facebook

15 помилок на НМТ, яких варто уникнути вступникам у 2023 році

15 помилок на НМТ, яких варто уникнути вступникам у 2023 році

Які найпоширеніші помилки вступників під час реєстрації на НМТ? Які довідкові матеріали дозволені на тестуванні? Та як боротимуться зі списуванням на іспиті цього року? Тетяна Вакуленко, директорка УЦОЯО, відповіла на найактуальніші питання під час вебінару на онлайн-платформі iLearn. До слова, iLearn допомагає безкоштовно підготуватися до Національного мультипредметного тесту.

Яким буде НМТ-2023?
Наразі є два обов’язкових предмети НМТ: українська мова та математика. Третій предмет доведеться обирати. До слова, наступного, 2024-го року, обов’язкових предметів буде чотири: додатково історія України та іноземна мова.

З української мови заплановано 30 завдань (торік було 15). З них 10 з вибором відповіді з 4 варіантів, 15 — вибір з 5 варіантів та ще 5 — на встановлення відповідності 4 з 5 елементів.

З математики заплановано 22 завдання: 15 — із вибором однієї правильної відповіді з п’яти, 3 — на встановлення відповідності трьох з п’яти елементів; 4 — з короткою відповіддю (треба обрахувати).

Як і торік, тести з усіх предметів не містять завдань, що потребують розгорнутої відповіді.

Як щодо безпеки?
Цього року діють вже знайомі всім алгоритми дій під час повітряної тривоги.

НМТ проходитиме в спеціально обладнаних комп’ютерних аудиторіях закладів освіти (за кордоном це може бути приміщення посольств та інших установ): тимчасових екзаменаційних центрах. У кожному обладнано 10-20 робочих місць для учасників НМТ, щоб не створювати масове скупчення людей.

У разі оголошення повітряної тривоги інструктори повідомлять, що тестування призупиняється, і разом із ними учасники переходять до укриття. Відповідальний за тимчасовий екзаменаційний центр блокує можливість виконувати завдання.

Після завершення повітряної тривоги вступники повертаються та продовжують з того завдання, на якому зупинилися. Таймінг також запускається з цієї хвилини, тож часу не бракуватиме. Якщо повітряна тривога триватиме понад 3 годин, на жаль, доведеться розійтися, а НМТ складати на додатковій сесії (це поважна причина, тому не буде проблем з допуском до неї).

15 типових помилок та як їх уникнути
1. Вказувати одні дані, коли в сканах документів — інші

На сайті УЦОЯО вступник самостійно створює персональний кабінет. На першому етапі слід зазначити особисті дані й інформацію щодо участі в НМТ (у полях форми чіткі запити, що і де вказувати).

На другому — завантажити сканкопії або фотокопії реєстраційних документів, які підтверджують особу вступника та отримання ним повної середньої освіти. Після цього можна обрати місце, де буде зручно проходити НМТ, та третій предмет, який учасник складатиме.

Часом вступники поспішають та помиляються. Наприклад, наводять неправильні номери документів, роблять помилки в особистих даних або ж через зміну прізвища чи по-батькові в документах наведені одні дані, а зазначає учасник інші. Якщо не перевірити все вчасно, це виявляється лише на третьому етапі. На ньому, після підтвердження бажання взяти участь в НМТ, учасник натискає на відповідну кнопку і так надсилає внесену інформацію та копії документів на обробку до регіонального центру. Фахівцям потрібен приблизно тиждень на перевірку. Учасник отримає попередження про розбіжності, помилки. Змога виправити їх залишатиметься до 7 травня. У цей період можна також змінити свій вибір за бажанням: обрати інший предмет, знайти більш зручний за розташуванням екзаменаційний центр.

Коли все в порядку, учасник отримує змогу сформувати сертифікат НМТ 2023 року.

2. Погано володіти державною мовою

Подекуди ті, кого цікавить, наприклад, технічний напрямок, вважають, що знання української мови для них не такі вже й важливі. Мовляв, хоч якось обов’язкове тестування скласти — і добре. Але на НМТ немає можливості перекладати завдання на мови національних меншин (польська, угорська тощо), як це робили при підготовці ЗНО. Тож на тестуванні з будь-якого предмета потрібно добре розуміти завдання, терміни, щоб правильно відповісти. Спроба буде лише одна. Адже НМТ не можна буде перескласти цього літа.

Чтайте також:  Батькам важливо знати: куди вступити дитині, якщо не здали НМТ-2024

3. Обирати третій предмет, не розібравшись із коефіцієнтами

Третій предмет НМТ можна обирати з таких варіантів: одна з іноземних мов (англійська, німецька, французька, іспанська), історія України, біологія, фізика, хімія. Але орієнтуватися варто не лише на те, що з цього ви краще можете скласти. А й на те, які з них найбільш потрібні в університеті при вступі на ту спеціальність, яку ви хотіли б опанувати.

Порядком прийому до закладів вищої освіти визначено коефіцієнт, застосований до результату кожного предмету НМТ відповідно до спеціальності. Тому перш ніж обирати предмети НМТ, учаснику варто визначитися зі спеціальністю, яку б він хотів опанувати. Наприклад, до результатів НМТ з історії застосують коефіцієнт 0,5, якщо людина обирає спеціальність культурологія, адже це споріднений предмет. А ось при вступі на комп’ютерну інженерію ті ж самі бали помножать лише на 0,2, що дасть значно нижчі результати. Якщо ж, обравши ту ж саму спеціальність, замість історії учасник складатимете фізику, це дасть дещо більше шансів для вступу. Адже бали за фізику множитимуть на коефіцієнт 0,4. Розібратися з цим варто ще до реєстрації.

Також не треба забувати, що під час вступної кампанії можна подавати не лише сертифікати НМТ цього року, але й минулого. Спробували пройти випробування, але результати гірші, ніж під час попередньої спроби на ЗНО? Тоді подавайте попередній сертифікат ЗНО: вони чинні за 2020 та 2021 роки.

4. Відкладати реєстрацію

Тимчасові екзаменаційні центри будуть створені у 41 місті 24 країн. Австрія, Азербайджан, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Грузія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, США, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія і Швеція. На жаль, не всюди поки що є змога відкрити стільки центрів, на скільки є потреба. Тому якщо у країні немає таких центрів, можна зареєструватися на НМТ до сусідньої країни. І не варто зволікати з цим, адже кількість місць обмежена.

Вступникам за кордоном радять: замість того, щоб чекати, коли екзаменаційний центр з’явиться cаме у вашому місті, краще зареєструватися у найближчому з наявних. Змінити дані пізніше буде можливо, якщо з’явиться більш зручний варіант. А ось якщо реєстрацію буде закрито, бо місць не залишиться, шансів на цей рік вже не буде.

Чому не завжди вдається відкрити достатньо екзаменаційних центрів? Процес досить складний, адже треба виділити окреме приміщення, яке не використовуватимуть під інші цілі, а це ж якраз період, коли у європейських школах проходять іспити. А ще треба знайти україномовних педагогічних працівників для роботи інструкторами.

5. Мати проблеми через телефон

Ні, йдеться не про спробу таємно пронести телефон у кабінет під час складання НМТ. Цього не допустять інструктори, а учасника за таке відсторонять від тестування, тож всі, здається, усвідомили, що воно того не варте.

Проблема, яка виникає під час реєстрації, в іншому. Часом за кордоном у людей немає української sim-карти. А при реєстрації програма вимагає саме український номер. Це важливо для подальшої комунікації. У разі виникнення надзвичайної потреби, представники УЦОЯО мають за українським номером зв’язатися з учасником НМТ. Тому допускається реєструвати номер батьків чи рідних, знайомих, друзів в Україні — когось, хто здатен швидко передавати інформацію стосовно НМТ.

6. Завантажувати великі файли

При реєстрації чимало питань викликає щодо завантаження копій документів. Найпростіше: не підійде файл, який містить понад 1 МВ та у жодному іншому розширенні, окрім jpg або png.

7. Завантажувати не всі документи

Обов’язково мають бути завантажені три види документів, без яких не буде зарахована реєстрація на НМТ.

Чтайте також:  Чи зменшать наступного року кількість предметів на НМТ

1. Паспортний документ, що підтверджує особу.

2. Документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (у народі — «ідентифікаційний код»):

  • Картка платника податків;
  • Паспорт, якщо до нього внесено ці дані;
  • Закордонний паспорт, до якого внесено ці дані;
  • Свідоцтво про народження, до якого внесено ці дані;
  • Довідка про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи;

Може не бути картки платника податків лише у двох випадках: через задокументовану та оформлену за всіма вимогами відмову за релігійними мотивами, а також, якщо йдеться про іноземця, який проживає в Україні.

3. Свідоцтво про повну середню освіту або довідку про те, що вступник цього року здобуває її. У разі відсутності такого документа (викрадення, втрата, не змогли вивезти під час евакуації, переселення) можна використати виписку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

8. Завантажувати з «Дії» QR-коди, надсилати скриншоти електронних копій документів.

Вони мають обмежений термін дії, тож не можуть бути перевірені фахівцями. Потрібні копії так званих «живих» документів. Цього року це найтиповіша помилка.

9. Надсилати фотокопії, що не містять повної інформації

Особливо часто помиляються з паспортними документами. Якщо це ID картка, треба завантажити зображення обох сторін. Якщо це книжечка, має бути сторінка або розворот, що містить інформацію про тип, серію (за наявності) та номер документа, прізвище, ім’я, по-батькові власника, а також його дату народження.

Якщо ідентифікаційний код підтверджується документом, до якого внесено ці дані, копія має бути достатньо якісною, щоб розбірливо було видно прізвище, ім’я, по-батькові вступника та, власне, цифри номера.

10. Надавати довідку про навчання, а не про здобуту освіту

Школи інколи помилково надають довідку про те, що потенційний вступник навчається у 11-му класі у певному закладі освіти. Замість того, щоб надати документ, що певна особа має здобути повну середню освіту у травні (червні, липні) 2023-го року. Чому такі довідки не приймаються? Бо це не завжди свідчить про завершення навчання, не всюди 11 клас — випускний. Є різні професійно-технічні заклади освіти, спеціальні школи, де навчання може тривати довше.

Щоб уникнути таких проблем, завантажте заздалегідь зразок довідки для школи з сайту УОЦОЯО.

11. Розраховувати на калькулятор чи довідкові матеріали

З калькулятором просто: його брати до кабінету НМТ не можна (як і жодних інших технічних засобів).

Під час тестування з математики, фізики та хімії буде змога користуватися довідковими матеріалами. Але це не означає, що можна принести свій довідник. У комп’ютерній програмі буде додаткова вкладка, якою можна скористатися.

Що саме там буде? Не варто заучувати зайве, але й сподіватися, що там будуть формули за всі роки навчання також не радять. Це ті ж самі матеріали з математики, якими користувалися торік на НМТ, а позаторік на ЗНО. Ознайомитись із ними можна заздалегідь, якщо подивитися на сайті УЦОЯО: тут. З хімії буде періодична система хімічних елементів, таблиці «Розчинність основ кислот, амфотерних гідроксидів і солей у воді за 20-25 С» та «Ряд активності металів». Із фізики учасники матимуть «Префікси до одиниць SI» та «Значення тригонометричних функцій деяких кутів».

12. Планувати списати

Окрім IT-спеціаліста, що забезпечуватиме роботи техніки, в кожній аудиторії перебуватиме два інструктори. Це унеможливлюватиме списування. Торік ситуація була іншою: через брак коштів та часу на пошук персоналу екзаменаційні центри мали лише по одному інструктору.

Не варто писати шпори невидимими чорнилами: приносити з собою навіть чистий папір для чернеток заборонено. Для цього аркуш паперу лежатиме на столі кожного учасника. Якщо цього виявиться замало, інструктор неодмінно дасть ще.

13. Пропускати основну сесію без поважних причин

На додаткову сесію слід завчасно реєструватися. Якщо людина пропустила основну сесію з поважної причини, то з документом, який підтверджує цю причину (наприклад, про хворобу), вона подає клопотання про реєстрацію на додаткову сесію. Проблем із цим не буде. Тож не треба спеціально реєструватися на додаткову сесію через страх, що захворієте. Але, звісно, автоматично тих, хто пропустив основну сесію, не переноситимуть до додаткової. Слід самостійно довести, що мали причину для пропуску.

Чтайте також:  Чи зменшать наступного року кількість предметів на НМТ

Це здається майже очевидним. Але питання виникають, якщо людина перебуває, приміром, за кордоном. Часом учасники розмірковують так: не знаю, чи встигаю приїхати до певної дати. Тож подивлюсь, як вийде, а як не встигну на основну сесію, потім зареєструюся на додаткову. Ні, так не вийде. Якщо просто пропустите свою дату, не матимете права на додаткову сесію. Якщо є ризик, краще заздалегідь записатися лише на додаткову. Або під час реєстрації, якщо визначилися запізно, подати клопотання внести зміни до реєстраційних даних. Але все це важливо зробити ще до основної сесії.

14. Неправильно розподіляти час на НМТ

І ось вже саме тестування. Найбільше уваги слід приділити розподілу часу. На три предмети — 180 хвилин, які учасник використовує на власний розсуд. Можна перемикати увагу між предметами, пройти пару завдань з математики, потім з української мови, повернутися до прикладів та задач. Часом виникає природне бажання пошукати легкі питання з усіх трьох предметів. Це заспокоює учасника та підвищує самооцінку: оце я швидко можу здолати. Але це далеко не найкраща тактика! Можна більше часу стрибати між завданнями, перебирати, ніж працювати. Та й на свіжу голову краще братися за складніші завдання. Фахівці радять навпаки: зробити складні завдання з усіх предметів, а на закуску залишити легкі. Або ж просто робити все послідовно, з повним зануренням у предмет.

Є один маленький нюанс, що може обернутися великим неприємними сюрпризом. Не забувайте не лише обирати правильну відповідь (чи вписувати її), а й обов’язково натискати «Зберегти відповідь». Щоразу має висвітитися напис «Відповідь збережена». Інакше наприкінці тесту програма нагадає вам про те, що відповіді не збережені, і це може забрати час.

15. Сподіватися стати студентом з будь-якими балами

Не варто у 2023-му думати, що можна знайти малесенький університет, де візьмуть із найгіршими балами. Бо з ними учасник НМТ взагалі не стане абітурієнтом, адже цьогоріч ввели «порогові бали», яких не було торік. Нині ж з кожного предмета НМТ потрібно набрати не менше 10% від загальної кількості тестових балів, щоб отримати результат за шкалою 100-200 балів. Тобто, якщо загалом за тест з української мови можна отримати 45 балів, а випускник набрав менш ніж 5, то попри його бажання отримувати цього року вищу освіту, бали не переводитимуть у шкалу 100-200 для вступної кампанії. А ось результати тих, хто набрав рівно 5 балів, прирівняють до найнижчих, до 100 за шкалою 100-200.

Лише дати

Основна реєстрація: з 3 квітня до 3 травня.

Додатковий період реєстрації (лише на додаткову сесію) буде 5-12 червня. Спеціальної сесії — як торік, для виняткових випадків, не буде. Адже й тоді цією можливістю скористалося дуже мало людей.

Основна сесія: 5-23 червня.

Запрошення у особистому кабінети буде розміщено не пізніше ніж за 10 днів до потрібної дати (у кожного учасника НМТ свій день і година). Варто регулярно перевіряти, чи не надійшло повідомлення, щоб не пропустити.

Результати будуть відомі до 28 червня.

Що допоможе вступнику?
Для успішного складання НМТ доречно використовувати:

Джерело.


Повернутись вверх