facebook

Чи можуть батьки бути асистентом дитини в інклюзивному класі?

Чи можуть батьки бути асистентом дитини в інклюзивному класі?

Поняття «особи з особливими освітніми потребами» як такої, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту, визначено статтею 1 Закону України «Про освіту».

Відповідно до статті 26 Закону України «Про повну загальну середню освіту» в освітньому процесі соціальні потреби учнів з особливими освітніми потребами забезпечуються асистентом учня – соціальним робітником, одним із батьків учня або уповноваженою ними особою.

Якщо асистентом дитини є її батьки, то вони є учасниками освітнього процесу. Якщо асистент дитини – соціальний робітник або інша, уповноважена батьками особа, то асистент дитини є учасником освітнього процесу лише в разі його допуску.

❗ Важливо! Асистент учня допускається до участі в освітньому процесі для виконання його функцій виключно за умови проходження спеціальної підготовки (обсягом не менше 15 годин відповідно до Типової програми спеціальної підготовки асистентів учня (дитини)), що підтверджується відповідним документом.

Рішення про допуск асистента учня до участі в освітньому процесі приймає керівник закладу освіти на основі укладення відповідного договору між закладом освіти та асистентом учня за згодою батьків.

Потреба в асистенті учня/учениці, супроводі під час інклюзивного навчання визначається у висновку інклюзивно-ресурсного центру.

Чтайте також:  Чи може інклюзивний клас працювати без асистента вчителя?

До основних функцій асистента дитини віднесені:

• допомога дитині в самообслуговуванні;

• підтримка у спілкуванні (зокрема за допомогою жестової мови);

• організація харчування та пересування;

• забезпечення безпеки та спостереження за станом здоров’я (наприклад, прийом ліків).

Докладно:

🔸 Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти» 👉 http://surl.li/gdops

🔸 Постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 № 545 «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр» 👉 https://bit.ly/3vxd8FE

🔸 Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.06.2023 № 708  «Про затвердження Типової програми спеціальної підготовки асистентів учня (дитини)» 👉 http://surl.li/sjprw

🔸 Наказ Міністерства освіти і науки України від 17.11.2021 № 1236 «Про затвердження Умов допуску асистента учня (дитини) до освітнього процесу для виконання його функцій та вимог до нього» 👉 http://surl.li/ibwik

🔸 Наказ Міністерства соціальної політики України від 23.12.2021 № 718  «Про затвердження Державного стандарту соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання» 👉 http://surl.li/gotap

🔸 Лист Міністерства освіти і науки України від 19.08.2022 № 1/9540-22  «Щодо асистента учня (дитини) в закладах освіти 👉 http://surl.li/sjput

🔸 Лист Міністерства освіти і науки України  від 31.08.2023 № 1/13094-23 «Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2023/2024 навчальному році» 👉 http://surl.li/pjqch

Чтайте також:  Скільки часу вчитель має виділяти на уроці учневі з ООП?

Джерело:
Управління Державної служби якості освіти у Харківській області

Джерело.


Повернутись вверх