У документі визначено 11 основних компетентностей, які мають опанувати здобувачі базової середньої освіти.
Сьогодні, 30 вересня, Кабінет Міністрів Україні затвердив державний стандарт базової середньої освіти для 5-9 класів.
Державний стандарт базової середньої освіти запрацює з 2022 року. Він визначатиме обов’язкові результати навчання здобувачів освіти відповідно до концепцій НУШ і стосуватиметься учнів, які навчаються за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти, – повідомили у Кабміні.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, держстандарт базується на найкращих практиках країн ЄС та світу.
У документі визначено 11 основних компетентностей, які мають опанувати здобувачі базової середньої освіти:
вільне володіння державною мовою;
здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;
компетентності у галузі природничих наук, техніки й технологій;
інноваційність;
екологічна компетентність;
інформаційно-комунікаційна компетентність;
математична компетентність;
громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
культурна компетентність;
підприємливість та фінансова грамотність;
навчання впродовж життя;
Також для всіх ключових компетентностей визначені наскрізні вміння. Серед них основні – це читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно й письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, уміння конструктивно керувати емоціями, оцінювання ризиків, розв’язування проблем, здатність співпрацювати з іншими людьми.
Ключові компетентності та наскрізні вміння розвиватимуть у межах дев’яти предметних галузей: мовно-літературна, математична, природнича, технологічна, інформатична, соціальна і здоров’язбережувальна, громадянська та історична, мистецька, фізкультурна.
Для кожної предметної галузі визначено мету, межі компетентнісного потенціалу – здатності галузі формувати всі ключові компетентності, – вимоги до результатів навчання й кількість годин за циклами навчання (5-й – 6-й і 7-й – 9-й класи).