Дитина «залипає» у смартфон: що робити батькам?
Смартфон. Нам важко уявити життя без нього, а сучасним підліткам — тим паче. Але нерідко саме смартфон стає причиною гаджетозалежності. Психологи б’ють на сполох: зараз у світі діти проводять перед екраном 6–9 годин щодня. Це на 500 % вище, ніж до початку пандемії. Що робити з дитиною, яка «залипає» у смартфон? Зібрали поради та додатки, що допоможуть батькам контролювати екранний час дітей.
Результати досліджень свідчать: конфлікти та відсутність довірливих стосунків у сім’ї серйозно збільшують імовірність появи інтернет-залежності у школярів. Маємо замкнене коло: що більше дитина проводить часу перед екраном, то менше спільних тем та інтересу до спілкування з близькими. Підліток стає більш категоричним та агресивним, швидше втомлюється та гостро реагує на критику. Порозумітися стає ще складніше. Як бути батькам?
Психологи виділяють ключові стратегії поведінки батьків у цифровому середовищі їхніх дітей:
Безконтрольність. У родині не заохочують, але й не обмежують використання гаджетів. Дорослі не встановлюють правил та не цікавляться, як саме їхня дитина проводить свій час у віртуальному середовищі. Така позиція призводить до інтернет-залежності у дітей та провокує проблеми зі здоров’ям: погіршення гостроти зору, безсоння, роздратованість.
Пасивна обізнаність. Батьки знають про інтереси своєї дитини та кількість щоденного часу у смартфоні, але жодним чином не втручаються. Наслідки цього такі ж, як і в разі безконтрольності.
Сумісне використання. Батьки та діти разом дивляться фільми та грають в онлайн-ігри без обмежень у часі. На перший погляд, це об’єднує родину, але якщо при цьому не враховуються вікові особливості, то маємо негативні наслідки у дітей — певні фобії, нічні кошмари.
Моніторинг. Дорослі встановлюють програми батьківського контролю та постійно перевіряють, на яких сайтах та скільки часу проводить підліток. Але якщо немає подальшого обговорення контенту, то в дитини не виникає розуміння цих обмежень. Імовірно, підліток шукатиме варіанти, як обійти такий контроль.
Менторство. Батьки встановлюють обмеження використання інтернету та обов’язково обґрунтовують користь та шкоду гаджетів. У родині діє правило: час перед екраном має бути контрольованим. Така стратегія допомагає убезпечити дитину від інтернет-залежності та сприяє довірливим безконфліктним стосункам у сім’ї. У такому випадку батьки мають змогу невимушено формувати у своєї дитини вподобання щодо ігор, пізнавальних програм та навчальних симуляцій.
Тож обмежувати час користування гаджетами необхідно, але робити це потрібно аргументовано, послідовно та делікатно. У першу чергу варто будувати діалог та пояснювати, чому необхідно навчитися керувати власним екранним часом. Пропонуємо кілька порад, як зробити це дієво та безболісно.
Поради для батьків
Для початку виділіть час на розмову. Запропонуйте разом обговорити та знайти спільне рішення щодо усвідомленого використання смартфону. Поясніть, чому саме вас це непокоїть.
Важливо, щоб це був не монолог-нотація від дорослого, а саме діалог, у якому кожен зможе аргументовано висловити власну думку щодо користі та потенційної шкоди.
Пам’ятайте: у вихованні обидві крайності рівнозначно погані — як байдужість, так і гіперопікування. Адже призводять врешті-решт до тривожності та невпевненості у собі у дітей та підлітків. Якщо за дитину постійно все вирішують батьки, то їй у будь-якому віці буде складно розуміти, що є правильним та корисним для неї, а що — ні. Тому так важливо привчати свою дитину до самостійності в межах, установлених батьками відповідно до її віку.
1.Обговоріть, чим зазвичай зайнята ваша дитина в гаджеті
Насправді час у смартфоні може витрачатися на читання електронних книг, освоєння азів програмування, перегляд навчальних майстер-класів, а не тільки на скролінг стрічки інсти, перегляд безглуздих відосів у TikTok чи ігри у віртуальних монстрів.
Не поспішайте з висновками. Проявіть щире зацікавлення сферою інтересів підлітка. Запитайте, чому саме йому це подобається та яку користь приносить. Спробуйте разом проаналізувати вподобання вашої дитини. Намагайтеся більше ставити уточнювальні запитання, ніж давати оцінку.
2.Заохочуйте використання смартфону з користю
Завдання батьків — невимушено формувати сферу інтересів та смаки своєї дитини. Сучасний смартфон надає практично необмежені можливості для саморозвитку, однак знайти цікаву та корисну інформацію в загальному потоці буває дуже непросто.
Ваша дитина захоплюється TikTok? Запропонуйте разом подивитися відео від крутих педагогів, які цікаво та видовищно пояснюють, як влаштований світ. За цими матеріалами можна не лише розширювати власну ерудицію, а й поглиблювати знання зі шкільних предметів.
Захоплюється онлайн-іграми? Розкажіть про можливості Minecraft, запропонуйте пограти в ігри, що дозволять опанувати програмування. Розповідайте про цікаві диджитал-новинки та заохочуйте споживати корисний пізнавальний контент.
3.Запитайте думку дитини, чи варто обмежувати час перед екраном
Це дасть можливість замислитися, які можуть бути наслідки «залипання» у смартфоні: проблеми зі сном, брак часу на заняття спортом та живе спілкування, постійно пригнічений настрій, роздратованість, зниження успішності у школі.
Не поспішайте зі своїми варіантами! Інакше розмова може перейти у формат монологу і дитина сприйме це як чергову нотацію та не почує вас. Скеровуйте розмову запитаннями, щоб підліток самостійно дійшов відповідних висновків.
4.Проаналізуйте разом, як саме витрачається час на смартфоні
Існують спеціальні програми-трекери, які відстежують, скільки часу витрачається на різні сайти, месенджери та ігри. Наприклад, ви можете встановити YourHour чи StayFree. Потім обговоріть, чи йде на користь таке дозвілля.
5.Узгодьте режим екранного часу
Якщо поки більше шкоди, ніж користі, подумайте, як можна оптимізувати використання смартфону. Наприклад, скоротити перегляд відеороликів до 30 хвилин на день.
Чітко визначте та домовтеся про оптимальний час, щоб це не заважало ні навчанню, ні сну. Як варіант, щодня з 17 до 18 години дитина може спілкуватися в чатах, дивитися відеоролики, а у вихідні з 11 до 12 грати в онлайн-ігри.
Важливо! Аргументуйте свої дії без ультиматумів типу «Я сказала, тому буде саме так!»
Батьківський контроль: трекери екранного часу
Пропонуємо добірку програм, щоб навчитися керувати власним екранним часом.
StayFree — програма, що автоматично відстежує та аналізує щоденний екранний час, а саме: скільки було витрачено на окремі сайти чи додатки, порівнює ці данні із середньосвітовими показниками та демонструє поточну динаміку користувача. На основі цієї інформації можна проаналізувати ефективність, визначити «пожирачів часу». StayFree також дозволяє встановлювати щоденні ліміти на відвідування окремих сайтів та користування додатками.
StayFocusd — трекер, що дозволяє разово чи систематично повністю блокувати певні ресурси на встановлений час (наприклад, з його допомогою можна відключати соціальні мережі, щоб вони не відволікали від навчання, доки тривають уроки).
Menthal — додаток, що допомагає аналізувати загальну мобільну активність. Зокрема, можна визначити програми, що найбільше відволікають, а також застосунки, які встановлювалися на смартфон та видалялися.
Checky — програма, що відстежує, скільки разів упродовж доби користувач перевіряв телефон. Це дає змогу зрозуміти, використовується смартфон для користі чи за звичкою скролиться, щоб подолати нудьгу.