facebook

6 документів, які допоможуть вчителю захистити себе

6 документів, які допоможуть вчителю захистити себе

Незнання посадової інструкції дуже часто призводить до серйозних конфліктних ситуацій на робочому місці.

Нерідко у рідних освітніх закладах педагоги стикаються з такими явищами як мобінг чи булінг, а що вже казати про наднормове навантаження. Юлія Пилипко, засновниця проєкту Pro.Школу, проаналізувала випадки, коли вчитель залишається один на один зі своєю проблемою, не знаючи, до кого звернутись і з яких джерел отримати відповідь.

Наприклад, в одній з українських шкіл молода вчителька примусово виконувала роль педагога-організатора, в учительській навіть не мала власного стола, щоб спокійно перевірити контрольні та домашні роботи, а крім цього, їй віддавали години колег на заміну. Ситуація повторювалася й тоді, коли робочий день вже закінчився.

Таких історій є безліч, і пані Пилипко наголошує: конфліктні ситуації трапляються через відсутність посадової інструкції.

Учителю важливо не просто на словах обговорити умови праці, а вичитати їх, ретельно ознайомитися та розуміти, де ставити свій підпис.

Ґрунтовний підхід до безпосередньо впливає на формування умов праці, адже саме від них залежить, наскільки комфортно педагог почуватиметься на роботі.

Я лише підписала документ, що ознайомлена зі своїм навантаженням. Але, як виявилося, мені поставили меншу кількість годин, ніж 18 – і тепер мотивують усе тим, що я ж підписала наказ, – розповідає Ірина, учителька географії в загальноосвітній школі.

Чтайте також:  Скорочення відпустки для вчителів: чи законне рішення та як це працюватиме

Необхідно пам’ятати, що навантаження менше за 18 годин може бути лише в тому разі, якщо педагог дав на це письмову згоду. В усіх інших випадках ніхто не має права забирати робочі години.

Пропонуємо список документів, які завжди стануть у пригоді у проблемних ситуаціях.

6 документів для вчителя 

 1.  Посадова інструкція. Її потрібно обов’язково вивчити, переконатись в її актуальності (і не завадило б взагалі перевірити наявність документа).

 2.  Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.Окремі пункти роз’яснять питання щодо зарплатні, наприклад, яку суму мають додати за класне керівництво, заміну колег та перевірку робіт.

Інструкція: https://vse.ee/sq 

 3.  Типове положення про атестацію педагогічних працівників. Цей документ містить інформацію про позачергову атестацію, терміни подання заяви та вичерпно пояснює, коли її можна проходити.

Положення: https://vse.ee/sr

Наш міський відділ освіти забороняв директору відправляти мене на позачергову атестацію. І так не лише зі мною. Як виявилося згодом, просто це було для них незручно. Але і я, і мої колеги мали повне право проходити ці атестації, – зізналася Тетяна, учителька математики в районній школі.

 4.  Статут школи. Щоб не наразитися на неприємні сюрпризи, краще попросити Статут в адміністрації та детально з ним ознайомитись. Існує певний ряд питань, які можуть вирішуватись лише на рівні конкретного освітнього закладу, тож педагог має бути до цього підготовлений.

Чтайте також:  Скорочення відпустки для вчителів: чи законне рішення та як це працюватиме

 5.  Положення про класного керівника.Цей документ знадобиться вам, якщо вчитель взяв на себе обв’язки класного керівника і потребує дізнатись більше про власні права.

Положення: https://vse.ee/ss

 6.  Закон «Про охорону праці». Він проінформує щодо різноманітних «гострих» ситуацій, наприклад щодо того, чи можна педагогу мати додаткові години роботи, якщо є ставка та півставки зверху.

Закон: https://vse.ee/st

Якщо в освітньому закладі трапляються випадки мобінгу або булінгу, кожний вчитель має право подати заяву директору, вимагати проведення розслідування та звернутися до департаменту чи місцевого управління освіти.

Поважаймо себе і свої права!

Джерело.


Повернутись вверх