facebook

Як оцінювати учнів з особливими освітніми потребами: досвід вчительки

Іноді складно оцінювати учнів з особливими освітніми потребами, адже треба зважати на їхні можливості. Тож, читайте поради про те, де брати критерії для оцінювання дітей з ООП.

“Нова українська школа”
Так, вчителька-логопед київської школи №58 у Києві Ольга Малікова запевняє, що часом потрібно коригувати рекомендації інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ).

Які проблеми з оцінювання учнів з ООП
За її словами, у деяких дітей знижене розуміння мовлення. І коли він/вона слухає урок, то може погано розуміти. Або ж якщо учень має дислексію, то диктант чи переказ він не зможе виконати. Як тоді оцінювати дітей?

Експертка запевняє, що немає чітких критеріїв, як оцінювати дітей з ООП. Загалом є два варіанти оцінювання: для дітей, які мають інтелектуальні порушення і працюють за модифікованою програмою, і загальні.

Для тих, хто вчаться за спрощеними програмами, є критерії, які базуються на критеріях оцінювання в спеціальній освіті. З ними простіше. Але після 9 класу у свідоцтві буде видно, що дитина вчилася не так, як усі,
– наголосила Ольга Малікова.

А окрім модифікованих програм, є адаптовані. Дитина, яка працює за такою програмою, може витрачати більше часу на виконання завдань, бо має труднощі з концентрацію. Тоді вчителі зменшують обсяг завдань, залишаючи складність, або дають підтримку.
Вчителька додає, що якщо в дитини зараз корекційна робота над проблемами з письмовим мовленням, дитина просто не може не робити деякі помилки. Тому під час перевірки робіт їх можуть не враховувати.

Чтайте також:  МОЗ створило для освітян збірку запитань та відповідей про вакцинацію проти COVID-19

“І тут учителі скажуть, що якщо оцінювати цих дітей інакше, то однокласники будуть незадоволені. Але водночас якщо взаємодія між учнями вибудувана правильно, цього не станеться. Бо за два роки навчання в початковій школі (коли ще немає оцінок) учні й так розуміють, що дитині з ООП потрібно більше уваги й допомоги”, – заявляє Малікова.

До того ж, зараз учителі не розголошують інформацію про оцінки нікому, крім батьків дитини.

Але тут виникає страх, що на ДПА дитина з ООП отримає нижчі оцінки, аніж були поточні. “В одній зі шкіл, де дитині з ООП у 3 – 4 класах ставили високі оцінки, бо враховували старання й бажання працювати, дозволили не йти на ДПА в 4 класі й не травмувати. Але в 9 чи 11 класі так не буде”, – каже експертка.

Що робити вчителям
За 5 років роботи з інклюзивним навчанням Ольга Малікова знайшла вихід – зустрічі педагогів з батьками для розроблення індивідуальних критеріїв оцінювання. На зустрічі також має бути заступник із навчально-виховної роботи, щоби зберегти законність цього.

Потрібно говорити з батьками, що дитина програму не тягне, що ми пройшли стільки тем за місяць, ось загальний результат класу, а ось – вашої дитини. Вона не розуміє програми. Тоді батьки мають розуміти реальну картину,
– запевняє вона.

Чтайте також:  Токсичне батьківство: 3 ознаки того, що вам необхідно змінити підхід до виховання дитини

Так, іноді вчителі завщують оцінки. За її словами, комусь можна поставити реальну оцінку, щоб учень старався, а комусь, якщо дитина докладала зусиль, але її особливості не дають їй зробити краще, є сенс трохи завищити оцінку, щоби підтримати в навчанні.

Вчителька вважає, що потрібно створити індивідуальну систему оцінювання для дітей з ООП. Якщо команда дійде згоди, як оцінювати дитину, і кожен поставить під цими критеріями підпис, то надалі не буде конфліктів та проблем. Ця одна зустріч зніеме усі питання на роки навчання.

Джерело.


Повернутись вверх