facebook

Адаптивний інтелект. Чому він важливий і як розвивати його у дітей

Високий IQ завжди був приводом для гордості. Кілька років тому до нього додався EQ – емоційний інтелект. Бізнес тренери та коучі активно заговорили про те, що вміння розуміти емоції інших та правильно використовувати свої емоції не менш важливе, ніж ґрунтовні знання.

Тепер на черзі АQ – адаптивний інтелект, тобто здатність реагувати на зміни. Саме ця особлива риса допомогла підприємцям врятувати бізнес під час карантину, на неї звертають увагу інвестори під час вибору стартапу, а роботодавці роблять основну ставку. Звісно ж, адаптивний інтелект краще розвивати з дитинства. Ми розібралися, для чого його слід розвивати та як це робити.
Що таке АQ?

Адаптивний інтелект – це готовність швидко адаптуватися до умов, що змінюються, та вчитися новому. На думку доктора Гері Култона, генерального директора Adaptive Intelligence Consulting, АQ – це здатність мислити гнучко й ефективно у світі, що постійно змінюється. На думку експерта, адаптивний інтелект можна розвивати. Це вроджена риса, яка є у кожної людини, її необхідно лише відкрити у собі. Високий АQ дає можливість перебувати «у потоці», бути більш енергійним і більш стійким, краще концентруватися.

АQ – запорука успіху в майбутній кар’єрі і не тільки

Чтайте також:  Учні почали більше читати: у Департаменті освіти назвали переваги онлайн-навчання

Адаптивний інтелект коучі та тренери називають індикатором успіху майбутнього. Він допоможе будувати кар’єру та розвивати власну справу. Венчурний інвестор та спікер TED Наталі Фратто знайомиться із сотнями стартаперів, щоб обрати найперспективніших. У той час як багато інвесторів цікавляться освітою, досвітом роботи стартапера, його IQ чи EQ, вона звертає увагу на іншу характеристику – здатність адаптуватися.

На думку Наталі, АQ важливий не лише у бізнесі. Сучасний світ дуже швидко і часто неочікувано змінюється. Тому уміння адаптуватися допоможе у будь-якій професії, у навчанні, у вихованні, у сімейному житті.

Як прокачати АQ: три кроки від спікера TED

Наталі Фратто для оцінки АQ використовує три критерії. Водночас вони є кроками, поліпшуючи які можна прокачати АQ.

Запитання «А що, якщо…?»
Уміння моделювати ситуацію та будувати стратегію, володіючи мінімумом інформації, – те, на чому базується адаптивний інтелект.

Порада:

Дітям молодшого шкільного віку можна допомогти тренувати навички моделювання ситуації, ставлячи запитання «А що ти робив би, якщо…?», «А що станеться, якщо ….?». Ці запитання можуть стосуватися як будь-яких тем навчальних предметів, так і повсякденного життя. Іще один варіант – запропонувати змоделювати ситуацію з героями після прочитання казки чи оповідання.

Чтайте також:  Вправи для розвитку креативності на уроках української мови

Зроби це інакше
У будь-якій професій чи сфері життя інформація швидко стає застарілою. Для високого АQ важливо уміти «розучуватися» та вчитися наново.

Порада:

Якщо дитина вміє добре розв’язувати задачу одним способом, запропонуйте розв’язати її інакше. У повсякденному житті можна робити прості речі незвичним способом. Вправи можуть бути абсурдними, головне – показати дитині, що можна відходити від звичного алгоритму.

Розвивати цікавість
З досвіду Наталі Фратто успіху у бізнесі досягають дослідники. Люди, зосереджені на споживанні, продовжують розвивати прибуткову стратегію. Дослідники ж не зупиняють у пошуку, і навіть якщо усе добре, розглядають інші шляхи і нові можливості.

Порада:

Діти часто цікавляться всім від природи, варто уважно ставитись до запитань, щоб ця цікавість не зникла. Якщо діти на ставлять запитань активно, їх варто мотивувати.

Як прокачати АQ: три кроки від засновника освітньої компанії

Засновниця австралійської компанії BKindred Пенні Локасо вивела три кроки для прокачки АQ:

Навчіться концентруватися та не відволікатися.
Порада:

Варто враховувати вікові особливості, адже шестирічній дитині важко бути зосередженою потягом довгого часу. Тренувати цю навичку можна і в ігровій формі: наприклад, хто зможе довше читати текст чи розповідати вірш, коли його навмисно відволікають.

Чтайте також:  Метод шестикутника: цікаві ідеї, як розвивати активність і самостійність в учнів

Навчіться ставити питання.
Порада:

Right Question Institute радить вчителям використовувати вправи, які навчать дітей правильно формулювати питання. Наприклад, перед дітьми ставлять задачу поставити 10 питань за 10 хв на певну тему. При цьому важливо не виправляти і не критикувати питання.

Навчіться не боятися бути цікавими.
Порада:

Часто діти думають, що круто все знати, але варто акцентувати на тому, що саме «чомучки» змінюють світ. У Right Question Institute наголошують: необхідно пояснити учням, що ставити запитання – це круто.

Анастасія Пасічна, журналістка проєкту “Дружня школа”

Джерело.


Повернутись вверх