facebook

Підводні камені змішаного навчання: з чим насправді зіткнулися вчителі у новому навчальному році

Вчитель не може виконувати подвійну роботу за ту ж саму зарплату, – керівники освітніх закладів розповіли про змішане навчання.

 


Про освіту зараз говорять всі: і ЗМІ, і фахівці, і експерти, та найбільше вчителі й батьки, які опинилися у надскладній ситуації. Тільки у столиці станом на сьогодні зафіксовано 127 захворювань на коронавірус серед освітян та 267 хворих школярів, повідомляють у мерії Києва.

Через випадки захворювання вчителів на COVID, вже 5 шкіл закрили на карантин. Загалом у 122 школах на самоізоляцію та дистанційне навчання перевели 328 класів.

У тих містах, які увійшли до «помаранчевої зони», вже запровадили змішаний формат навчання. Минулого тижня до списку цих міст приєднався і Київ. Формально, змішане навчання запроваджується для того, аби зменшити кількість учнів у школі задля дотримання соціальної дистанції.

Тобто, частина класу ходить в школу, інша – вчиться онлайн. Документа, який би визначав, яким саме повинно бути змішане навчання – немає. Тому кожен заклад обирає свою модель і самостійно вирішує, як саме організувати навчання.

Наприклад, у столичній гімназії №179 ввели змішане навчання лише для учнів 8-11 класів. Так, 9 та 10 класи дистанційно навчаються лише по понеділках. А 8 та 11 класи – по п’ятницям. Уроки фізкультури, інформатика, уроки мистецтва та Захист України – саме ці предмети учні опановуватимуть самостійно. Це дозволить розвантажити приміщення школи і зробити більшою дистанцію між учнями, розповіла журналістам “Всеосвіти” директорка гімназії Ірина Чернілевська.

Чтайте також:  У школах України встановлять металошукачі та тривожні кнопки. Що відомо

Якщо Київ перейде у “червону зону”, тоді ми будемо думати про те, аби кардинально зменшити кількість дітей в класах, бо зараз маємо у класах по 30 дітей і більше.

Пані Ірина каже – з початком нового навчального року лише один клас було відправлено на самоізоляцію через те, що старшокласник захворів на коронавірус. Вберегтися від розповсюдження захворювання закладу вдалося завдяки впровадженню моделі «безпечна бульбашка» – коли в одному коридорі 150-170 учнів, які не мають змоги перетинатися з іншими школярами.

Ми не пішли шляхом розділення класів навпіл, тому у нас навпаки схвально оцінюється змішане навчання і учнівською громадою, і батьківською, – розповідає директорка.

І якщо одні школи змогли організувати змішане навчання без шкоди освітньому процесу, в інших – змішане навчання неефективне, переконані деякі батьки. Наприклад, у деяких школах класи розподілені навпіл, коли тиждень учні навчаються вдома, а тиждень в школі. Батьки кажуть, що таке навчання не принесе великого результату, а навпаки – лише погіршить процес засвоєння знань.

В реальності змішане навчання виглядає так, що частина класу вчиться в школі, а інша частина, отримує номери сторінок у вайбер і кричить “ура, канікули”. Звісно, не всі так роблять, деякі високомотивовані діти шукають відеоуроки на теми, вчать, розбирають щось самотужки, щось пишуть і щось рахують. Але давайте будемо чесними – таких високомотивованих дітей у всіх поколіннях було і є дуже мало, – пише на своїй сторінці у фейсбуці блогерка, дитяча письменниця та мама Татуся Бо.

Чтайте також:  Ти ж вчитель! Педагог не має права ні оступитися, ні помилитися

За «помаранчевого рівня» у Києві дедалі більше переглядають формати змішаного навчання. Початківці переважно навчаються в класі, а от старшокласників все частіше переводять на змішану форму навчання. У кожній школі це роблять по-своєму. Є такі моделі, як «перевернутий клас» чи «обличчя до обличчя».

“Перевернутий клас” – це коли ти вивчаєш тему наперед, а потім дистанційно вчитель її розкриває, якщо учням щось не зрозуміло, – розповіла директорка департаменту освіти КМДА Олена Фіданян в сюжеті для 1+1.

Тим часом, рівень панічних настроїв серед вчителів дуже великий, говорить директорка гімназії № 179 Ірина Чернілевська. Адже досвід показує, що зараз не так масово хворіють на коронавірус діти, як вчителі. І саме через інфікування вчителів найчастіше закриваються заклади освіти. Дуже вразливою є категорія вчителів, у яких 1-4 класи, переконана пані Ірина. Адже дітям дозволили пересуватися без масок, та й маленькі діти зазвичай безсимптомно переносять хворобу, а серед вчителів багато й тих, кому 60+.

У педагогів зараз дуже велика напруга і відповідальність. Уявіть собі, кілька разів на день їм треба вимірювати температуру щонайменше 1500 дітей. А ще носити маски, дезінфікувати приміщення. Їх робочий день вже давно вийшов за межі традиційних восьми годин. Тоді, як вище керівництво не дає підтримки чи допомоги, а навпаки – погрожує директорам покаранням і суворими перевірками. Тому нам доводиться брати на себе персональну відповідальність. І ця напруга не сприяє конструктивній роботі, – зізнається директорка.

Чтайте також:  “Питання не фінансів і політики, а взаємин”: Ян Герчинський про освітню субвенцію та систему оплати праці вчителів

І хоча наступний тиждень Київ все ще буде знаходитися у «помаранчевій зоні», пані Ірина вже готується до найгіршого сценарію:

Якщо Київ увійде до «червоної зони», проведемо серед батьків опитування аби дізнатися, хто бажає вчитися очно, а хто дистанційно. Тоді треба буде переформатувати класи і розв’язати питання з підвозом вчителів до школи.

Подвійне навантаження, стрес, страх – ось головні супутники вчителів під час цього навчального року. Звісно, у всіх школах ситуації різні. Та навіть в тих містах, які належать до “зеленої” зони, теж не все спокійно. Так, у школі №114 міста Кривий Ріг цієї суботи четверо вчителів разом із класом пішли на самоізоляцію через те, що на COVID-19 захворів учень 2 класу. Невтішна ситуація і у Житомирській області. Там закрили 12 шкіл та 48 класів. А у Львові на дистанційний формат навчання перевели 23 школи.

Я б дуже хотіла, щоб ми навчалися у звичайному режимі, бо вчителям зараз дуже складно після такої перерви. І дітей важко зібрати в плані працездатності. До того ж, вчитель не може виконувати подвійну роботу за ту ж саму зарплатню. Змішане навчання – це вихід у тій ситуації, в якій ми опинилися. Але оранізувати змішане навчання якісно дуже важко, – розповіла журналістам “Всеосвіти” директорка школи Людмила Хорькова

Джерело.


Повернутись вверх