facebook

Оновлений Калькулятор зарплати вчителя 2024: яку суму отримуєте ви?

Оновлений Калькулятор зарплати вчителя 2024: яку суму отримуєте ви?

У 2024 році зарплата вчителів офіційно зросте, але залишиться актуальною проблема скорочення чи скасування надбавок. Учителі можуть цьому завадити, якщо добре обізнані із законодавством та відстоюють свої права. «Освіторія.Медіа» оновила калькулятор вчительської зарплати і пропонує обчислити приблизну суму заробітної плати педагогічного працівника у 2024 році з урахуванням поточних змін.

Зарплати вчителів у 2024 році: що важливо знати?
Якщо у 2023 році підвищення окладів педагогічних працівників скасували, то у 2024 році ситуація зрушила з мертвої точки. Хоча Державна служба статистики констатує: зарплати освітян зростають з найменшою динамікою, тож найменше в Україні платять у сфері освіти — 12 180 грн на місяць (це дані на кінець 2023 року). Що ж зміниться після анонсованого МОН двоетапного підвищення окладів педагогічних працівників?

Отже, підвищення окладів анонсували у два етапи, і поки що цього плану дотримуються:

1-й етап:

З 1 січня 2024 року оклади педагогічних працівників збільшуються на 10%

2-й етап:

З 1 квітня 2024 року оклади педагогічних працівників збільшуються на 12,6%

Цитуємо відповідну Постанову Кабінету Міністрів України:

«Посадові оклади (тарифні ставки) з 1 січня 2024 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду — 3 195 гривень, з 1 квітня 2024 року — 3 600 гривень».

Чтайте також:  Треба підготуватися: МОН видало рекомендації школам з урахуванням знеструмлень восени 2024

Варто згадати й про підвищення прожиткового мінімуму із січня 2024 року: він становитиме 3 028 гривень для працездатних осіб порівняно з минулорічним показником 2 684 гривень.

Міністр освіти і науки Оксен Лісовий в інтерв’ю озвучив, що оновлена заробітна плата вчителя у 2024 році варіюватиметься в межах від 10 до 15 тисяч гривень:

«У рамках загального підвищення мінімальної зарплати очікується два підвищення. Перше — у січні, друге — у квітні. Після цього заробітна плата вчителя буде в межах від 10 000 до 15 000 гривень в залежності від категорії надбавок та іншого. Ми хочемо зробити ставку вчителя більш масивною в загальному тілі заробітної плати. При цьому, щоб було кілька надбавок зрозумілих. Адже сьогодні для вчителів існує близько 60 надбавок, і сам вчитель часто не розуміє, як формується його зарплата».

Які складові впливають на розмір зарплати освітян?

Те, скільки отримує вчитель в Україні, залежить від трьох чинників:

ставка,
доплати,
надбавки.

Дані, оприлюднені МОН, наочно показують, із чого складається середня зарплата молодого вчителя:

базовий посадовий оклад*;
*Базовий посадовий оклад — оклад ЄТС на основі тарифного коефіцієнта без застосування додаткових коефіцієнтів підвищення, які є в освітян.

Чтайте також:  Вчительська зарплата $4 000? В декого так, але є нюанс

надбавка за вислугу років (10% для молодих учителів);
надбавка за престижність праці;
винагорода за сумлінну працю;
допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки;
інші надбавки: класне керівництво, перевірка зошитів тощо.

Згідно з підрахунками МОН, розмір зарплати вчителя І категорії (6 567 грн та надбавки) — 12 906 грн. А вчитель вищої категорії з доплатами та надбавками отримує близько 13 759 грн. Що стосується директорів закладів середньої освіти, то в середньому розмір їхньої заробітної плати становить 16 102 грн з урахуванням надбавок.

Чи скорочуватимуть надбавки освітянам?

Вчителі масово повідомляють, що в закладах освіти скасовують ті чи ті надбавки, і так відбувається вже кілька років поспіль. В яких випадках це правомірно? Керівники закладів освіти мають керуватися рекомендаціями, викладеними в листі МОН № 1/4444-22. Законно зменшувати розміри лише тих доплат і надбавок, які встановлені нормативними актами в граничних розмірах або мають необов’язковий характер та розмір яких залежить від наявного фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисі. Це, наприклад, доплати й надбавки за:

складність;
напруженість;
виконання особливо важливої роботи;
престижність праці.

Не підлягають скороченню:

базовий розмір зарплати;
надбавки, встановлені чинним законодавством.
Скорочення тривалості уроку не має впливати на оплату праці

Чтайте також:  Зарплата вчителів в Україні 2024 – який розмір, від чого залежить – скільки заробляє молодий вчитель

Ракетні атаки, блекаути призводять до того, що тривалість уроків може зменшуватись. Але чи це впливатиме напряму на оплату праці вчителя? Ні. У статті 51 Кодексу законів про працю України чітко сказано: «Працівник повинен виконувати трудові обов’язки й отримувати оплату праці в розмірі повної тарифної ставки». Навіть якщо тривалість ваших уроків страждає з певних причин, це не підстава зменшувати норму часу, передбаченого на опанування предмета, як і не підстава для зменшення норми часу для оплати вашої праці.

 

Джерело.


Повернутись вверх