facebook

А потім випускники “бігають по репетиторах”. Декан українського вишу пояснив, чому обʼєднання ЗВО – погана ідея

А потім випускники “бігають по репетиторах”. Декан українського вишу пояснив, чому обʼєднання ЗВО – погана ідея

Декан факультету видавничо-поліграфічних інформаційних технологій Української академії друкарства Ігор Миклушка висловив своє обурення стосовно оптимізації університетів, яку проводить Міністерство освіти та науки. Він зазначив, що коли під час об’єднання заклади втрачають самостійність, самоідентифікацію, навчальний і науковий осередок, то цей шлях приведе освіту в іншу сторону від цивілізованого світу.

У дописі в Facebook викладач закликав надати справжню автономію закладам вищої освіти і перестати адміністративно керувати системою. Зокрема, він навів як приклад досвід Великої Британії, де міністерство освіти є статистом і не втручається в справи вишу.

“Пригадую здивування і відповідь ректора Оксфорд Брукс університету, коли чиновник з МОНу запитав, чому в МО Великої Британії не затверджуються навчальні програми. “А у нас міністерство є статистом і не втручається в справи університету”. Наскільки приємно було бачити гордість деканів університетів США, коли факультети заробляли, мали власні кошти, працювали і розвивалися самостійно під “університетським куполом”. Таке об’єднання є раціональним”, – розповів Миклушка.

Освітянин запевняє, що запровадження безґрунтовних механізмів укрупнення вишів під час повномасштабної війни Росії проти України ніщо інше, як пропозиція МОН самознищитися університетам.

Чтайте також:  Відмова педагогічному працівникові в атестації через перебування його у відпустці без збереження заробітної плати та на простої

За його словами, принципи обʼєднання і критерії, якими користується Міносвіти, не можуть визначати цінність і вагу освітнього середовища. Зокрема, у Миклушки виникає питання, чи радилось управління з профільними інституціями або профспілками, ухвалюючи рішення реорганізації ЗВО. Він запевняє, що в таких випадках не беруться до уваги потреби галузей, вагомість, перспективність, інноваційність діяльності університету та його стан в умовах війни.

Викладач наводить як приклад розгляд обʼєднання львівських вишів і дивується, чому немає аналізу потреб сільського господарства, видавництв та поліграфії, не враховано голоси галузевих міністерств, об’єднань та колективів вишів. Крім того, немає аналізу демографічної ситуації в умовах війни.

“Це простіше для МОН – об’єднати ЗВО, де налагоджено нормальний освітній процес, ніж турбуватися тими, які передислоковані, втратили частину студентського і кадрового потенціалу та в яких пошкоджена матеріальна база”, – каже Миклушка.

Нарікає викладач і на цінність навчання випускників шкіл, які змушені “бігати” по репетиторах, аби хоча би пройти Національний мультипредметний тест. Який, за словами освітянина, за своєю організацією не може виявити реальну здатність до навчання і знання абітурієнтів. Він наводить як приклад США, де підлітки такі тести можуть проходити декілька разів і їм зарахують кращий із результатів.

Чтайте також:  Які зміни чекають старшу школу в Україні: з 17 предметів залишать 12, а 45% випускників підуть до ПТУ

Миклушка зазначає, що чинна система оцінювання якості вищої освіти передбачає аналіз лише умов і середовища навчання, проте не діагностує самі знання. На його думку, це глобальна проблема української освіти.

Джерело.


Повернутись вверх