facebook

Шкільний тиждень із трьома вихідними: чи це перспективно.

Шкільний тиждень із трьома вихідними: чи це перспективно.

Джерело: Освіторія А хотіли б замість шести уроків вісім?

А якщо ходити до школи доведеться лише чотири рази на тиждень?

Понад дві тисячі шкіл у США десятиріччями працюють у такому режимі. І лише нещодавно дослідники виявили, що такий графік навчання досить ефективний. То чи не час переходити на «чотириденку»? Розбираємося з усіма плюсами та мінусами.

Новий розклад ввели заради економії Нове — це добре забуте старе: навчання чотири дні на тиждень запровадили в частині американських шкіл ще понад пів сторіччя тому. Утім, вважалося, що це обкрадає учнів, тож заклади освіти вдаються до такого від безвиході, наприклад школи в сільській місцевості, які в нас назвали б малокомплектними.

Тож щоразу, коли не вистачало на бензин шкільному автобусу, на безкоштовні обіди або якщо тривалий час були вільні вакансії, шкільний тиждень скорочували заради економії.

Освітяни сподівалися, що поступово такі варіанти зникнуть. Але вийшло навпаки: їх потроху більшало, а після карантину через COVID-19 стався сплеск переходів на такий режим. Учителі дистанційно викладали 3–4 дні на тиждень, а після відновлення уроків у школі не хотіли повертатися до попереднього розкладу. Понад 2100 шкіл у 26 штатах перейшли на чотириденний навчальний тиждень.

Наприклад, третина шкільних округів Міссурі тепер мають чотириденний навчальний тиждень, повідомила нещодавно The Kansas City Star. Чи шкодить це навчанню? Чи не забувають діти за три вихідних матеріал? Чи не випадають зі шкільного життя? Розглянемо, що кажуть про це дослідження.

Неочікувані результати зацікавили вчених Фахівці з Університету штату Монтана (США) проаналізували дані про всіх учнів, які пішли до школи в їхньому штаті між 2014 і 2016 роками. Зосередилися на учнях початкової школи, адже цей вік є критичним для росту та розвитку, а освітні заходи в цей період мають тривалий вплив на життя людини навіть у дорослому віці.

Чтайте також:  У серпні чи вересні: освітній омбудсмен розповів, чи є правові підстави починати навчальний рік швидше

Загальна аналітична вибірка охопила 91 тис. учнів «п’ятиденки» та 4 тис. — «чотириденки». А згодом дослідили різницю в результатах тестів з математики й англійської мови учнів 3-го класу, які навчаються чотири дні, та інших.

Дослідники очікували прогалин у знаннях, але нічого такого не сталося.

У роботі «Вплив чотириденного шкільного тижня на ранні початкові досягнення», яку опублікували наприкінці 2023 року, вони стверджують, що не знайшли статистично значущих доказів шкідливого впливу чотириденного навчального тижня на досягнення учнів. А для деяких найбільш вразливих груп дітей (учні з економічно незахищених родин, діти з особливими освітніми потребами, ті, хто нещодавно приїхав до країни та лише опановує англійську мову, ті, хто має знання та навички нижче середнього рівня) помітили навіть покращення.

Хоча вважається, що втрата доступу до школи є проблематичною для учнів групи ризику.

Дослідники припускають, що спрацювало кілька факторів:

• покращилася мотивація до навчання, відпочинок дав цим дітям ресурс для навчання;

• вчителі зосереджуються на основних навичках та знаннях. Без вказівок згори вони переходять на скорочену програму, яку легше опанувати таким дітям;

• педагоги мають достатньо часу, щоб підготувати окремі завдання саме для таких учнів. Чотириденний робочий тиждень — гарна профілактика від вигорання. У вчителів більше натхнення шукати підхід до дітей, яким важче дається навчання;

• довші дні, в які є спарені уроки, спонукають педагогів використовувати різні формати, урізноманітнювати завдання. Кількість уроків скорочувати не варто

П’ятиденне навчання, на думку дослідників, краще підходить дітям з високою шкільною успішністю, обдарованим, тим, хто біжить із задоволенням до класу, тобто вже має високу мотивацію до навчання. Таким школярам у школах США зазвичай пропонують поглиблені заняття, додаткові студії, участь у різноманітних конкурсах та позашкільних заходах. Для тих, кому навчання в радість, більше спілкування з учителями йде на користь. Тим же, для кого заняття — це велике напруження, потрібен відпочинок.

Чтайте також:  Старт навчального року у школах України: освітній омбудсмен висловився про дату

Експерти посилаються також на дослідження на цю тему. Зокрема, у 2015 році фахівці з Державного університету Джорджії використали дані шкіл Колорадо, щоб дослідити зв’язок між чотириденним тижнем і успішністю учнів початкової школи. Зокрема, порівняли знання та навички з математики п’ятикласників.

Ті, хто ходив до школи чотири рази на тиждень, показали не гірші, а навіть кращі результати, ніж однолітки. У більш свіжому дослідженні фахівців Університету штату Орегон, яке оприлюднили торік, проаналізували дані за 4 роки зі Стенфордського архіву освітніх даних шкіл, які працюють чотири рази на тиждень.

Учені охопили школи 12 штатів, у центрі уваги були результати з мови та математики. У більшості закладів освіти після переходу на новий режим шкільна успішність не змінилася. Але є низка шкіл, де вона погіршилася. Їх об’єднує ще одна особливість: ці школи не переносили заняття з додаткового вихідного на інші дні, а скорочували кількість навчальних годин.

Якщо діти мали менш ніж 30 уроків на тижні, це погіршувало їхню шкільну успішність. А модель зі збереженням годин навчання працювала ефективно. Усі за, але пропусків не поменшало Учителі сподівалися, що новий режим зменшить кількість прогулів. Але й у цьому на них чекав сюрприз. З одного боку, ті, кому потрібно відпроситися до стоматолога чи з інших сімейних обставин, майже перестали звертатися з такими проханнями, бо всі справи перенесли на тривалі вихідні.

З другого боку, на затятих прогульників зміни жодним чином не вплинули. Це довело дослідження «Вплив 4-денних шкільних тижнів на старших підлітків: вивчення впливу розкладу на академічні досягнення, відвідуваність і поведінку в середній школі», яке підготувала у 2022 некомерційна дослідницька організація NWEA. Вони працювали з даними Департаменту освіти штату Оклахома та Національного центру освіти США. А ось випадків булінгу поменшало. Чотириденні навчальні тижні зменшують ризики булінгу на одного учня приблизно на 39%, а бійки — на 31%.

Чтайте також:  Винагорода для вчителів: за що освітяни отримають премію у 2024 році

Ще дві групи вчених вирішили розібратися, як до нововведення ставляться батьки та педагоги. Дослідники з Університету штату Міссурі зібрали досвід 584 батьків у трьох сільських шкільних округах. Їхні діти протягом року навчалися за новим режимом. Ніхто не критикував новацію. Найменше ентузіазму висловлювали батьки учнів початкової школи та дітей з ООП.

Від решти отримали підтвердження сильної підтримки нового розкладу. Їхні колеги зібрали в цих же округах думки 136 вчителів. Кількісний статистичний аналіз визначив значну підтримку моделі чотириденного навчального тижня. Усі співробітники відповіли, що зміна розкладу покращила їхній моральний стан, вберегла від перевтоми, позитивно вплинула на те, як вони працюють у класах. У тих школах, де ввели зміни, керівники були вражені сплеском кількості пошукачів на вакантні місця від учителів: кількість охочих працювати тут зросла вчетверо.

Проблеми є, але не з навчанням Освітяни в США замислилися над тим, щоб перевести на чотириденне навчання дітей також у містах, у великих школах. Та для цього необхідні додаткові перевірки. Звісно, вчені вважають, що рано агітувати за скорочений навчальний тиждень. Є в нього й мінуси. Наприклад, часто дітей у додатковий вихідний просто ні з ким залишити, пише The Guardian. Якщо йдеться про учнів початкової школи, яких у США заборонено залишати без догляду, батькам доводиться брати їх із собою на роботу або наймати няню.

Якщо йдеться про підлітків, бездоглядність часто обертається правопорушеннями. Фахівці Каліфорнійського державного університету довели, що, на жаль, на чотириденному навчальному тижні кількість дрібних злочинів серед неповнолітніх зростає на 20%. Утім, є школи, які знайшли спосіб впоратися із цим: у додатковий вихідний працюють кілька чергових педагогів та психологів. Вони проводять різноманітні студії з мистецтв, кулінарії, спорту, тобто працюють як позашкільний заклад для дітей різного віку, яких ні з ким залишити вдома.

Джерело.


Повернутись вверх