facebook

ЗНО для педагогів: дата та усі подробиці сертифікації вчителів у 2024 році

ЗНО для педагогів: дата та усі подробиці сертифікації вчителів у 2024 році

Інформує Всеосвіта.

Вже у січні 2024 почнеться підготовка до сертифікації вчителів в Україні. Нагадаємо, що цей процес покликаний перевірити компетентність педагога.

У 2024 році вчителі пройдуть сертифікацію, в Українському центрі оцінювання якості освіти вже визначили дати проведення цього тесту. Деталі для вчителів повідомила начальниця відділу сертифікації педагогічних працівників Українського центру оцінювання якості освіти Юлія Романенко.
Дати проведення сертифікації
Незалежне тестування вчителів відбуватиметься у березні та вересні 2024 року. Розпочати підготовку до тесту можна заздалегідь, ознайомившись з прикладами тестів, які використовувались у попередні роки ось тут.

Відбуватиметься сертифікація у наступному порядку:

 • Педагоги початкових класів, математики та української мови та літератури, що викладають у 5–6 класах, пройдуть сертифікацію 9 березня 2024 року.
 • Оцінювання вчителів навчальних предметів історичної та громадянської галузі відбудеться 14 вересня 2024 року.
 • Варто зауважити, що обсяг сертифікаційного тесту для вчителів математики та початкових класів цьогоріч буде зменшено. А от тести для філологів не зміняться.

Хто може пройти сертифікацію у 2024 році
Взяти участь у сертифікації у 2024 році зможуть узяти 1500 вчителів початкової ланки, по 1000 викладачів української мови та математики та 500 вчителів історії.

На 2024 рік Міністерство освіти та науки поширило зовнішнє оцінювання професійних компетентностей на вчителів, які викладають такі предмети й курси:

 1. всесвітньої історії;
 2. вступу до історії України та громадянської освіти;
 3. громадянської освіти;
 4. історії України;
 5. основ правознавства.
Чтайте також:  Чи збільшиться посадовий оклад педагогів у 2024 році?

Реєстрація для участі в сертифікації відбудеться з 15 до 30 січня 2024 року у два етапи. Реєструватися потрібно на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
Як проходитиме тестування?
На виконання сертифікаційного тесту вчителям буде відведено 180 хвилин. За цей час учителі початкових класів та вчителі української мови й літератури мають виконати 90 завдань, а вчителі математики – 75 тестових завдань. Максимальна кількість балів, яку зможе набрати вчитель початкових класів, становить 94 бали. Для вчителів української мови та літератури максимальний бал становитиме 114, а для вчителів математики – 91 бал.

Учителі початкових класів та української мови та літератури під час тесту працюватимуть з завданнями двох типів, а вчителі математики – з завданнями трьох типів.
Сертифікація вчителів: навіщо потрібна?
Сертифікацією замінили вже традиційну атестацію компетенцій вчителів, яка проіснувала понад 20 років. У 2019 році була проведена перша сертифікація педагогів й з того часу сертифікація поступово змінювала стару систему. Спочатку процедуру могли пройти вчителі початкових класів, згодом до них долучилися педагоги математики й української мови.

У 2024 вперше в атестації будуть брати участь вчителі історії. Вони входять до програми сертифікації як викладачі предметів та інтегрованих курсів громадянської та історичної освітньої галузі «Суспільствознавство». Цього року їх буде не більше 500 осіб — це спеціалісти, що викладають всесвітню історію, вступ до історії України та громадянської освіти, громадянську освіту, історію України, основи правознавства, курси «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна і світ», «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти».

Чтайте також:  Чи збільшиться посадовий оклад педагогів у 2024 році?

До 2026 року процес сертифікації має повністю замінити атестацію для всіх педагогічних працівників. Окрім того, ті учителі, хто успішно пройде сертифікацію, отримуватимуть доплату в розмірі 20% до посадового окладу протягом строку дії сертифіката. Таким чином, доплати працюватимуть 3 роки, до наступної сертифікації.
Як зареєструватися на сертифікацію?
Реєстрація педагогів буде проходити у два етапи:

 • З 15 до 25 січня вчителі зможуть зареєструватися у межах граничної кількості для кожного регіону, які визначив МОН.
 • З 26 по 30 січня триває додатковий етап, коли учителі, що виявлять бажання пройти сертифікацію, можуть зареєструватись у межах граничної кількості педагогів, якщо якісь регіони не вичерпають свій ліміт.

Однак якщо ліміт буде вичерпано, реєстрація буде припинена достроково.

Взяти участь у сертифікації зможуть педагоги зі стажем роботи не менш ніж 2 роки, що за основним місцем роботи працюють на посаді вчителя початкових класів чи визначених предметів. Водночас ті вчителі, що працюють у закладах освіти за сумісництвом, а також керівники та їхні заступники, що мають навантаження з відповідних предметів у 5–6 класах, не зможуть узяти участі в сертифікації.
Сертифікація складається з трьох етапів:

 • Незалежного тестування учасників сертифікації (відповідальний за проведення Український центр оцінювання якості освіти);
 • Самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (відповідальна за проведення Державна служба якості освіти);
 • Вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (відповідальна за проведення Державна служба якості освіти).
Чтайте також:  Чи збільшиться посадовий оклад педагогів у 2024 році?

Процедура реєстрації
Спочатку варто підготувати комплект документів. Це довідка з закладу освіти, де вони працюють, копію паспорта, а в разі відсутності — інший документ, що посвідчує особу. Також копія довідки ідентифікаційного номера фізичної особи або сторінки паспорта, на якій зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Потім учасник має створити й оформити реєстраційну картку-заяву, скориставшись спеціальним сервісом. Щоб зареєструватися для проходження сертифікації, у рубриці «Сертифікація педагогічних працівників (незалежне тестування)» необхідно натиснути кнопку «Реєстрація». Перейшовши на сторінку реєстрації, потрібно:

 • уважно зазначити дані у реєстраційній формі;
 • згенерувати бланк реєстраційної картки-заяви та роздрукувати його;
 • заповнити власноруч заяву, зазначивши у ній бажання взяти участь у сертифікації.

Однак якщо ліміт учасників сертифікації вже заповнений, програма не дасть сформувати заяву на реєстрацію.

Джерело.


Повернутись вверх