Як правильно говорити дітям “не можна”: Карпачов назвав 7 основних правил
Український експерт з дитячої психології та розвитку особистості Дмитро Карпачов розповів, як правильно говорити дітям “не можна”. За словами фахівця, заборони у вихованні потрібні та важливі, проте вони не повинні бути основним інструментом спілкування з дітьми.
Карпачов в Instagram зазначив, що обмеження мають допомагати батькам, а не шкодити. Пропонуємо ознайомитись з 7-ма основними правилами більш детально.
Як правильно говорити дітям “не можна” – поради Дмитра Карпачова
-
- “Не можна” означає неприпустимі та небезпечні для життя речі.
- По можливості замінюйте слово “не можна” на “небезпечно”.
- “Не можна” має бути небагато, інакше воно знеціниться і дитина перестане його чути.
- “Не можна” має на увазі конкретні наслідки, якщо дитина порушить заборону.
- Разом з “не можна” – що і коли можна. Пропонуйте альтернативу: “Це не можна, але це можна”.
- Якщо ситуація дозволяє, заміняйте “не можна” поясненнями. Наприклад: “Дай мені руку, ми разом перейдемо дорогу. Дитині одному переходити дорогу небезпечно”.
- “Не можна” означає не можна.
Експерт з психології закликав поділитися у коментарях батьків, що забороняли їм у дитинстві. Відповіді не забарились: “Не можна плакати. Не стільки викликало протест, скільки з часом відбилося на психоемоційному стані”, “Не відпускали гуляти, друзі чекають, я так хочу на вулицю, а мама не відпускала, бо хотіла, щоб я просто потренувалася у диктантах, які вона диктувала. Я вважаю, що можна було домовитись”, “Не можна все що хочеш ти. Можна все що я тобі кажу робити”, “Одягати нові речі, вони тільки були на свята, а потім я з них виростала і жаліла що, не носила в супереч вказівкам”.
Крім цього, люди ділились і своїм досвідом, як вони пояснюють дітям, що робити не можна: “Коли кажеш”не можна”, треба зразу обґрунтувати, чому, щоб дитина розуміла які можуть бути наслідки”,”Малий граючись кусається чи б’ється. Кажу: “Битись не можна, але можна обіймати/гладити/цілувати” – поки працює”, “Обожнюю ваші поради. Влучно, а головне, зараз дуже вчасно”, “Завжди гарно ладнаю з дітьми, зрозуміла, що завжди, коли називаєш причину, тебе діти розуміють”, “Дякую, дуже доречно. Дитина сприймає “не можна” як “треба робити”.Спробую Ваші поради задіяти, бо вже не знаю як і пояснити”.