facebook

Хто і як може отримати податкову знижку на навчання: роз’яснення освітнього омбудсмена

Хто і як може отримати податкову знижку на навчання: роз’яснення освітнього омбудсмена

Інформує Всеосвіта.

Податкова знижка на навчання – певна компенсація вартості освітніх послуг.

Здобувач освіти, який навчається в українському закладі дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти на контрактній формі навчання, або член його сім’ї першого ступеня споріднення, має право на певну компенсацію вартості освітніх послуг, тобто податкову знижку на навчання, якщо він сплачував кошти на користь цих закладів. Це передбачається підпунктом 166.3.3. статті 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Про це повідомляють на офіційному сайті освітнього омбудсмена Сергія #Горбачова.

Важлива умова для отримання податкової знижки – заклад освіти повинен бути юридичною особою, мати ліцензію на провадження освітньої діяльності, спрямованої на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті. Заклад освіти має надавати освітню послугу – комплекс визначених законодавством, освітньою програмою та/або договором дій, що мають визначену вартість та спрямовані на досягнення здобувачем освіти очікуваних результатів навчання (стаття 1 Закону України «Про освіту»). А також він має бути вітчизняний заклад освіти (підпункт 166.3.3. статті 166 ПКУ).

Податкова знижка для фізичних осіб, – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (підпункт 14.1.170. статті 14 ПКУ).

Простіше кажучи, податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку

Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково зазначено вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги (підпункт 166.2.1 статті 166 ПКУ).

Чтайте також:  Як вчителям оцінювати учнів, вести журнал та перевіряти зошити: пояснення МОН

Податкова знижка буває різна. Вона може включати витрати за користування іпотечним житловим кредитом, благодійні внески неприбутковим організаціям, витрати за навчання та багато інших витрат. Повний перелік витрат, за які можна отримати податкову знижку, визначається пунктом 166.3. статті 166 ПКУ.

ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ ЗА НАВЧАННЯ

Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти або їх усиновлювачі, чоловік або дружина здобувача освіти, які є громадянами України та платниками податків.

Податкову знижку можна отримати незалежно від того, в державному, комунальному, корпоративному чи приватному закладі освіти ви або ваш родич першого ступеня споріднення отримуєте освітні послуги.

Отримати податкову знижку може лише фізична особа, яка отримує офіційно заробітну плату і платить із неї загальнодержавний податок на доходи. Приватний підприємець отримати податкову знижку не може. Це визначено, зокрема, й підпунктом 14.1.170. статті 14 ПКУ).

Податкова знижка надається виключно фізичній особі, яка має ідентифікаційний код та фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера, але офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті (підпункт 166.4.1. статті 166 ПКУ).

ЯК НАДАЄТЬСЯ ПОДАТКОВА ЗНИЖКА ЗА НАВЧАННЯ

Податкова знижка надається у поточному році за наслідками попереднього звітного податкового року, тобто календарного року (пункт 166.1.1. статті 166 ПКУ). Для цього необхідно включно до 31 грудня наступного за звітним податкового року подати річну декларацію.

У декларації вказуються, зокрема, підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум. Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа. (підпункт 166.1.2. статті 166 ПКУ).

Чтайте також:  "Покарання – це взагалі не мотивація. Це демотивація. У всіх випадках" - Віктор Комаренко

З формами та порядком заповнення і подання податкової декларації можна ознайомитися тут.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (підпункт 166.4.3. статті 166 ПКУ).

Тобто, щоб отримати податкову знижку за навчання за 2020 рік, включно до 31 грудня 2021 року ви маєте подати декларацію за витрати за 2020 рік, й держава компенсує вам частину витрат. Якщо ви подасте у 2022 році декларацію на податкову знижку на навчання за 2020 рік, ви вже не маєте права її отримати. Тобто скористатися знижкою за витрати за минулий рік можна лише впродовж того року, який є зараз.

Податкова знижка на навчання складає 18% від витрачених у попередньому податковому році коштів, тобто від вартості навчання.

ЯК ПОРАХУВАТИ ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ

Для цього необхідно всю вашу заробітну плату за рік помножити на 0,18% (оскільки знижка від податку складає 18%) – так ви порахуєте, скільки податку заплатили із заробітної плати. Від зарплати за рік відняти плату за навчання за рік та отриману суму потрібно помножити на 0,18%. Далі цю отриману суму слід відняти від суми податку із заробітної плати. Так ви дізнаєтеся, скільки грошей вам має повернути держава за оплату освітніх послуг.

Наприклад, за рік ви отримали заробітну плату умовно кажучи, 120 000 грн.

Тобто за рік із такої вашої заробітної плати ви заплатили 21 600 грн податку (120 000 0,18 = 21 600). За навчання ви заплатили, умовно кажучи, 25 000 грн. Отже, (120 000 – 25 000)0,18% = 17 100. Далі 21 600 – 17 100 = 4 500. Тобто за такої річної зарплати та плати за навчання держава мала б повернути вам 4 500 грн. (розрахунок орієнтовний)

Чтайте також:  Тіло в синцях та гематомах: у Дніпрі вчителька забрала телефон у школяра, він її побив

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ПОДАТКОВОЇ ЗНИЖКИ

За даними Державної податкової служби України, для оформлення податкової знижки на навчання потрібні такі документи:

 • декларація про майновий стан і доходи;
 • копія паспорта особи, яка подає декларацію;
 • копія ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
 • копія паспорта/ свідоцтва про народження здобувача освіти;
 • довідка із закладу освіти про період навчання, кількість навчальних місяців, в звітному (календарному) році та суми сплачених коштів за вказаний період;
 • копії квитанцій та/або платіжних доручень сплачених за навчання в звітному періоді;
 • довідка про заробітну плату (форма – 3) за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги, якщо є;
 • довідка про склад сім’ї з органу місцевого самоврядування;
 • копія документу із зазначенням реквізитів для перерахування коштів;
 • заява на перерахування коштів;
 • копія договору про навчання у відповідному закладі освіти.

Копії зазначених у підпункті 166.2.1 статті 166 документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку (пункт 166.2.2. статті 166 ПКУ).

Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

Сума, що має бути повернута платнику податку як знижка на навчання, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (підпункт 179.8. статті 179 ПКУ).

Джерело.


Повернутись вверх