facebook

Як навчити школярів бути вдячними і цінувати те, що вони мають

Ідеї дієвих вправ і порад на кожен день!

Кожна людина мріє бути щасливою. І базова виховна мета батьків і педагогів полягає у тому, щоб навчити дитину відчувати себе такою навіть без прив’язки до зовнішніх обставин. А як цього домогтися? Передусім необхідно виховати в дитині не лише прагнення до більшого, а й уміння завжди цінувати те, що вона має і щиру вдячність за це.

Однак варто пам’ятати, що діти у силу психологічного розвитку схильні сприймати все як належне. Уміння ж відчувати вдячність є свідченням успішного процесу дорослішання особистості і настання її зрілості, але воно не завжди залежить від біологічного віку. Навіть не всі дорослі володіють цим умінням. Однак цьому можна навчитися і навчити своїх учнів!

Пропонуємо декілька дієвих порад, які допоможуть виховати у кожній дитині вміння цінувати і радіти тому, що в неї є, й щиро висловлювати подяку.

Створіть з учнями «Щоденник вдячності» 

Під час виховної години запропонуйте дітям створити та оформити на власний смак свій особистий яскравий щоденник, куди вони зможуть записувати радісні моменти, які відбулися в їхньому житті. Зазначте, що важливі не лише значимі події, але й повсякденні дрібниці, з яких врешті-решт і складається життя кожної людини.

Чтайте також:  Завчасне повернення учнів 1-4 класів до шкіл призведе до зростання захворювань на COVID-19, – Максим Степанов

Зверніть увагу школярів, що радісні моменти для кожного з них це результат чиїхось дій і прагнень – без зусиль цих людей не було б і відповідних щасливих моментів!

Практикуйте вправу «Три найкращі події дня»

Запропонуйте учням узяти за правило щоденно виконувати дуже просту, однак дієву вправу: лягаючи спати, визначити для себе 3 найкращі події, які сталися з кожним із них впродовж дня або добрі вчинки, які були скоєні ними.

Практикування цієї вправи виробить навичку цінувати радісні моменти і помічати явища, які викликають почуття вдячності.

Станьте прикладом вдячної людини

Діти схильні наслідувати те, що вони бачать, тому станьте прикладом для своїх учнів – частіше самі говоріть школярам слова вдячності.

Полив учень квітку в класі, помив дошки від крейди, виконав ваше доручення – обов’язково щиро подякуйте за допомогу! Слова вдячності, сказані просто і щиро, стануть емоційною винагородою, і дитині буде приємно й у подальшому проявляти ініціативу допомоги.

Під час класної години ініціюйте в класі обговорення, за що кожен може бути вдячний долі. Поясніть дітям, що кожному завжди хочеться більшого, однак варто пам’ятати, що він має у житті, кому цьому завдячує і яким би могла скластися його доля, якби в нього не було того, що насправді зараз він має.

Чтайте також:  Як формується розклад під час дистанційного навчання: поради директора закладу освіти

Обов’язково час від часу говоріть своїм учням, за що ви вдячні саме їм (наприклад, вони гідно представили клас у шкільному змаганні, покращили успішність, перестали запізнюватись на уроки та інше). Адже щирі слова вдячності обов`язково надихнуть учнів на нові звершення та  у невимушеній формі навчать, що вдячність – почуття, гідне наслідування.

Практикуйте вправу «Яку користь можна отримати з цієї неприємної ситуації»

Поясніть учням, що далеко не завжди все відбувається саме так, як хочеться або як планувалося. Однак не варто засмучуватися. Будь-які події в житті кожного з нас відбуваються не просто так. Тому завдання будь-якої людини навчитися знаходити навіть у найгіршому щось позитивне і бути вдячними за цей урок життя.

Навчить учнів розглядати будь-яку ситуацію з різних боків (конфлікт, покарання поганою оцінкою, батьківську заборону та інше) і ставити, перш за все, питання собі: «Що є хорошого для мене в обставинах, які склалися?», «Чого я можу навчитися завдяки цій ситуації?» та інше.

Знаходити найкраще у найгіршому і приймати все з вдячністю – хороша навичка, яка стане у пригоді кожному!

Напишіть з дітьми лист вдячності для близької людини

Поясніть дітям, що щира вдячність – винагорода за витрачені зусилля для кожного. На жаль, не всі придають цьому належної уваги і часто не  вміють відповідно проявляти вдячність, тому часто між людьми виникають різні непорозуміння. Щоб уникнути подібних ситуацій, важливо навчитися правильно висловлювати свої почуття.

Чтайте також:  Я вважаю, що молодші класи після завершення локдауну можуть повернутися за парти – Сергій Шкарлет

Під час класної години обговоріть зі школярами, за що вони відчувають велику вдячність. Запропонуйте кожному написати листа з висловленням вдячності певній близькій людині (наприклад, батькам, другу, бабусі, вчителю). Зверніть увагу дітей на те, що вдячність може бути не лише за певні матеріальні речі, а й за увагу, підтримку, витрачений час, зусилля, допомогу тощо. За бажанням можна обговорити зміст листів і обов’язково віддати адресатам.

Разом допомагайте іншим

Заведіть у класу правило, що раз на місяць певного числа ви разом робите щось корисне для інших: прибираєте на шкільному подвір’ї, допомагаєте молодшим школярам, збираєте речі для благодійних організацій, займаєтесь волонтерством та інше. Це допоможе зрозуміти школярам важливість не тільки отримувати, а й віддавати. А це, передусім, важливий компонент подяки.

Окрім того, допомагаючи іншим, школярі навчаться проявляти співчуття і турботу. Також піклування про інших допоможе виховати в дітях уміння цінувати те хороше, що у них є – те, що вони, можливо, сприймають як належне.

Джерело.


Повернутись вверх