facebook

Шкарлет хоче змінити формулу фінансування українських вишів: деталі

Шкарлет хоче змінити формулу фінансування українських вишів: деталі
Тимчасовий очільник МОН Сергій Шкарлет вважає, що розподіл коштів серед вишів несправедливий і звинувачує в цьому попереднє керівництво. Також він рішуче налаштований змінити формулу фінансування закладів вищої освіти.

Про це написав очільник Шкарлет у своєму телеграм-каналі.

За його словами, раніше формула фінансування вишів була розроблена тими, хто жодного дня не працював у закладах освіти та не має стажу фінансової чи педагогічної роботи. “Логічно, що це призвело до несправедливого розподілу коштів“, – сказав очільник МОН.

Яка формула фінансування вишів діє зараз
Зазначимо, що тут йдеться про формулу фінансування вищої освіти, яка почала діяти з 1 січня 2020 року ще за уряду Олексія Гончарука. Основна її ідея – зняти залежність фінансування вишів від кількості студентів і спрямувати гроші у найкращі заклади.

Так, 80% бюджету університети отримують гарантовано для базових видатків, а решта коштів розподіляється залежно від низки показників. Зокрема:

  • масштабу університету,
  • його позиції у міжнародних рейтингах,
  • обсягу залучених із альтернативних джерел коштів тощо.

Тобто експерти оцінювали результати діяльності студентів, а не їх кількість. “Якщо ви випускаєте тих, хто не знаходить собі нормальної роботи, де потрібна вища освіта, вибачте – ви будете втрачати державне фінансування“, – пояснював ексзаступник МОН Єгор Стадний.
Чому Шкарлету це не подобається
Натомість Шкарлет теж погоджується з тим, що потрібно підтримувати найкращих, але вважає, що формула фінансування також повинна враховувати інтереси не лише “обраних” університетів, а також і тих, які готують вчителів, вихователів, працівників сфери культури, лікарів, журналістів тощо.

Чтайте також:  В Україні затверджені нові форми дипломів про вищу освіту

Тож, 22 жовтня відбудеться засідання Ради ректорів Київського вузівського центру, де ректори мають “чітко аргументувати, чи все гаразд у тих підходах, які нав’язувалися раніше”.

Як слід виправляти ситуацію, аби “формула” запрацювала на благо української освіти, без штучних привілеїв та без винятків. Колеги-освітяни, на основі вашого бачення буде ухвалено рішення задля виправлення помилок, припущених у попередні роки”, – додав Шкарлет.

Давно спостерігаю негативну тенденцію, започатковану, скажімо м’яко, «самоназваними експертами в освіті», що зводиться до принципу «Хто першим крикне, хто голосніше звинуватить, того правда».

Але часи змінюються, і професійність повертається на своє заслужене і безапеляційне перше місце.

Саме тому МОН рішуче налаштоване навести лад у питаннях фінансування закладів вищої освіти.

Свого часу формула фінансування ЗВО була розроблена тими, хто жодного дня не працював у закладах освіти, хто не має стажу ані фінансової, ані педагогічної роботи.

Логічно, що це призвело до несправедливого розподілу коштів. Я абсолютно погоджуюся з тим, що ми повинні підтримувати найкращих.

Водночас формула фінансування повинна враховувати інтереси не лише «обраних» університетів, а також і тих, які готують вчителів, вихователів, працівників сфери культури, лікарів, журналістів тощо.

Сьогодні відбудеться засідання Ради ректорів Київського вузівського центру. Сподіваюся, поважні ректори чітко аргументують, чи все гаразд у тих підходах, які нав’язувалися раніше. Як слід виправляти ситуацію, аби «формула» запрацювала на благо української освіти, без штучних привілеїв та без винятків.

Чтайте також:  Шкарлет: учні старшої школи навчатимуться за змішаною формою

Колеги-освітяни! Ваше бачення важливе. На його основі буде ухвалено рішення задля виправлення помилок, припущених у попередні роки.

З повагою до Вас!!!

До слова, Європейський банк планує інвестувати 160 мільйонів євро в енергомодернізацію будівель українських університетів. Зокрема, реконструюють понад 20 вишів.

Джерело.


Повернутись вверх