facebook

Чи потрібна така кількість конкурсів і заходів у школах? Думка освітнього омбудсмена

Чи потрібна така кількість конкурсів і заходів у школах? Думка освітнього омбудсмена

Конкурси, акції, свята – типовий тиждень у звичайній українській школі. Проте, усе частіше можна почути про фізичне й емоційне перевантаження педагогів, що стає однією з причин відтоку кадрів. Вчителі, окрім основної роботи з навчання та виховання дітей, виконують десятки додаткових завдань «згори» – організовують заходи, звітують про них, створюють фото- та відеоматеріали і розміщують їх на вебсайтах шкіл. Як часто зазначається: «Нема фото – нема роботи».

Інформує Шкільне життя.

Чи дійсно такі заходи корисні для учасників освітнього процесу? І чи не порушує це автономію закладу освіти, педагогічну свободу та основні принципи освітньої діяльності?
Скільки заходів заплановано на 2025 рік?
Пам’ятні дати та ювілеї
У 2025 році Верховна Рада України затвердила 485 тематичних заходів для шкіл, які рекомендовано організувати у форматі уроків, круглих столів чи конференцій.

Всеукраїнські та міжнародні заходи для учнівської молоді
Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України, заплановано 274 заходи за різними напрямами: еколого-натуралістичним, науково-технічним, патріотичним тощо.

Інші конкурси та олімпіади
До цього переліку входять, зокрема, Міжнародний конкурс імені Петра Яцика, Конкурс творчості «Об’єднаймося, брати мої!» та інші, у тому числі платні. Їхню загальну кількість підрахувати складно.

Чтайте також:  Які предмети стануть обов`язковими в старшій школі з 2027 року: роз`яснення

Фізкультурно-оздоровчі заходи
План на 2025 рік передбачає 518 заходів, з яких частина – для учнів загальної середньої освіти.

Обласні та локальні заходи
Заклади освіти часто залучають до заходів, організованих на рівні громад чи областей, проте загальну кількість таких ініціатив визначити неможливо.

Ініціативи громадських організацій та бізнесу
Громадські організації та благодійні фонди також проводять численні активності для учнів, часто у співпраці з владою.

Виховний процес у школах
Виховання є невід’ємною частиною освітнього процесу, зазначено у статті 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Проте воно не повинно зводитися до численних урочистостей, акцій чи конкурсів. Найважливіші цінності формуються під час повсякденного навчального процесу.

Міністерство освіти і науки України у рекомендаціях щодо виховного процесу наголошує: активності мають доповнювати навчання, а не нав’язуватися примусово.

Проблеми перевантаження
Педагогічна свобода нерідко порушується через надмірну кількість листів «зверху», які часто виконуються під примусом. Це знижує мотивацію педагогів та ефективність самих заходів.

Освітній омбудсмен закликає органи влади переглянути доцільність проведення такої кількості конкурсів, щоб зменшити навантаження на педагогів і заклади освіти.

Джерело: Освітній омбудсмен

Джерело.


Повернутись вверх