12 класів і новий тип закладів освіти: як зміниться старша школа вже з 2027 року
З 2027 року учні 10 класу навчатимуться в академічних ліцеях або професійних коледжах. Це передбачають зміни повʼязані з реформою старшої школи. В таких закладах школярі здобуватимуть освіту за новими стандартами, який має затвердити найближчим часом Кабінет Міністрів України.
Про це повідомив заступник міністра освіти та науки Андрій Сташків в інтервʼю Освіта 24. Він зауважив, що старша профільна школа матиме окремі визначені програми, базовий компонент та поглиблене вивчення окремих предметів. Крім того, передбачається виділення певної кількості годин для вибору дисциплін, які учні хочуть пізнавати.
“Старша профільна школа матиме профіль – це окремо визначені навчальні програми, які матимуть ядро, базовий компонент і поглиблене вивчення окремих предметів, а також – певну кількість годин на вибір, коли учень взагалі зможе вибирати сам ті предмети, які він хоче вивчати”, – каже Сташків.
Крім того, згідно з реформою, в закладах освіти зʼявляється додатковий рік. Школярі вчитимуться 12 років, а 10 клас стане адаптаційним. За словами Сташківа, в багатьох країнах Європейського Союзу середню освіту здобувають не 10-11 років, а 12, а то й більше.
Посадовець зауважив, що нині українські школярі не мають впливу на те, що їм вивчати. Водночас школам не вистачає матеріально-технічних ресурсів, аби підвищувати якість освіти за природничими та ІТ-профілями.
Школам необхідно допомагати учням робити вибір своєї майбутньої професії, запевняє Сташків. Адже в умовах війни країна не може вкладати кошти в освіту молодих людей, які потім не будуть працювати за спеціальністю.