facebook

“Це приниження вчителів”: як на вартість утримання офіцерів безпеки Чернігівщини реагують освітяни та голови громад

“Це приниження вчителів”: як на вартість утримання офіцерів безпеки Чернігівщини реагують освітяни та голови громад

Прикордонні громади Чернігівщини отримали листи від поліції охорони з проханням розглянути можливість фінансувати роботу офіцерів безпеки коштом місцевого самоврядування. Мова йде про понад 36 тисяч гривень на місяць на утримання одного офіцера безпеки у школі. При цьому заробітна плата вчителів у школах громад області від 9 до 16 тисяч гривень. Що кажуть на пропозиції поліції охорони в громадах та як на це реагують освітяни — розповімо далі у матеріалі.

У нас не має на це ресурсу

У Корюківській громаді офіцери безпеки наразі працюють у трьох закладах освіти. Як розповів Суспільному голова громади Ратан Ахмедов, з наступного навчального року поліція охорони просить місцеве самоврядування взяти фінансування офіцерів безпеки на себе. Але це не правильно, вважає Ахмедов. Адже у громаді загалом 10 закладах освіти, де мають працювати поліцейські охорони і це значне фінансове навантаження.

Та пропозиція 36,4 тисячі на місяць, то нам виходить 430 тисяч на рік на 1 заклад або 4,3 мільйони на 10 закладів на рік. Якщо говорити для порівняння, то у нас 230 вчителів і на їх утримання йде 59 мільйонів. У нас є вчителі, які отримують на руки 9 тисяч гривень, 11 тисяч гривень. Лікар отримує до 20 тисяч гривень. А охорона, при всій повазі, буде більше 30 тисяч гривень“, — розповів голова Корюківської громади.

За словами Ратана Ахмедова, на сьогодні вони не можуть говорити про додаткові видатки, оскільки є проблеми із виплатами захищених статей через вилучення “військового” ПДФО. Наприклад, у громаді виплати бюджетникам передбачені лише на 10 з половиною місяців.

Все потрібно і все має бути. Але якщо ми говоримо про прикордоння, апелюючи на прикордоння, то чим Корюківська громада відрізняється, наприклад, від Кам’янця-Подільського. Що? Один поліцейський проти професійної ДРГ буде протистояти.?. Самий більший ворог у нас — це ракети, бомби і росіяни. Якщо поліцейський офіцер безпеки убезпечить наші школи від цього. То в кожну будівлю поставимо такого офіцера і всіх убезпечим“.

Чтайте також:  Україні потрібні успішні сантехніки, а не лише юристи: заступник міністра освіти і науки

Корюківська громада готує відповідь поліції охорони та звернення до Кабміну.

Ми дамо відповідь, що у нас не має на це ресурсу. І звернемося до Кабінету Міністрів, щоб він зважував, коли ухвалював рішення. В законодавстві чітко написано, що рішення центральної влади, які ведуть до збільшення видатків місцевого бюджету, компенсуються з державного бюджету. Компенсаторів цих на сьогоднішній день немає“.

Листа від поліції охорони теж отримала і Новгород-Сіверська громада. За словами міської голови Людмили Ткаченко, громада не спроможна виплачувати зарплату офіцерам освітньої безпеки.

Небагато немало 36 тисяч гривень на одного поліцейського. Якщо порівняти зарплату офіцерів безпеки з вчительською, вона в три рази більша. В середньому, вчителі у громаді отримують від 12 до 16 тисяч гривень“, — сказала Ткаченко.

Наразі в громаді працює двоє офіцерів безпеки. Через те, що не всі заклади працюють офлайн через наближеність до російського кордону. За словами Ткаченко, якщо доведеться ставити поліцейських у всіх навчальних закладах громади – їх буде 14.

Зараз ми готуємо листа в поліцію, бо у нас не закриті захищені статті, а це зарплати, енергоносії. У нас бюджету не вистачає на це. Тому ми не зможемо фінансувати зарплати поліцейських, у нас просто немає навіть такої фінансової можливості“.

Це просто приниження вчителя

У Корюківському ліцеї №2 два місяці працює офіцер безпеки. Як розповіла Суспільному директорка закладу Лариса Остапенко, за цей час якихось мінусів від такого нововведення вони не побачили, як і значних плюсів.

Я ознайомилася з посадовими обов’язками офіцера безпеки. Те, що він має робити – пропускний режим, евакуація дітей в укриття в разі повітряної тривоги і так далі. В принципі, і без нього ми це все робили. І будемо робити, якщо його не буде“, — розповіла Остапенко.

Чтайте також:  Зростуть зарплати вчителів: на скільки варто очікувати підвищення освітянам...

За її словами, понад 36 тисяч гривень на утримання одного працівника — неспівмірне із доходами освітян і принижує їх роботу.

Я, як директор, отримую навіть і більш ніж у два рази менше. Молодий вчитель отримує на руки вісім тисяч, не більше. Це людина, яка має вищу освіту, яка працює з дітьми. І отака зарплатня. Я не знаю, яке важливе суспільне завдання виконує охоронець. Я вважаю, що це просто принизити вчителя, закатати його взагалі в асфальт. Тобто він ніщо у порівнянні з охоронцем“, — сказала директорка ліцею.

З переваг роботи офіцера безпеки у школі Лариса Остапенко називає наступне:

Те, що він є — це якось, я думаю, впливає на дітей. Дисциплінує їх. Тому що поліція не десь там, а вона ось тут поряд“.

За словами голови громади Ратана Ахмедова, щодо безпеки у школах громади, з поліцією охорони в них вже тривалий час підписані договори на співпрацю. Мова йде про тривожні кнопки та сигналізацію.

У випадку надзвичайної події тривожна кнопка натискається відповідальними особами. Всі ті, хто до сьогодні виконував функцію офіцера безпеки. Отримуючи набагато менші заробітні плати. І виконуючи окрім цього, ще роботу. Охоронна кнопка, за 2-3 хвилини приїздить екіпаж поліції“.

Говорили про навчання цивільних, зараз суто про поліцейських охорони

Проєкт “Офіцери служби освітньої безпеки” запрацював в Україні у січні цього року. На Чернігівщині він діє у районах, які наближені до зони бойових дій та кордону: Новгород-Сіверському, Корюківському, Чернігівському та у місті Чернігів. Загалом поліцейські безпеки з’явилися у 65 закладах освіти області.

Якщо порахувати, то на утримання цієї кількості офіцерів безпеки у місяць йтиме понад 2,3 мільйона гривень. У рік – це понад 28,3 мільйона гривень.

Чтайте також:  Реформа старшої школи: кількість предметів скоротять, 45% випускників вирушать до ПТУ

Раніше у коментарі Суспільному заступник начальника поліції охорони в Чернігівській області Сергій Дерев’янко розповідав, що до кінця навчального року (2023-2024 – ред.) роботу поліцейських фінансуватиме держава. У майбутньому передбачається, що офіцерів служби освітньої безпеки набиратимуть з цивільних осіб, які пройдуть відповідне навчання, а зарплати їм платитимуть громади або заклади освіти.

Нині, як розповів Суспільному голова Корюківської громади Ратан Ахмедов, мова йде виключно про поліцейських охорони.

В листі, який правоохоронці надіслали в громади, вказано, що у грудні 2023 року Кабмін вніс зміни до постанови “Про затвердження категорій об’єктів державної форми власності та сфер державного регулювання, які підлягають охороні органами поліції охорони на договірних засадах”. Там вказано, що заклади освіти підлягають охороні органами поліції охорони на договірних засадах.

Тобто жоден інший суб’єкт, який надає послуги охорони не має права це робити. Тільки монопольне становище поліції охорони“, — зазначив Ратан Ахмедов.

За його словами, більш допустимий у цій ситуації був би приклад Польщі щодо охорони в школах.

Вона є на конкурентних засадах. Тобто оголошується тендер, беруть участь всі, не лише монопольно державна структура. І саме головне, вчитель цінується більше ніж охоронець“.

Наразі Суспільне надіслало інформаційний запит до поліції охорони в Чернігівській області, щоб отримати роз’яснення стосовно розрахунків утримання поліцейських охорони в школах Чернігова.

Нагадаємо, у Чернігові у 31 школі є офіцери безпеки. Бюджету громади їх утримання на рік коштуватиме 14 мільйонів гривень. В.о. міського голови Олександр Ломако сказав, що Чернігівська територіальна громада не має фінансової можливості витрачати кошти на оплату праці офіцерів безпеки у школах міста.

У коментарі Суспільному начальник управління поліції охорони в Чернігівській області Ігор Магдибор розповів, що лист направили, щоб вирішити, де знайти гроші на фінансування роботи поліцейських після завершення цього навчального року.

Джерело.


Повернутись вверх