“Порушення трудових прав асистентів вчителя є недопустимим”: відповідь МОН
За наявності організаційних і технічних можливостей, асистенти вчителів мають виконувати завдання, передбачені посадовою інструкцією. Саме тому, скорочення посад, звільнення та невиплата заробітної плати для асистентів учителів є недопустимими в умовах воєнного стану.
Про це йдеться в листі Міністерства освіти і науки України.
Повномасштабна війна кардинально вплинула на всі сфери життя українців, зокрема, і на освітній процес, адже багато закладів освіти вимушено перейшли на дистанційне або змішане навчання. Саме тому особливо відчутною стала потреба в асистентах вчителя для учнів з ООП, оскільки такі діти потребують особливої підтримки та допомоги в сучасних навчальних реаліях.
Відповідно до Переліку посад педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 р. № 963, асистенти вчителя є педагогічними працівниками. А тому на них поширюються державні гарантії в умовах воєнного стану, визначені законом України “Про освіту”:
- організація освітнього процесу в найбільш безпечній формі;
- збереження місця роботи;
- збереження середнього заробітку.
Відповідно до статей 26 та 44 закону України “Про повну загальну середню освіту”, асистент вчителя є учасником команди психолого-педагогічного супроводу й забезпечує особистісно орієнтоване спрямування освітнього процесу для учнів із ООП та досягнення ними результатів навчання, які передбачені Державним стандартом. Актуальним це є й для дистанційної форми навчання в закладі освіти.
Крім того, органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, зокрема у підпорядкуванні яких перебувають заклади загальної середньої освіти та установи освіти, мають забезпечити та організувати:
- здобуття загальної середньої освіти для учнів за найбільш безпечною формою, яку може гарантувати ЗО;
- оплату праці працівників, незалежно від їх поточного місця перебування, зокрема, шляхом ухвалення рішення про оголошення простою (якщо ЗО не може здійснювати освітню діяльність унаслідок російської агресії).
Про це йдеться в наказі Міністерства освіти і науки від 28.03.2022 № 274 “Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні”.
Саме тому у МОН наголосили, що порушення трудових прав асистентів вчителів є недопустимими.
Під час дистанційного навчання асистент вчителя:
- організовує спільно з учителем дистанційний освітній процес;
- забезпечує навчання учня з ООП, зокрема, здійснює в межах свого педагогічного навантаження індивідуальне підключення поза часом уроку;
- надає додаткові пояснення дитині щодо виконання матеріалу, який вивчається, та забезпечує перевірку виконання таких завдань;
- забезпечує реалізацію індивідуальної програми розвитку в межах своєї компетенції;
- забезпечує в межах компетенції реалізацію індивідуального навчального плану дитини (за наявності);
- забезпечує комунікацію закладу освіти та батьків з метою організації навчання учнів з ООП;
- здійснює підготовку матеріалів для дистанційного навчання для учнів з ООП;
- забезпечує підготовку індивідуальних завдань та адаптацію навчальних матеріалів відповідно до потенційних можливостей учня з урахуванням умов дистанційного навчання;
- асистує вчителю під час проведення дистанційних занять;
- асистує вчителю при роботі з тими учнями класу, які потребують першого рівня підтримки;
- надає учню та його батькам рекомендації щодо дотримання норм при користуванні комп’ютерною технікою та організації робочого місця дитини;
- бере участь у розробленні індивідуальної програми розвитку;
- забезпечує ведення щоденника спостережень за дитиною з ООП;
- створює індивідуальне портфоліо учня з ООП.