facebook

Вічні ремонти: що робити батькам, якщо з них вимагають «здати кошти» на школу

Вічні ремонти: що робити батькам, якщо з них вимагають «здати кошти» на школу

Інструкція, в яких випадках можна звертатися в поліцію та чи повинні батьки школярів здавати кошти

Незважаючи на війну з батьків школярів продовжують вимагати гроші на вічні «потреби коласу»: крейду, клей, папір, мило, сухі та вологі серветки. З батьків щоразу просять по 50, 100 і 200 гривень а то й більше. Про подібні випадки пишуть з різних міст України. А дехто з батьків скаржиться на  цькування за те, що вони відмовилися здавати кошти на потреби класу. Про те, наскільки законні подібні вимоги та чому вчителі/батьківські комітети просять з батьків гроші – невже недостатнє державне фінансування таких потреб, йдеться у матеріалі ТСН.

Люди кажуть, що мають проблеми з такими «внесками», зокрема в столиці. З батьків збирають кошти не лише на серветки, папір. Гроші здають на підручники та зошити, яких начебто не вистачає. А деякі батьки пишуть, що у них просили кошти на ремонт класів та штори перед початком навчального року.
«Це так усюди відбувається, а ти потім біла ворона і твоя дитина підлягає булінгу з боку вчителя, »це ж ваша дитина, а ми за неї здаємо«. Я не уявляю що має статись, щоб це припинилось. Сумно», – пише користувачка Наталія Висоцька.

ЗМІ поцікавився у експерта: чи законні такі побори у школах?

«Тут відповідь дуже проста – батьки можуть допомагати школі, але незобов’язані цього робити. Тобто, якщо вони вважають за потрібне, то можуть допомогти – надати благодійну допомогу на якісь актуальні потреби. Якщо батьки купують товари чи послуги для закладу освіти, то така допомога офіційно оформлюється відповідним актом передачі. Якщо батьки бажають допомогти коштами, то мають їх перерахувати на  спеціальний рахунок школи чи садочка у казначействі. І зазначу, що будь-які готівкові збори у школах – є незаконними. І за подібні дії потрібно притягувати до відповідальності тих, хто користується цими незаконними готівковими зборами. У кожної школи є спеціальний рахунок в управлінні освіти чи відділі освіти або свій власний рахунок, якщо школа має фінансову автономію. На цей рахунок можна перераховувати допомогу і  належно використовувати на визначені потреби, якщо батьки вважають це за доцільне. Але в жодному випадку така допомога не може надаватися під примусом», – розповідає Сергій Горбачов, освітній омбудсмен України.

Чтайте також:  "Працюємо над двома великими блоками": міністр освіти розповів, чи зміниться кількість предметів у школах

За словами Сергія Горбачова, якщо з батьків вимагають кошти або навіть просто просять їх на потреби школи, то перше, що мають зробити батьки – звернутися з письмовим запитом до керівника закладу освіти з проханням надати інформацію про те, чи подавав керівник закладу запит із проханням виділити кошти на конкретні цілі, на які вимагається/проситься допомога, до засновників – управління чи відділу освіти.

Також батьки можуть перевірити кошторис, фінансовий звіт закладу освіти, закупівлі закладу або управління освіти.

«Директор школи має їм відповісти – подавав чи ні. Якщо подавав і отримав відмову, тоді тут запитання до управління освіти. Батьки мають право ставити питання засновнику, а чому школа не забезпечена всім необхідним, бо засновник зобов’язаний це робити відповідно до статті 25 »Закону про освіту«. Якщо засновник каже: вибачте, зараз немає можливості, немає коштів, не вбачаємо це за доцільне, то в таких випадках можна допомагати школі, якщо батьки добровільно хочуть це зробити», – пояснює Сергій Горбачов.
Але є інший бік цієї історії, коли батьки, які законно відстоюють свої права – не бажають платити «внески», можуть піддаватися цькуванню з боку інших батьків, вчителі, які не підтримують грошову ініціативу адміністрації школи, також можуть піддаватися мобінгу або від булінгу страждають діти, чиї батьки відмовилися здавати внески, мовляв, твій тато відмовився платити за серветки – будеш без них.

Чтайте також:  Шкільний тиждень із трьома вихідними: чи це перспективно?

Коли і як потрібно звертатися до поліції?

“Це абсолютно протиправно. У таких випадках потрібно одразу оформлювати заяву на ім’я керівника закладу освіти. У ній потрібно вказати факти тиску педагога  на дитину. У заяві варто вказати, що, відповідно до статті 173-4 Кодексу України  про адміністративні порушення та наказу Міністерства освіти і науки України №1646 від 28 грудня 2019 року повідомляємо про події, які, на думку батьків, свідчать про булінг щодо дитини. До цього вказати дату народження дитини, ПІБ та клас, де вона навчається.

Дату та місце факту, коли вчитель чи класний керівник докоряв дитині, що батьки, захищаючи свої законні права, відмовилися надавати кошти готівкою. Відповідно до вказаних документів, просимо вжити всіх належних заходів. Також протягом доби Національна поліція має бути повідомлена про заяву про можливий булінг.

У закладі освіти має бути скликана постійно діюча комісія, яка зобов’язана розглянути заяву та вжити відповідних заходів”, – додає Сергій Горбачов.

Експерт підкреслює, що батьки можуть допомогти школі, але незобов’язані здавати кошти. Такі вимоги є незаконними. 
«Директорка чи директор закладу освіти які роблять вигляд, що про це не знали – лукавлять. Все вони добре знають. А заява до поліції з вимогою розслідувати випадок булінгу стосовно дитини або батьків дуже швидко активізує розуміння у деяких посадових осіб. Вони швидко згадують, що батьки нічого незобов’язані платити школі за папір або серветки», – підсумовує освітній омбудсмен України.

Чтайте також:  Вчитель жорстко провів виховну бесіду, а батьки обурюються та вимагають поставити скрізь камери спостережень.

Як боротися зі цькуванням?

Відповідно до статті 26 Закону України «Про освіту» керівник закладу освіти забезпечує створення у закладі безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), зокрема розглядає заяви про випадки булінгу здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування.

Крім того, відповідно до статті 30 Закону України «Про освіту», заклади освіти зобов’язані забезпечувати на своїх веб-сайтах відкритий доступ до такої інформації та документів:

  • порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;
  • порядок реагування на доведені випадки булінгу в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу.

«Фонду школи» не існує

Законом України «Про освіту» та Законом України «Про повну загальну середню освіту» невизначено поняття «фонд школи» та не передбачено порядок його формування.

«Принагідно інформуємо, у разі виникнення ситуацій із неправомірним збором коштів на вимогу працівників закладів загальної середньої освіти, пропонуємо звертатись до правоохоронних органів та повідомляти про такі випадки Департамент освіти і науки КМДА або управління освіти відповідних районних в місті Києві державних адміністрацій для прийняття управлінських рішень в межах повноважень», – зазначає Ілля Пасько.

Джерело.


Повернутись вверх