facebook

Перший урок в основній школі у 2023/2024 році “Ми українці: честь і слава незламним”

Перший урок в основній школі у 2023/2024 навчальному році

Мета: формувати в учнів усвідомлення, що таке Батьківщина, держава, патріотизм, якими були, є і мають бути справжні українці, щоб ні у кого і ніколи не виникало бажання нав’язувати українцям, як їм жити, з ким дружити, якою мовою говорити і куди рухатися у розвитку своєї суверенної незалежної держави.

Хід уроку

І. Організація класу. (Слайд 1)
Привітання учнів з Днем знань.

Вітаю Вас, шановні учні! Дуже радію нашій співпраці!

Бажаю легкості в новому навчальному році. Дружної атмосфери, цікавих подій, чудових відміток і постійного прагнення бути краще, ніж вчора.

Успіхів, удачі, здоров’я, терпіння і чудових результатів!

ІІ. Вступне слово вчителя. (Слайд 2)
Новий 2023-2024 навчальний рік буде розпочато в умовах війни. Наші відважні Збройні сили кують перемогу на фронті, дорослі роблять усе для перемоги в тилу, навіть діти шукають способи допомоги армії. Але всі українці від малого до великого мають розуміти, за що точиться героїчна боротьба – за збереження незалежності нашої держави і нації.

З початком 2022 року настали значні випробування для українського народу. Українська держава, пройшовши значний шлях у розбудові своєї незалежності, зустрілась з величезною перешкодою на цьому шляху – проти України була розв’язана повномасштабна війна.
Чому, на вашу думку, справжні українці не шкодують ні коштів, ні здоров’я, ні навіть життя заради свободи, незалежності та цілісності нашої держави?
Як ви розуміють поняття Батьківщина? Який зміст вкладено у це слово? Адже слово українець походить від слова Україна. Тож кожен українець має відповісти на запитання: «А що є для мене Україна, Батьківщина, Вітчизна». Виявляється, що відповідь на це запитання приховане у самому слові Україна. У кожній букві зашифровані певні символи нашої Батьківщини. Розшифрувавши їх, ми зрозуміємо, який зміст приховано в цьому слові.

Чтайте також:  Закладам освіти дали нові вказівки – кого покарають першим

Отже, тема нашого уроку « Ми українці: честь і слава незламним!» (слайд2)

А девіз нашого уроку: «Може, десь земля є краща й вища, а над нею – небо золоте, та мені найкраща та, де вишня, та, де вишня мамина цвіте!» (слайд 3)

ІІІ. Основна частина.
Як ви розуміють поняття Батьківщина?
Який зміст вкладено у це слово?
Адже слово українець походить від слова Україна. Тож кожен українець має відповісти на запитання: «А що є для мене Україна, Батьківщина, Вітчизна».
Виявляється, що відповідь на це запитання приховане у самому слові Україна. У кожній букві зашифровані певні символи нашої Батьківщини. Розшифрувавши їх, ми зрозуміємо, який зміст приховано в цьому слові. (слайд 4)
Буква У
На що схожа перша буква у цьому слові? (На розлоге дерево). (слайд 5)
Ця буква є символом того, який багатий наш край своєю природою: широкими ланами, густими лісами, красивими парками, скверами, садами.
У яких парках, скверах, лісах, садах бували учні; які дерева ростуть в нашому краї, чи посадив хтось дерево? (слайд 5)
Які рослини є символом України? (слайд 6)
Давайте згадаємо прислів’я про рослини символи України.
«Без верби і калини немає України. (слайд 7). Кожен народ знає свої символи – оспівані образи дерев, кущів, квітів. Вони з давніх давен уособлюють чарівну красу нашої неньки України. Духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі.
Буква К
Багатство природи нашого краю не давало спокою сусіднім державам. Хто ж захищав Україну від ворогів у далекі часи? (Козаки) (слайд 8)
На яку букву схоже зображення козака на коні ?
Правильно, на букву к. Отже, наступна буква у слові Україна символізує наших давніх захисників.
А чи знаєте ви про подвиги сучасних героїв- нащадків славних козаків?
Хто може розповісти про таких героїв? (слайд 9)
Наша гордість – Запорізька Січ! Незламний дух кобзарства – наш! Всесвітньовідомий танок «Гопак» – наш! Унікальний козацький човен «Чайка» – наш!» (слайд 10)
Буква Р
Продовжуючи козацьку тему, тему захисту рідного краю, демонструється наступна буква. Уважно поглянемо на цю букву. На що вона схожа?
( шабля козака, люлька, оселедець) (слайд 11)

Чтайте також:  До школи більше не пустять: для батьків вигадали нові правила

– Важко уявити козака без шаблі.

– А яка техніка є на озброєнні в сучасної української армії? (слайди 12-14)

 

А ще з букви р починається слово, яке є символом України. Про нього можна дізнатись, відгадавши загадку:
Україну прикрашає голуба, мов небо, стрічка.

Кожен з нас з дитинства знає,

То біжить до моря … (річка Дніпро) (слайд 15)

Що ви знаєте про Дніпро? А які ще річки України ви знаєте?
Яка річка протікає у нашій місцевості?
Вода – найцінніший скарб, подарований природою! Кількість річок по всій українській етнічній території оцінюють числом у 30 000.
Кожна річка на шляху ворога наче фортеця. І форсування цих річок дається ворогам великою ціною. (слайд16)
Буква А
Україна протягом всього існування зазнавала нападів від інших країн. Мужні герої захищали рідну землю ціною власного життя. Кургани (могили) видно здалеку, вони зберігають пам’ять про загиблих захисників рідної землі багато століть. Історичний символізм цих могил високо цінував Тарас Шевченко. Він був співцем зовнішньої краси могил, як символ давньої слави і волі України. У своїх віршах він закликає: не називаймо себе «пасинками», адже ми сини тих, що були володарями і пращурами майбутньої України. (слайд 17)
Послухайте уривок з вірша Тараса Шевченка «Гайдамаки»: (слайд 18)

Чтайте також:  Школи визначились з датою зимових канікул: скільки відпочиватимуть діти

«…Од козацтва, од гетьманства

Високі могили —

Більш нічого не осталось,

Та й ті розривають…

Степи зеленіють,

Діди лежать, а над ними

Могили синіють… А онуки! Їм байдуже, Жито собі сіють.

Де поділась доля-воля, Бунчуки, гетьмани?

 

Джерело.


Повернутись вверх