facebook

На що звернути увагу під час вибору садка.

В умовах війни ключовим, звісно, буде питання безпеки, але безпека не обмежується фізичною. Обирати садок варто комплексно, звертати увагу як на простір, так і на підходи у вихованні та цінності: чи вчать дитину бути самостійною, чи не втручаються в її особистий простір, чи поважають, чи спілкуються на рівних.

Чекліст критеріїв вибору садка, які визначає ЮНІСЕФ:

Середовище: простір групової кімнати, умеблювання, візуальне оформлення простору, безпечне облаштування території.
Мовлення та грамотність: заохочення до спілкування, щоденне читання книжок, розширення словника.
Взаємодія: позитивна взаємодія між дітьми й вихователями, між самими дітьми, індивідуальний підхід, дотримання правил і норм взаємодії.
Діяльність: пізнавальна, ігрова, мистецька, театралізована, самостійна, стимулювання до досліджень.
Особистий догляд: гігієна, споживання їжі, безпека, практики збереження здоров’я.
Партнерство з батьками: залучення батьків до діяльності в групі, повага до культури й цінностей сімей.
Інклюзивність: повага до потреб і забезпечення підтримки для кожної дитини.

Експертка з дошкільної освіти Соломія Бойкович радить звернути увагу на такі безпекові чинники:

чи є в садку УКРИТТЯ. Бажано, щоб це не були голі стіни з лавицями попід ними, а щоб укриття було оснащене матеріалами для гри та творчості: іграшки, книжки, альбоми та фарби – усе, що допоможе дітям перебувати в укритті як у комфортному середовищі й означатиме, що в укритті діти проводять час із користю;

ТЕРИТОРІЯ НАВКОЛО САДОЧКА (особливо для приватних закладів освіти). Чи є ця територія недоступною для сторонніх людей? Яке є обладнання на цій території? Наскільки дитячий майданчик, на якому діти гуляють, є безпечним? Чи завжди там, де є діти, є відповідальні дорослі?

РОЗЕТКИ ТА ГОСТРІ КУТИ. Якщо є можливість потрапити всередину садка, важливо подивитися, чи закриті розетки, чи є накутники на кутах в ігрових зонах, чи є м’яке покриття, якщо зона передбачає, щоб дитина могла стрибати, падати та безпечно приземлятися (надворі й у приміщенні);

ПРОСТІР. Варто звернути увагу,чи не мають діти самостійного доступу до рідин і їжі, чи справні меблі й іграшки, чи в доброму стані приміщення, чи немає грибка;

Чтайте також:  Вихователям дитсадків планують скоротити робочий час

АПТЕЧКА. У випадку надзвичайних ситуацій було б добре, щоб у садку була аптечка, а вихователі вміли надавати першу невідкладну допомогу. Також важливо, щоб доступу до аптечки не було в дітей.

Перший погляд на садок

Експертка Соломія Бойкович радить батькам або опікунам, які обрали садок, походити певний час навколо нього й поспостерігати, як відбувається, наприклад, денна прогулянка: як вихователі спілкуються з дітьми та між собою. Важливо, щоб до дитини в навчальному закладі ставилися з гідністю та повагою. Тобто це має бути комунікація в стилі «рівний рівному», коли вікова різниця не має ніякого значення. Це не про складні розмови, а про базове: «дякую», «вибачте», «будь ласка». Дуже важливо, щоб дорослі могли визнавати помилки та просити вибачення, у тому числі й перед дітьми.

Варто звернути увагу також на те, чи посміхаються вихователі, коли бачать дітей, чи присідають на їхній рівень, коли спілкуються, чи дбають і чи взаємодіють із ними. «Ця жива взаємодія на майданчику є віддзеркаленням стану садка. Те, як ми ставимося до менших, часто є відображенням того, як ми ставимося до інших дорослих. Якщо є добра взаємодія та здорова атмосфера, вихователі готові обійняти, заспокоїти та бути сховком безпеки для дітей – це буде сигналом, що тут про дитину дбатимуть. Вихователі – дуже важливі люди для дитини. І якщо з ними дитині безпечно, це гарний показник», – підсумовує Бойкович.

 

Усередині садка

Після початку пандемії Covid-19, а згодом і початку повномасштабної війни, до багатьох закладів освіти батькам вхід заборонено, але за можливості краще було б усе ж потрапити всередину садка.

На що звернути увагу:

МАЛЮНКИ, ДИТЯЧІ ПРОЄКТИ ТА ФОТОГРАФІЇ. Садок – це місце для дітей, тому він має виглядати саме як дитячий простір. Малюнки, дитячі роботи та проєкти на стінах свідчитимуть про те, що тут працюють із дітьми, і часто з робіт навіть можна зрозуміти, за якою програмою чи методикою. Також роботи на стінах свідчать, що дітям дають можливість творити власний простір, своє безпечне середовище. Що більше в садку «присутності» дітей, то ймовірніше, що тут дитина в центрі всього;
ЧИСТОТА Й ОХАЙНІСТЬ. Часто базовий порядок у просторі свідчить про те, що про нього дбають й адміністрації садка не байдуже ані на стан приміщення, ані на комфорт вихователів, ані на дітей;
ПРАВИЛА. Багато садків мають книжки правил, власну політику або чіткий інструктаж-ванпейджер із правилами для батьків, де чітко розписано, що в садку робити можна, а що ні. Правила мають бути у відкритому доступі в групі, бажано проілюстровані й для дітей. Чому це важливо? Коли в садку є правила, це означає, що всі дорослі говорять однією мовою, а садок має принципи. Це допоможе в кризових ситуаціях і покаже, що керівник навчального закладу й вихователі вміють правильно реагувати відповідно до потреб дитини. Правила в групі для дітей – про чітке розуміння взаємодії й того, як тут усе влаштовано.
Також можна звернути увагу на те, як облаштований простір для вихователів, чи дбають про їхню наповненість. Можливо, на стінах є якісь меседжі та плакати для вихователів.

Чтайте також:  Революційний курс нашої дошкільної освіти: що чекає на Україну?

 

ЛІЦЕНЗІЯ. Комунальні навчальні заклади працюють у правовому полі та проходять необхідні перевірки, а от для приватних необхідна обов’язкова наявність ліцензії. Експертка Соломія Бойкович зазначає, що немає жодних виправдань для навчального закладу, який не має ліцензії: «Якщо заклад освіти транслює цінності – зокрема дотримуватися правил і норм поведінки – і сам цих цінностей не дотримується, про яке виховання дітей може йтися?» Коли садок має ліцензію, це означає, що там дотримуються всіх технічних вимог, включно із сертифікацією меблювання, іграшок, питної води тощо.

УНІВЕРСАЛЬНИЙ ДИЗАЙН. Садки мають дотримуватися принципу універсального дизайну. «На жаль, у зв’язку з наявною інфраструктурою це доступно далеко не всім, але про це щонайменше потрібно говорити», – каже Бойкович. Принципи універсального дизайну означають, що садок пропонує рівні можливості абсолютно для всіх, включно з дітьми з особливими освітніми потребами. Садок має бути обладнаний так, щоб усі діти почувалися в ньому рівними.

ПОЖЕЖНІ НОРМИ. У садку обов’язково має бути пожежна сигналізація.

ХАРЧУВАННЯ. Два допустимі способи харчування в садку: договір із кейтеринговою компанією або власна професійна кухня з дотриманням усіх санітарних умов для приготування на місці. Наявність просто кухні з мультиваркою – це небезпека в харчуванні. Бо на такій «домашній» кухні ми не можемо бути впевнені, що дотримано всі норми обробки харчових продуктів.

Чтайте також:  Англійська мова стане обов'язковою для вивчення у дитсадках

СТАТУС ПРИМІЩЕННЯ. Якщо приміщення, де розташований садок, є орендованим, обов’язково має бути прозорий договір оренди, де батьки зможуть дізнатися більше про приміщення й зобов’язання обох сторін.

ОСВІТЛЕННЯ. У приміщенні має бути гарне денне і якісне штучне освітлення. Під час воєнного стану можна звернути увагу на способи енергонезалежності – як функціонує садок у блекаути.

НАВЧАЛЬНІ ПРОГРАМИ. У кожного дорослого, батьків чи опікунів є власні вподобання щодо освітніх програм і методик. Варто звернути увагу на те, що важливо саме вам. Наприклад, для вас важливо, щоб із дітьми багато читали, тоді треба подивитися, чи достатньо в садку книжок, як і коли відбувається читання, у якому стані книжки.

Які ще запитання можна поставити

Варто розуміти, що найбільше запитань до садка буде саме в тих моментах, які є важливими конкретній сім’ї. Тому перед тим, як остаточно ухвалити рішення, є сенс скласти список запитань, які щиро цікавлять і хвилюють саме вас. Наприклад:

як у садку святкують дні народження дітей?
чи читають дітям книжки?
як вихователі діють у критичних ситуаціях: наприклад, дитина впала й розбила коліна?
у якому форматі проходять свята й чи пускають туди батьків?
чи є додаткові розвиткові заняття за запитом?
чи дають батькам зворотний зв’язок про те, що робить дитина в садку?
чи долучають батьків до співпраці?

Джерело.


Повернутись вверх