facebook

Впровадження новітніх технологій в усі сфери діяльності не за горами. Чого будуть навчати учіх вчителів для покращення якості освіти?

Дослідження навичок 124 млн людей з усіх куточків нашої планети — це масштабний результат, за яким можна зробити висновки про освіту різних країн. Саме стільки студентів є на міжнародній платформі онлайн-навчання Coursera. Global Skills Report 2023 перевірив три найбільш актуальні нині компетенції, аби з’ясувати, наскільки люди переорієнтувалися на сучасні вимоги ринку праці. З’ясувалося, що Україна займає гідне 15 місце серед 100 країн.

Кого навчають і чого саме
Учні платформи Coursera набувають навичок завдяки 275 провідним університетам і компаніям світу. До початку дослідження фахівці створили такий собі середньостатистичний портрет того, хто навчається на їхній платформі. З упевненістю можна сказати, що такому студенту 33 роки, скоріше, це чоловік (хоча зареєстрована майже однакова кількість представників різних статей: 43% — жінки, 57% — чоловіки). Найімовірніше, він навчається з телефону (саме цим видом гаджетів користується кожен другий слухач курсів). А ось стосовно того, чи потрібна йому сертифікована програма, нині однозначно сказати не можна: тих, хто потребує офіційного підтвердження підвищення майстерності стільки ж, як і тих, хто навчається просто для себе.

85% студентів записуються на курси на Coursera, щоб отримати першу професійну посаду, змінити кар’єру або просунутися на поточній посаді. 77% з них повідомили про позитивний вплив на кар’єру після закінчення навчання.

Далі експерти обрали саме ті навички, які є найбільш популярними (той самий середньостатистичний студент опановував би саме їх), а також ті, які необхідні роботодавцям. Їх виявилося три:

Бізнес: сюди входять навички, пов’язані з лідерством, управлінням та функціонуванням організацій, маркетингом, постачанням;
Цифрові навички: це навички, пов’язані з комп’ютерними науками, інформаційними технологіями, програмуванням та хмарними технологіями;
Наука про дані: навички, які передбачають обробку інформації. Деякі приклади: SQL, Big Data та машинне навчання (один із принципів функціонування штучного інтелекту).
Фокус досліджень зазвичай буває на навичках майбутнього. У цьому ж звіті йдеться якраз про сьогодення, те, що потрібно вже тут і тепер, аби осучаснити діяльність підприємств та компаніій. А конкретна людина з цими навичками має значно більше шансів на ринку праці або, наприклад, при запуску стартапу.
Якщо подивитися очима вчителя, то це ті самі навички, яким уже мали б навчати у школах вчорашніх учнів або з якими потрібно допомагати дорослим.

Чтайте також:  Про електронні журнали та нові виклики…

Хто нині найсучасніший?
Рівень володіння певною навичкою в країні експерти визначали як середнє значення всіх балів навичок учнів у цій країні. За такою схемою найсучаснішою країною можна назвати мешканців Швейцарії (звісно, йдеться про тих, хто навчається на Coursera).

Найвищі показники у таких країн:

Швейцарія
Іспанія
Німеччина
Люксембург
Японія
Індонезія
Словаччина
Нідерланди
Франція
Бельгія

Україна — на 15 місці, випереджаючи Сінгапур, Фінляндію, Південну Корею. А якщо говорити виключно про цифрові навички, Україна потрапляє до, так би мовити, переможців (звісно, це не змагання, але можемо пишатися цими показниками): займає третє місце після Іспанії та Швейцарії. Усього на платформі понад 176 тис. зареєстрованих українців. Дослідження не показує, наскільки, приміром, цифрова грамотність стала типовою для пересічного українця. Але воно доводить той значний потенціал, який є у наших співгромадян, що навчалися на Coursera, те, наскільки добре вони відповідають сучасним вимогам, наскільки їх цінують на міжнародному ринку праці.

Щоправда, 2023-й рік — особливий, оскільки триває війна. Частина людей відклали навчання саме через це. Інші, навпаки, активно підвищують кваліфікацію, бо прагнуть так зробити внесок у відбудову України після перемоги. Тому невідомо, наскільки типовим для нашої країни є контингент учнів онлайн-платформи. Зокрема, серед них лише третина жінок.

Яким є розподіл кваліфікованих людей у світі?
Умовно всі країни розподілили на чотири категорії стосовно рівня з трьох навичок у студентів платформи.

1. Найвищі показники: три чверті країн з такими результатами — у Європі (решта — передові країни Азії: Японія, Індонезія, Гонконг, Сінгапур).

Чтайте також:  Перший урок для 1-11 класів у 2024/2025 н. р.

2. На конкурентоздатному рівні інша частина країн Європи, Латинська Америка, Південна Корея, ОАЕ, Ботсвана.

3. На обмежено конкурентоздатному рівні — Близький Схід, Азійсько-Тихоокеанський регіон, Північна Африка.

4. Такими, що відстають за навичками можна визнати частину країн Близького Сходу, Африки та… Північної Америки. Зокрема, США на 78-му, а Канада — на 82-му місцях. У цих країнах підприємництва передбачувано бізнес-навички на конкурентоздатному рівні, а ось цифрові навички та наука про дані псують картину. Також важливо враховувати, що йдеться про середній рівень по країні. Мешканці міст західних штатів на кшталт Каліфорнії та Іллінойсу демонструють значно кращі результати, ніж численні учні з південних штатів, які прагнуть знайти кращу роботу. До слова, саме у США в 33 рази частіше, ніж в інших країнах, записуються на сертифіковані програми й потребують документів для роботодавців.

Які висновки зробили експерти?
1. Економічне зростання пов’язане з кваліфікацією населення

Існують сильні кореляції між вищою кваліфікацією та економічними досягненнями, такими як потенціал людського капіталу та інновації. Середній ВВП на душу населення в країнах, де учні продемонстрували найвищі оцінки кваліфікації, приблизно в чотири рази вищий, ніж у країнах, де учні відстають у своїх навичках.

2. Покращення навичок починається з доступу до інтернету

Країни, де студенти мають конкурентоспроможні та найвищі рівні кваліфікації, також мають кращі показники доступу до інтернету, ніж у решті країн. Це доводить роль онлайн-навчання в стимулюванні економічного зростання. Інвестуючи у швидкісний інтернет та покращення цифрових навичок, бізнес та уряди створюють нові можливості віддаленої роботи для населення. Наприклад, Міністерство інформаційних і комунікаційних технологій та інновацій Руанди запустило MTN Skills Academy у партнерстві з MTN, найбільшим африканським оператором мобільного зв’язку, та Coursera. Ця програма має на меті забезпечити людей у бідних громадах Африки безкоштовними інтернет-пристроями та онлайн-навчанням для створення цифрових робочих місць.

Чтайте також:  Жодних канікул та шість днів занять: в Україні школи перейдуть на новий формат навчання

3. Навички необхідні для сприяння автоматизації та для уникнення наслідків

Студенти в країнах з високим рівнем доходу частіше інвестують у soft skills. Вони частіше вкладають гроші у навички, які нелегко автоматизувати, наприклад, управління проєктами, управління змінами та співпраця. Тобто орієнтуються на майбутнє, коли людині доведеться конкурувати зі штучним інтелектом. Тим часом учні в країнах із нижчим рівнем доходу частіше інвестують у цифрові навички, такі як архітектура програмного забезпечення, принципи програмування, що дає змогу йти у ногу з часом. На думку експертів, сучасному професіоналу потрібне поєднання обох видів навичок: як для використання можливостей автоматизації, так і для того, щоб уникнути її наслідків. Цифрові навички обіцяють вищий дохід і кращі можливості кар’єрного зростання. Водночас такі людські навички, як аналітичне мислення, гнучкість та емоційний інтелект, є важливими для працівників у майбутньому.

85%
студентів записуються на курси на Coursera, щоб отримати першу професійну посаду, змінити кар’єру або просунутися на поточній посаді.

77%
7% з них повідомили про позитивний вплив на кар’єру після закінчення навчання.

4. Люди з вищою освітою частіше вивчають штучний інтелект

У людей з вищою освітою більше шансів набути навичок, які сприяють розробці та дослідженню штучного інтелекту, включаючи такі сфери, як штучні нейронні мережі, машинне навчання та комп’ютерний зір. Невдовзі рівень навичок роботи з ШІ потрібен буде кожному. Нещодавнє опитування роботодавців Великої Британії також показало, що 67% респондентів у цьому впевнені. До 49% працівників отримують половину або більше своїх завдань під впливом великих мовних моделей (LLM), подібних до тих, що використовує ChatGPT. На щастя, молодь, яка ще не має вищої освіти, вже інвестує у базові навички, необхідні для роботи зі штучним інтелектом, як-от аналіз даних і комп’ютерне програмування. Щоб забезпечити конкурентоспроможність, регіональні лідери повинні продовжувати інвестувати в навчання своїх працівників основних навичок, пов’язаних із ШІ.

Джерело.


Повернутись вверх