facebook

Курс на українізацію: з 1 вересня російськомовні школи почали перехід на державну мову навчання

Відповідно до Конституції України, Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» мовою навчального процесу в Україні є державна – українська – мова, тому сьогодні розмови про користування іншими мовами у процесі навчання є не більш ніж політичним питанням. Про це в ефірі «Українського радіо»сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Мені, як Уповноваженому із захисту державної мови, народному депутатові України 8 скликання і співавторові закону «Про освіту», досить важливо знати, наскільки якісно і професійно втілюється, зокрема, стаття 7 Закону України «Про освіту» – мова навчання в наших українських школах. Відповідно і до Конституції України, і законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Тому варто наголосити, що не більше ніж політичним питанням є розмови про користування іншими мовами у процесі навчання, – розповів мовний омбудсмен.

За його словами, сьогодні близько 200 тисяч здобувачів освіти, які раніше навчалися російською, вивчатимуть дисципліни українською мовою.

Це та категорія здобувачів освіти, яка з 1 вересня переходить на стовідсоткове вивчення усіх дисциплін державною мовою. Є ще дві категорії, для яких перехід на українську мову навчання відбуватиметься поступово. Для тих, хто належить до корінних народів (насамперед йдеться про дітей з кримськотатарської громади), мова навчання у початковій школі може здійснюватися мовою нацменшини, а починаючи з середньої і старшої школи кількість дисциплін українською мовою буде збільшуватися до 80%. Друга категорія – це представники тих громад, мови яких належать до мов Європейського Союзу. У них також є право у початковій школі використовувати у навчанні їхню мову, у середній школі дисципліни українською мають складати від 20% до 40%, а у старшій – до 60%, – наголосив Тарас Кремінь.

Мовний омбудсмен додав, що йому, як співавторові мовних законів, дуже важливо розуміти, що Україна матиме після реалізації цих законодавчих змін.

Говорячи про наших дітей, ми хотіли б бачити їх не тільки відповідальними, компетентними, розумними й мудрими громадянами України, але й такими громадянами, які володітимуть державною мовою, успішно складатимуть іспити, ДПА, ЗНО з української мови. І нам не буде соромно, ми не будемо ховати очі перед своєю громадою, перед своїми ж дітьми за те, що 29 років «забалакуємо» проблему української мови, а полігоном для цих спекуляцій стає освіта. Коли я побачив, що цього року у нас, за даними МОН, тільки 8 дітей з усієї України склали ЗНО з української мови на 200 балів (минулого року їх було 17), – то така динаміка мене не влаштовує, –  зазначив Уповноважений із захисту державної мови.

Тарас Кремінь підкреслив: він переконаний, що жодних політичних спекуляцій довкола мови навчання бути не може.

Органи управління освітою, так само як і батьківські колективи, сьогодні свідомі того, що державна мова – українська – повинна бути з 1 класу. А ми повинні іти назустріч тим громадам, які є свідомими й відповідальними. Що більше мов знає дитина, здобувач освіти, то більше у неї можливостей для реалізації себе і в Україні, і у світі, – акцентував увагу мовний омбудсмен.

Нагадаємо, що з 1 вересня російськомовні школи в Україні переходять на українську мову навчання.

Чтайте також:  Ми обираємо між поганим і поганим, коли йдеться про дистанційне навчання, – Євген Комаровський

Джерело.


Повернутись вверх