facebook

Пільги та конкурси при вступі містять високі корупційні ризики

Пільги та конкурси при вступі містять високі корупційні ризики

Справедливий доступ до вишів залишається однією з проблем, що пов’язана з корупційними ризиками

Справедливий доступ до закладів освіти в Україні досі залишається однією з суспільних проблем, яка пов’язана із високими корупційними ризиками.

Про це йдеться у Державній антикорупційній програмі, оприлюдненій Кабінетом Міністрів.

Урядова антикорупційна програма містить заходи, спрямовані на підвищення ефективності системи запобігання корупції в різних сферах суспільного життя, зокрема й в освіті.

У Кабінеті Міністрів наголошують, що в Україні тривалий час однією з ключових проблем недовіри до системи вищої освіти є явище корупції під час вступу до закладів вищої освіти, у подоланні якого досягнуто значного прогресу шляхом запровадження зовнішнього незалежного оцінювання.

Незважаючи на це, досі залишаються траєкторії вступу з високими корупційними ризиками, наприклад, за творчим конкурсом та внутрішнім вступним екзаменом. Такі правила прийому мають надзвичайно високий ризик необґрунтованої деформації оцінок.

Іншим корупційним чинником під час вступу до закладів вищої освіти в антикорупційній програмі названо необґрунтоване надання пільг та преференцій вступникам.

Наприклад, пільги для складання внутрішнього іспиту замість зовнішнього незалежного оцінювання використовувались недоброчесно особами, які за медичними показаннями насправді підлягали оцінюванню у загальному порядку.

Чтайте також:  МОН звернулося до українських вишів і коледжів з важливою заявою: що потрібно знати вступникам

Також у документі нагадується, що уже понад 10 років умови прийому до вишів  передбачають можливість подання заяв про участь у конкурсному відборі в електронній формі. Така практика є не тільки зручною для вступників, але і забезпечує належну прозорість, оперативність та уникнення зайвого контакту із членами приймальної комісії.

«Однак до сьогодні для деяких категорій осіб можливе подання заявок лише у паперовій формі. Наприклад, за наявності розбіжностей в даних вступника в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, стать, громадянство тощо) і у відповідному документі про освіту, здобуту раніше, та у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання чи у разі подання іноземного документа про освіту, здобуту в іноземному закладі освіти, особа вимушена йти до кожної приймальної (відбіркової) комісії, які теоретично можуть прийняти різні рішення щодо одного і того ж питання — допуску вступника до конкурсу», – йдеться у документі.

Для вирішення зазначених проблем в Державною антикорупційною програмою передбачено розширення сфери застосування зовнішнього незалежного оцінювання, розширення сфери застосування електронних кабінетів і скорочення частки випадків обов’язкового подання документів у паперовій формі.

Окрім того, запланована відмова від пільг із заміни зовнішнього незалежного оцінювання на іспити в закладі вищої освіти, окрім обмеженого переліку вступників за безумовними медичними підставами та осіб, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Чтайте також:  Доведеться навчатися лише за контрактом: українських студентів попередили про нові правила відрахування

Джерело.


Повернутись вверх