facebook

Вчителі з батьками мають формувати кошторис шкіл — НАЗК

;

Вчителі з батьками мають формувати кошторис шкіл — НАЗК

Інформує Всеосвіта.

Аби збільшити фінансову прозорість закладу освіти, потрібно залучати вчителів і батьків.

Учителів і батьків школярів необхідно залучати до формування кошторису шкіл, тому що це підвищить фінансову прозорість закладу освіти.

Про це повідомила експертка Національного агентства з питань запобігання корупції Уляна Гротовицька під час презентації дослідження НАЗК у співпраці з Програмою «U-LEAD з Європою» на тему: «Стратегічний аналіз корупційних ризиків у дошкільній і загальній середній освіті».

На її думку, однією з корупційних проблем у школах є регулярний добровільно-примусовий збір коштів із батьків школярів, і при цьому є ризик отримання неправомірної вигоди адміністрацією школи, вчителями та навіть залученими до збору коштів батьками дітей.

Коли ми почали розбиратись з причинами, чому так відбувається, то то були здивовані, тому що багато проблем були пов’язані з тим, що батьки банально не обізнані з законодавством, що є вимога щодо добровільності та анонімності внесків, вони не знають, як саме вони можуть перевірити наявність фінансування своєї школи і запити на це фінансування, також їм важко розібратися у джерелах фінансування та обсягах, тому що це дійсно складно. У даному випадку чудово працюватиме, наприклад, запровадження інформаційної кампанії для батьків із цих питань, — зауважила вона.

У НАЗК рекомендують запроваджувати колегіальність у фінансовому плануванні в школах, розроблення керівником школи проєкту кошторису, який затверджує засновник.

До роботи над цим проєктом варто залучати вчителів та батьків — це збільшить фінансову прозорість закладу освіти, — наголосила Гротовицька.

Для уникнення корупційних ризиків зі зборами коштів у школах у дослідженні рекомендують:

  • запровадити практику благодійної допомоги школі через казначейський рахунок: відкриття двох рахунків — загальний, через який ідуть бюджетні кошти, і спецрахунок, на який надходять донорські небюджетні гроші;
  • визначати потреби школи та публікувати інформацію щодо них на офіційному вебсайті школи (наприклад, щодо необхідних меблів, обладнання, підручників тощо).
Чтайте також:  7 освітніх трендів 2023 року

Повний звіт дослідження містить результати стратегічного аналізу корупційних ризиків у загальній середній і дошкільній освіті. Аналіз охоплює 35 корупційних ризиків у чотирьох основних процесах в управлінні загальною середньою та дошкільною освітою:

  • фінансування;
  • призначення керівників закладів освіти;
  • адміністрування закладів освіти;
  • освітній процес.

Керівник відділу багаторівневого управління Програми «U-LEAD з Європою» Сорен Гербст висловив сподівання, що дослідження, у якому описані основні корупційні ризики у сфері дошкільної та загальної середньої освіти, допоможе вирішити проблемні питання у цій галузі та сприятиме подальшому руху України до європейської інтеграції.

Нагадаємо, попри повномасштабну війну в Україні, лишається великий обсяг коштів — залишків освітньої субвенції, який утворився насамперед у результаті накопичення на місцевих рахунках цільових коштів, що були надані з державного бюджету окремими рішеннями уряду на розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти та заробітні плати педагогічних працівників цих закладів.

Джерело.


Повернутись вверх