Учням не цікаво на ваших уроках. Що робити?
Відсутність інтересу і мотивації в учнів може бути досить складним завданням для вчителів. Поте є гарні поради — нищезгадані прийоми роботи довели свою ефективність, адже «вистраждані» кількома поколіннями вчителів. Створіть привабливий мікроклімат в класі Ніхто не хоче входити в дім, де йому не раді. Те ж саме стосується учнів. Ви і ваш клас повинні бути привабливим місцем, де діти відчувають себе в безпеці і їм кофмортно. Ви можете бути прекрасним вчителем, але нездорова атмосфера в класі, цькування окремих учнів та інші негативні прояви зведуть до нуля ваші зусилля. Кожен клас має свої відмінні риси або «мікроклімат», який впливає на ефективність навчання учнів.
Це міжособистісні відносини між учнями, відносини між учнями та їх вчителями, ставлення учнів до досліджуваного предмета, а також до методів навчання і сприйняття учнями організаційних умов навчання.
Дайте учням право вибору
Після того, як учні отримали перші знання з теми, що вивчається, перші навички, завжди є можливість запропонувати їм вибір подальшої траєкторії навчання. Дослідження показують, що надання учням вибору має вирішальне значення для підвищення їх залучення в освітній процес. Дотримуйтесь спадкоємності в стратегії вибору. По мірі того, як учні просуваються по класах, вони стають все більш налаштованими на свободу вибору. Вибір впливає на інтерес учня до предмету, що вивчається.
Вибір може полягати:
- в часі вивчення змісту
- в формі вивчення
- в формі контролю
- в поданні результатів.
У всіх предметних дисциплінах учням, наприклад, може бути наданий вибір контрольних питань для відповіді. Або навіть форма контролю знань. Учні можуть зробити вибір тим для проектно-дослідницької роботи.
Навчальна діяльність повинна представити учням можливість спробувати різні стратегії. Нехай вони пробують і помиляються. Вчителі, в свою чергу можуть створити умови, які дозволяють учням більше контролювати себе в навчанні. Це додасть їм більше почуття відповідальності та інтересу до навчання.
Реальне навчання
Багаторічні дослідження свідчать, що учні більше залучені в навчальний процес, коли відчувають, що досліджуване пов’язано з життям поза класом. Воно відображає реальні контексти життя, оснащує їх практичними і корисними навичками і розглядає теми, які актуальні і застосовні до їх життя за межами школи.
Учитель повинен прагнути якомога частіше демонструвати реальні зв’язку з тими питаннями, які він викладає.
Проектне навчання
Рішення реальних проблем з самого початку освітнього процесу цілком мотивує мотивує учнів. Не вирішення рафінованих завдань в кінці вивченої теми, а початок. Проектна діяльність може підвищити навчальну активність, їх інтерес до того, що викладається, зміцнити їх мотивацію до навчання і зробити навчальний досвід більш актуальним і значущим.
Проектна діяльність виникає тоді, коли учні починають навчання з вирішення проблеми, завершують дослідження, а потім, нарешті, вирішують проблему за допомогою інструментів і отриманої інформації, яку ви зазвичай викладаєте на кількох уроках. Замість того, щоб вивчати запропоновану тему поза її застосування або поза контекстом, учні використовують даний матеріал для вирішення проблем.
Визначаємо цілі
Найчастіше те, що здається відсутністю інтересу, насправді виявляється боязню учнів своєї перевантаженості або складності досліджуваного. Деякі теми можуть лякати їх через великий обсяг інформації і великої кількості термінів. Надайте учням своєрідну дорожню карту з добре прописаними і конкретними цілями навчання. Дорожня карта повинна показати, що саме ви хочете від учнів, чого очікуєте в завершенні вивчення даної теми, що може допомогти вирішити поточні проблеми вивчення.
Міжпредметні зв’язки
Іноді учні не бачать, як те, що вони вивчають на одному предметі, перетинається з тим, що вони вивчають в інших. Міжпредметні зв’язки допоможуть виникненню в учнів почуття контексту, посилити інтерес до всіх навчальних дисциплін, пов’язаних з досліджуваної темою.
Показати, як учні можуть використовувати вивчене в майбутньому
Деякі учні не зацікавлені в навчанні, тому що вони не бачать сенсу в тому, що вони вивчають. Не варто чекати від учнів настирливих запитань або коментарів «навіщо мені це потрібно?»
Замість цього зробіть це питання частиною навчального плану. Додайте в нього рядок, що конкретно стосується того, як учні можуть застосовувати цю навчальну інформацію в майбутньому. Потім роз’ясніть це учням під час уроку.
Стимулювання навчання
Випадкова нагорода може підштовхнути невмотивованого і незацікавленого учня до навчання. Стимули і нагороди можуть бути різними: від паперових зірочок і нешкідливих цукерок до надання вільного часу в кінці уроку, якщо учень впорався із завданнями. Дайте учням зрозуміти, що саме вони повинні зробити, щоб заробити свою нагороду.
Формуйте учнівське цілепокладання.
Задайте учням такі питання:
Навіщо це тобі потрібно?
Що ти робиш, щоб досягти бажаного?
Домігся ти необхідних результатів?
Які твої плани або варіанти подальших дій?
Учитель повинен допомогти учневі формувати власні цілі. Відповіді на поставлені вчителем питання можуть допомогти їм у цьому. Особливо це стосується спільної діяльності учнів. Коли в групі або класі працюють лише кілька або навіть один учень. Будь-який вид діяльності, який допоможе учневі знайти привід для участі і його зацікавленості, може принести величезну користь в спільній роботі.
Використовуйте практичне навчання і включіть додаткові матеріали
Ми з вами згадували, що практичне навчання мотивує учнів. Добре продумана практична діяльність фокусує учнів на навколишній світ, розпалює їхню цікавість і направляє їх через залучення досвіду домогтися очікуваних результатів навчання.
Навчання виходить на новий рівень, якщо ми даємо учням помацати артефакти або брати участь в наукових експериментах. Така навчальна інформація набуває більшого глузду і викликає більший інтерес.