facebook

У перший клас у 2022-му: дистанційно чи за парти?

;

У перший клас у 2022-му: дистанційно чи за парти?
Чи буде цього року урочиста лінійка на початку навчального року? Що запам’ятає дитина про перший день у школі: святковий клас чи вчительку на екрані? Добігає фіналу першочерговий прийом у перші класи, а батьки досі ставлять собі ці запитання. Чи встигають ще переселенці подати документи на нових місцях проживання? Зібрали все про прийом у перший клас у 2022 році.

Подавати заяви у перший клас краще нині, до 31 травня. Але це не останній шанс. Після 1 червня заяви знов прийматимуть, але вже на вільні місця.
Загалом процедура стандартна, яка затверджена прийнятим МОН ще у 2018 році «Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти»Та, звісно, війна змінила геть усе, тому є низка новацій, щоб зробити прийом до першого класу якомога безпечнішим.
Терміни вступу в містах та селах були різними, залежно від того, наскільки зачепила їх військова агресія рф, коли безпечно було приходити до шкіл батькам та вчителям. Дати початку прийому документів визначала місцева влада. Скажімо, прийом у перший клас розпочався у Полтаві, Львові, Хмельницьку та в Івано-Франківську — з 1 березня 2022 року, в Рівному та Дніпрі — з 1 квітня, у Кропивницькому — з 15 квітня, у Вінниці, Одесі — з 26 квітня, у Києві, Запоріжжі, Харкові — з 2 травня. Школи надавали інформацію щодо цих термінів на сайтах, стендах за місяць до початку прийому заяв.
Але в усіх містах та селах 1 червня школи мають оприлюднити, скільки дітей зараховано та чи є вільні місця.

Кого зарахують у першу чергу?
Як завжди, це ті, хто має особливий стосунок до певної школи: навчався тут у дошкільному підрозділі (якщо такий є), батьки тут працюють або брат чи сестра навчаються. Але найбільша група майбутніх першокласників, яких мають зарахувати 1 червня — діти, які проживають на території обслуговування школою. І ось важливий нюанс: ними є і діти внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які зареєстровані за адресою, що належить до території обслуговування.
За законом усі діти, місце проживання яких підтверджене, мають бути зараховані. Якщо передбачалося створити менше місць, ніж є першочергових заяв, директорам шкіл рекомендовано відкривати додаткові класи, вводити другу зміну навчання, вивільняти додаткові приміщення, щоб облаштувати в них класи. Якщо можливості зовсім вичерпані, батькам пропонують інші школи, куди їх точно зарахують. За дописами батьків у соцмережах, це найбільш поширена практика, тож не варто розраховувати на додаткові класи.
Які документи вважаються підтвердженням для ВПО
Для переселенців це:

 •  довідка про взяття на облік ВПО;
 • посвідчення біженця;
 • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист;
 • довідка про звернення за захистом в Україні.

А для інших дітей?
Для дітей, які живуть на території обслуговування школою, зазвичай достатньо паспорта одного з батьків, де вказана реєстрація. Але замість цього можна надати інші документи:

 •  довідка про реєстрацію місця проживання;
 • документ про право власності на майно;
 • витяг з Єдиного державного реєстраційного реєстру;
 • угода про право користування житлом (договір найму/ піднайму/ оренди тощо);
 • акт обстеження умов проживання;
 • інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини або одного з її батьків (законних представників).

А чи можна не підтверджувати місце проживання?

 • так, якщо дитина претендує на вільні місця, а не серед тих, кого мають зарахувати до 1 червня.
 • якщо ВПО не зареєстровані на «території школи», заклад освіти має прийняти документи та посприяти реєстрації. Втім, цих переселенців вже навряд чи візьмуть першочергово.
 • якщо заяв менше, ніж запланована кількість місць у перших класах, також не потрібно підтвердження. У цьому разі зараховують усіх дітей, батьки яких хочуть, щоб вони тут навчалися.

Які ще документи треба подати?
Основні документи — це:

 

 • заява одного з батьків (законних представників дитини);
 • паспорт або інший документ, який посвідчує особу заявника;
 • копію та оригінал свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує її особу;
 • оригінал або копію медичної довідки №086-1/о

 

Як спрощено прийом документів через воєнний стан?

 

 • Внутрішньо переміщеним особам школи мають іти назустріч. Якщо немає частини необхідних документів, які були втрачені чи залишені вдома, дитину зараховують без них. Якщо немає свідоцтва про народження, керівник закладу освіти зобов’язаний невідкладно поінформувати орган опіки і піклування зі свого регіону або ж за місцем проживання дитини, щоб свідоцтво відновили.
 • Відсутність медичної довідки нині не є підставою для відмови у зарахуванні до першого класу. Тож медичну довідку можна піднести пізніше, до 23 серпня включно.
 • Якщо після зарахування дітей, що мають першочергове право, після 15 червня залишаються вільні місця, на них приймають охочих. За законом, раніше проводили жеребкування, аби обрати серед усіх, хто подав заяву. Але нині, у зв’язку з воєнним станом МОН рекомендує не проводити жеребкування. Скупчення людей ризиковане, адже можливі бомбардування. На вільні місця дітей зараховують у порядку прийняття заяв. Утім, зверніть увагу: МОН радить, але вирішує місцева влада, яка в курсі специфіки регіону. На безпечній території, особливо на Західній Україні, жеребкування відбудеться у червні. Кожна школа оголошує час його проведення.

 

Загалом про всі зміни за часів війни можна дізнатися з наказу МОН № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» та з листа МОН № 1/4202–22 «Щодо зарахування до 1-го класу закладів загальної середньої освіти».

А онлайн можна записати дитину до першого класу?
На безпечній території більшість шкіл вимагає, щоб бодай один із батьків особисто приніс документи та написав заяву. Можливі варіанти. Скажімо, в Івано-Франківському ліцеї №1 чекають, що батьки поставлять майбутніх першокласників на порталі в електронну чергу. А потім не пізніше, ніж за 5 робочих днів особисто принесуть оригінали, інакше заявки будуть скасовані. На Тернопільщині дозволена електронна реєстрація, але цифрові копії документів неодмінно мають бути завірені цифровим підписом на порталі «Дія».
У регіонах, які значно постраждали від бойових дій, документи можна подавати факсом. Також школи можуть приймати скани документів без електронного цифрового підпису електронною поштою. Оригінали можна передати до 23 серпня включно. Зокрема, у Києві, саме такий порядок, згідно з наказом Департаменту освіти №47 «Про прийом дітей до 1-х класів закладів загальної середньої освіти міста Києва у 2022 році».
У містах і селах, які знаходяться неподалік від фронту, документи подають виключно онлайн. Такий порядок у Харкові, Запоріжжі. Принести оригінали документів батьків попросять лише у безпечний період та за попередньою домовленістю з керівництвом школи. До того ж тут, де більшість родин із дітьми виїхали за кордон або стали ВПО, школи нагадують: дітей можна оформити на екстернатну чи сімейну форму освіти за місцем реєстрації. Або ж віддавати до школи за новим місцем проживання.

Як розпочнеться новий навчальний рік — дистанційно чи традиційно?
Звісно, батькам першачків хочеться, щоб навчання дітей почалося зі шкільного свята. Та й потім віддавати до класу, а не утримувати вдома біля гаджетів під час онлайн-уроків. Дистанційна освіта, як показало чимало досліджень, значно більше підходить учням, які старші 10 років, ніж дітям початкової школи. Втім, сьогодні гарантувати, що школи працюватимуть офлайн неможливо, адже за три місяці ситуація може різко змінитися.
Якщо ж війна не завершиться до першого вересня і наприкінці серпня не можна буде відповісти на це питання загалом, у кожному регіоні буде своя ситуація.
Наприклад, у Львові планують 1 вересня розпочати повноцінний навчальний рікзаявив на брифінгу 24 травня міський голова Андрій СадовийШколи за літо обладнають укриттями або, якщо це неможливо, перевірять, чи є вони поруч. Також за цей час зі 107 шкіл до нових місць проживання переведуть переселенців, які тут живуть дотепер.
1 вересня очний навчальний процес розпочнеться лише у тих школах, які забезпечені бомбосховищами. Про це повідомив 25 травня заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко телеканалу «Рада». На його думку, все залежить від безпекової ситуації в країні.
А ось у Чернігові, де з 34 шкіл не пошкоджено та не зруйновано лише сім, думають про те, у яких приміщеннях взагалі навчатися дітям. Нині складають переліки шкіл, які відновлюватимуть у першу чергу, передає телеканал «Новий Чернігів». За даними опитування батьків, три з чотирьох родин зі школярами після 1 вересня збираються повернутися до рідного міста.
Деякі школи у різних містах України, як це зрозуміло з інформації на сайтах, планують організувати свято 1 вересня та вчителі поспілкуються з першачками, навіть якщо потім на них тимчасово чекає дистанційне навчання.


Повернутись вверх