facebook

Як навчатимуть дітей українських біженців у Польщі? 10 запитань і відповідей

Як навчатимуть дітей українських біженців у Польщі? 10 запитань і відповідей

Від початку війни в Україні до Польщі прибули майже 2 мільйони вимушених переселенців. Які освітні можливості для українських дітей пропонує країна? Який алгоритм зарахування учнів до польських шкіл і дитячих садків та чи буде це безкоштовно? Разом із експерткою Оксаною Колесник склали детальну покрокову інструкцію з освітніх питань, яка стане в нагоді сім’ям із дітьми.

Як Польща допомагатиме переселенцям з України?
12 березня президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про допомогу громадянам України, які прибули до Польщі через збройну агресією Росії. Українські громадяни зможуть на законних підставах:

перебувати в Польщі протягом 18-ти місяців;
працювати в країні. А це, в свою чергу, відкриє доступ до соціальної допомоги чи субсидій, які знизять плату за перебування дитини в яслах, дитячому клубі або з денним доглядом;
скористатись одноразовою грошовою допомогою на утримання – 300 злотих на особу. За ці кошти можна придбати харчі, одяг, взуття, засоби особистої гігієни й оплатити житло, але ця сума надто маленька.
отримувати медичну допомогу в Польщі на рівних умовах із громадянами країни;
оформлювати дітей до польських шкіл і дитячих садків. Шкільна освіта й відвідування дитячих садків – безкоштовні.

Які виплати передбачені на дітей?
Експертка Оксана Колесник зазначає, що на кожну дитину в сім’ї вимушених українських переселенців до 18 років буде нараховуватись щомісячна допомога в розмірі 500 злотих (близько 3500 гривень). Окрему виплату батьки отримають на підготовку дитини до школи – 300 злотих один раз на рік – в проміжку з вересня до 30 листопада. Цими грошима можна розплатитись за канцелярію, дитячий одяг, шкільне обладнання.

Доступ до навчання – після реєстрації в PESEL. Як отримати?
Вже зараз я бачу величезні черги українців біля Центрів обслуговування мешканців уряду міста. Люди хочуть якнайшвидше отримати доступ до державних послуг Польщі. Для цього кожному громадянину України треба отримати ідентифікаційний номер – PESEL. Він прирівнюється до українського ідентифікаційного коду. Одночасно з отриманням цього номера українці зможуть і зареєструватись.

Після отримання PESEL українці зможуть:

  • віддати свою дитину до місцевої школи;
  • легально працевлаштуватись в Польщі;
  • звертатись за медичними послугами, вакцинуватись;
  • відкрити рахунок у польському банку.

Як отримати PESEL?

Українці, які прибули до Польщі з України після 24 лютого 2022 року, для отримання номеру PESEL мають особисто звернутись до місцевого Центру обслуговування мешканців уряду міста. Попередній запис не потрібен. Вам потрібно мати паспорт чи інший документ, на підставі якого ви перетнули кордон. Далі заповнюєте заявку. Номер вам видадуть одразу, в день подачі. Комісію платити не потрібно.

Чтайте також:  У Ризі запрацював літній табір для українських та латиських дітей

Паралельно з процедурою отримання номеру «песель» ви пройдете реєстрацію, де вас сфотографують та візьмуть відбитки пальців. Після процедури вважатиметесь легалізованою особою. Важливий нюанс: навіть легалізувавшись, за законами Польщі ви не зможете покинути країну більш ніж на 30 днів. Тобто, навіть якщо ви протягом наступних 1,5 року захочете виїхати в Україну, треба повернутись до Польщі терміном до 30 діб.

Чи дозволить статус біженця навчатись дітям українців безкоштовно?
Легалізація, про яку ми говорили вище, не дорівнює отриманню статусу біженця.

Оформлення біженства – зовсім інша процедура, під час якої людей протягом півроку адаптуватимуть до проживання в Польщі. Вони житимуть у приміщеннях, спеціально виділених державою, вчитимуть мову, а доступу до ринку праці у них ці 6 місяців не буде, як і до освітніх закладів для їхніх дітей. Можливі винятки, звісно, треба цікавитись деталями в конкретних польських містах.

Та особисто я ще не зустрічала жодної людини з України, які хотіли б оформити статус біженця. Люди хочуть працювати, віддавати дітей до шкіл. Говорила з цього приводу з самими українцями, і ось що кажуть самі люди: «Подаватись на біженця – це «приписати» себе до якогось умовного табору. І коли я з нього вийду – невідомо. А ви ж знаєте, як у генетичній пам’яті українців відгукується слово «табір».

Як зареєструвати дитину в польській школі? 3 кроки

Отримати «довірений профіль» Profil zaufany

Після легалізації кожен українець отримає Profil zaufany – «довірений профіль». Це аналог української «Дії». ЗА допомогою «довіреного профіля» ви зможете підтвердити свою особу онлайн під час вирішення більшості питань, які вимагають контакту з державними установами та їхніми веб-сайтами – це стосується і шкіл, і дитсадків. Profil zaufany можна отримати через банк, коли людина піде відкривати рахунок. Або ж у Центрі обслуговування мешканців уряду міста.

Волонтери готові надати інформаційну підтримку українцям, якщо ті матимуть складнощі з реєстрацією Profil zaufany.

Зберіть документи для подачі в школу:

PESEL;
Паспорт (якщо є); свідоцтво про народження дитини. Воно має бути перекладене польською мовою через https://tlumacz-in.pl/ua/ Разом із перекладом він ставить печатку, що підтвердить легітимність документу. Із пошуком присяжного перекладача вам можуть допомогти як волонтери, так і ви самі можете ввести в пошук «Tłumacz przysięgły» та знайти на картах Google, де знаходиться офіс найближчого – з цим проблем не виникне. Вони є в кожному районі кожного міста. Вартість довідки – 400-700 гривень.
Договір проживання. Або якщо люди живуть в певному місці безкоштовно – теж мають надати довідку «Умова оказіональна», де буде вказано адресу, де тимчасово проживає родина. Якщо проживаєте в певному осередку – там теж є власник, до якого ви звертаєтесь із проханням надати довідку про те, що ви зупинились у цьому тимчасово.
Дані про успішність дитини. Звісно, у вас може не бути на руках документа з оцінками, але ви можете зв’язатись з вчителем онлайн та попросити написати коротеньку характеристику для дитини. Її також треба буде перекласти польською мовою.

Чтайте також:  ЄС надав рекомендації щодо визнання дипломів українців

Звернення до найближчої школи – особисто чи онлайн

Можна відкрити онлайн-мапу міста та знайти кілька шкіл чи дитсадків, що розташовані поруч із вашим місцем проживання. Секретаріат школи прийме у вас документи та відповість на всі запитання.

З юридичної позиції я віддаю перевагу варіанту онлайн-подачі документів на навчання дитини в школі Польщі. Потрібно відкрити сайт школи, зайти в розділ «Контакти» та написати офіційного листа із запитом на їхню електронну адресу, прикріпивши фотографії всіх документів. Звернення може звучати так: «Я, …, батько/мати …, яка навчалась в Україні в … класі, в зв’язку з воєнними діями в Україні, проживаємо в Польщі. Просимо розглянути прийняття моєї дитини до вашої школи». Чекайте відповідь. Звернення на мейл дає гарантію, що вам не відмовлять пустослівно – мовляв, немає місць. У Польщі із цим дуже строго, адже якщо школа надасть неправдиву інформацію і це задокументовано в листуванні – закладу не обібратися проблем.

Обнадійливий нюанс: наразі польський уряд змінив допустиму кількість учнів у дитячих садках і школах. В кожному класі тепер дозволено набирати на 4 дитини більше, як і в дитсадочках.

Як відбуватиметься адаптація дитини в польській школі?
За польськими законами, якщо ваша дитина навчалась у 5 класі – її мають прийняти до 5 класу. Мої діти півтора роки тому переїхали до Польщі, і до цього часу вони щотижня відвідують 3 додаткові уроки польської мови – цим займатиметься окремий педагог. Знаю, що вже зараз у школах Польщі працюють над тим, щоб згрупувати якомога більше вчителів, які вчитимуть вимушених переселенців польської.

Чтайте також:  У Ризі запрацював літній табір для українських та латиських дітей

В кожній школі працюватимуть адаптивні вчителі. Ними можуть бути навіть студенти, які знають і польську, і українську. Вони приходитимуть до дітей і допомагатимуть перекладати матеріали, готуватись до наступних уроків.

З мого досвіду, дошкільнята та учні початкової школи дуже швидко адаптуються в Польщі, хапають все на льоту і «вливаються» в колектив швидко. Українська і польська мови – схожі.

Від «Освіторії»:

У польських школах найближчим часом з’являться також класи з викладачами, які навчатимуть дітей українською мовою. Це стане завдяки включенню в роботу українських вчителів, які так само виїхали з країни через війну, але хочуть і далі працювати за фахом зі своїми земляками-переселенцями.

Чи зможуть в польських школах навчатись діти з інвалідністю?
Польські школи – інклюзивні, тож радо прийматимуть до класів і дітей із інвалідністю. Проблем із оформленням не виникне.

Яка процедура влаштування українських дітей у дитячий садок?
Ідентична процедурі влаштування до школи. Але є нюанс, який маєте одразу зауважити: в державних садочках в рази менше місць, аніж у школах. Адже в Польщі дуже багато приватних дитячих садочків, де оплата за місяць – 8-10 тисяч гривень.

Польські садки відрізняються від українських – там немає окремо кімнати для сну та для ігор. Коли приходить час для денного сну, вихователі розгортають матрасики, а потім складають назад.

Харчування у школах і дитячих садках Польщі – безкоштовне?
Ні, за це батьки доплачують окремо в державних школах і садочках. Харчування відбувається за кейтеринговою системою – кур’єри привозять теплу їжу на потрібну кількість осіб. Обід в середньому коштує 10-15 злотих.

Що чекає на учнів випускних класів із України в Польщі?
В польській системі освіти з 1 по 8 клас – базова школа. Після цього дитина може йти або в технікум або продовжити навчання в ліцеї протягом 4-х наступних років. Отже, український учень випускного класу в польській школі може бути зарахованим до передостаннього, третього класу в ліцеї. Тут згадуємо польське правило шкіл: не забирати в дитини рік. Але точну інформацію вам повідомлять в місцевій школі. Віримо в краще – і до перемоги!


Повернутись вверх