facebook

Золоті діти УКРАЇНИ. Херсонська школярка перемогла на Олімпіаді геніїв у США із проєктом очищення Дніпра

Винахід дівчині допомагали зробити вся родина.

Як очистити Дніпро придумала херсонська школярка. Дівчина виграла в Олімпіаді геніїв у США. 15-річна Вікторія Панченко винайшла спеціальне біоплато, яке чистить водойму без механічного втручання в екосистему. Проєкт відправила на щорічну Олімпіаду геніїв до Сполучених Штатів, там здобула третє місце і отримала стипендію на навчання у Нью-Йорку.

Про це йдеться в ТСН.12.00.

15-річна Віка – була однією з півтори тисячі учасників зі всього світу. Проєкт очистки водойми – колективна робота всієї родини. Люблять сплавлятися на байдарках Дніпром і помітили, що вода в плавнях, де росте очерет та рогіз, чиста на відміну од решти річки.

Розпочинала цей проєкт старша сестра Вікторії – Вероніка. Вона нині навчається в Німеччині. А допомагала дівчатам мама – за фахом біологиня. «Очерет і рогіз дуже гарно очищують річкову воду саме від нітратів та фосфатів – розкладаючи їх на прості елементи», – розповідає жінка.

Але була проблема – чи зможе рости очерет без ґрунту посеред річки. «Брали очерет викопували його обов’язково з коренем, прив’язували рослинку до каміння і ставили у воду таким чином, щоб корінь не торкався дна», – пояснює дівчинка.

Чтайте також:  Коли починати навчальний рік – у серпні чи вересні? Садовий різко відповів освітньому омбудсмену Горбачову

За кілька місяців очерет не лише прижився, а й дав пагони. Тож дівчата придумали спеціальну мобільну конструкцію – вона представляє каркас із пластикових труб, утримувальної сітки та висаджений в неї рогіз та очерет.

Усі рослини прижились і вже почали фільтрувати Дніпро. «10 квадратних метрів цього біоплпато за день очищує 1 кубометр забрудненої води», – твердить Вікторія.

Цей винахід – прорив в екоочищенні водойм, каже колишній керівник Головного Каховського магістрального каналу. «Це реально і це можна зробити. Треба ставити на потік, щоб вона проходила повз через фільтр», – каже науковий керівник Юрій Влащенко.

За перемогу в конкурсі геніїв Віка отримала стипендію в 15 тисяч доларів на навчання в Нью-Йорку. Утім, скористатися цим шансом – дівчина не може. Бо наука в закладі коштує 70 тисяч доларів на рік. «Для того, щоб навчатися і скористатися цією стипендією мені треба ще доплатити 55 тисяч на рік. В сім’ї таких грошей немає», – каже дівчина.

Як виростити дитину генія? Секрет простий, кажуть батьки – допомагати в усьому. «Якщо дитина прийшла і каже: «Тато, я хочу зробити це». Ми говоримо одне: «Яка наша роль, чим ми можемо допомогти?», – радить батько Віки.

Чтайте також:  У МОН відповіли, хто визначає дати початку та закінчення навчального року у школах

Нині Вікторія та її родина хочуть утілити проєкт у життя. Сподіваються, що розробкою зацікавляться в нас і біоплато почне очищувати саме українські водойми.

 

Джерело.


Повернутись вверх