facebook

Коли вирішать проблеми з новим шкільним меню: що каже Клопотенко про критику

Коли вирішать проблеми з новим шкільним меню: що каже Клопотенко про критику

З 1 січня 2022 року всіх школярів в Україні почали годувати за новим меню. Зміни у шкільних їдальнях викликали величезний резонанс, адже чимало батьків були обурені їхнім виглядом та смаком.

Джерело:”Обозреватель”

Шеф-кухар та співавтор реформи шкільного харчування в Україні Євген Клопотенко розповів, чому його меню спричинило такий спротив і коли вирішать проблеми з харчування у школах.

Чи був Клопотенко готовий до критики
Клопотенко каже, що будь-яка реформа завжди викликає спротив – це особливість людського мозку, сприймати зміни як загрозу.

Зараз триває активна фаза реформи, і такий широкий розголос – це добре, значить, зміни дійсно відбуваються. Скажу чесно, я був готовий до критики реформи,– заявив він.

Клопотенко наголошує, що неможливо в один момент змінити харчування у 15 тисяч шкіл країни. Адже завжди будуть ті, хто щось недочув, неправильно зрозумів, не розібрався до кінця, або ті, кому не до вподоби зміни.

Шанс на здорову націю
Шеф-кухар вважає, що одна з причин такої реакції – те, що переважна більшість українців не звикли харчуватись здорово. Але їх не можна звинувачувати, адже раніше ніхто не вчив основам здорового харчування.

Чтайте також:  До чого призводять лінощі в навчанні: мультик, який варто показати кожній дитині

“Саме тому ми почали реформу зі шкіл: дорослих змінити неможливо, а прищепити здорові звички дітям – це наш шанс на здорову націю. ЮНІСЕФ планує інформаційну кампанію зі здорового харчування в Україні”, – додав він.

Коли вирішать проблеми з шкільним харчуванням
На думку Клопотенка, н те, щоб налагодити ситуацію з харчуванням у школах, піде два роки. За цей час закінчиться переоснащення їдалень. Адже вже два роки поспіль держава виділяє субвенції на ремонт та технічне забезпечення шкільних їдалень, у 2022 році у держбюджет заклали 1,5 мільярда гривень.

Крім того, моя команда вже почала роботу над новим збірником рецептур для шкіл з 500 технічних карток. За цей час Держпродспоживслужба знайде дієвий механізм контролю, держава наведе лад із закупками для шкіл,– заявив співавтор реформи шкільного харчування.

За словами шеф-кухаря, ті школи, які перейшли на нове шкільне харчування раніше, з вересня 2020 року, вже налагодили всі процеси, і діти із задоволенням йдуть до шкільної їдальні.

“Тим, хто почав лише у січні, звісно, знадобиться час для адаптації до нових вимог”, – впевнений Клопотенко.

Що і хто має зробити, аби харчування у школах перестало бути приводом для хейту, скандалів і конфліктів? На думку Клопотенка, це більш філософське питання. Бо тут зійшлося одразу багато факторів:

  • природний спротив змінам (ми 30 років готували саме так і не хочемо нічого змінювати);
  • низький рівень культури харчування та обізнаності у принципах здорового харчування (баталії за чай з цукром тому доказ);
  • низький рівень престижності професії кухаря і технічного оснащення частини шкільних їдалень та ще багато всього.
Чтайте також:  Чи є заклад освіти є територією безпеки під час війни: Шкарлет

Реформа шкільного харчування
Реформу шкільного харчування започаткувала перша леді Олена Зеленська, меню розробив шеф-кухар Євген Клопотенко. Оновлене меню для їдалень розраховане на 4 тижні і містить 160 страв.

Зокрема, такі:

  • яєчня скрамбл;
  • італійський омлет фрітата;
  • італійський овочевий суп мінестроне;
  • курячі нагетси;
  • шпундра – свинина, тушкована з буряком в буряковому квасі);
  • верещака – свинячі реберця, запечені в квасі зі спеціями і часником);

Загалом у меню має бути менше хліба, солі, цукру, жирів, і водночас – більше овочів, фруктів та м’яса. З раціону школярів виключили сосиски, ковбаси, рибні консерви. А у шкільних буфетах тепер заборонено продавати булочки, солодкі газовані напої тощо.

Джерело.


Повернутись вверх