facebook

Домашні завдання на канікули: варто чи ні

Домашні завдання на канікули: варто чи ні

Канікули – чи не найулюбленіша частина шкільного життя багатьох учнів. Це той самий час, коли можна нарешті забути про підручники та зошити, відкласти подалі довідники та нарешті трохи перепочити… Чи ні? Адже цілком можливо, що діти отримають чималий список домашніх завдань майже з кожного навчального предмета.

Чому так відбувається? Бо потрібно закріпити вивчене чи надоложути прогалини. Також домашнє завдання на канікули допомагає дітям не забути все, що було вивчено впродовж семестру, а отже потім легше ввійти в навчальний процес. І насправді це дуже і дуже непогано, але коли діти отримують багато завдань від кожного вчителя, канікули перестають бути схожими на відпочинок.

Насправді ж і учням, і вчителям необхідна перерва від навчального процесу. Це неймовірно корисно! Адже:

Відпочинок допоможе покращити продуктивність у майбутньому
На канікулах усім нам варто зупинитися та перепочити. Особливо зараз, коли вже другий навчальний рік проходить у непростих умовах пандемії коронавірусу. Втома, вигорання, бажання покинути все… Негативні емоції та відчуття турбують усіх: і дорослих, і дітей. І тут на допомогу може прийти відпочинок. І, звісно, зимові розваги!

Науковці давно довели, що відпочинок неабияк підвищує продуктивність, адже організм отримує можливість відновити сили. А от активне навчання може зробити дітей інертними (все через перенасичення інформацією!). Як слід відпочивши, школярі не просто отримають потужний заряд енергії для нових навчальних звершень, а й стануть більш креативними. Так-так, учені довели, що творчі «осяяння» приходять саме до тих, хто регулярно відпочиває.

Чтайте також:  Борис Джонсон написав зворушливого листа українським дітям: “Ви не самотні”

Відпочинок дає час на ті предмети, які діти люблять більше
Так було завжди: якісь предмети діти люблять, а якісь – не дуже. Марійка може бути в захваті від математики, а Олег із задоволенням сидітиме над підручником англійської. Світлана складатиме ЗНО з біології, тому і приділятиме їй більше уваги, тоді як Інна, яка вступатиме на філфак, наполегливо вивчатиме українську мову та літературу. І в цьому немає нічого поганого! Якщо вже є вільний час, то краще присвятити його найважливішому, чи не так?

А ще запитайте своїх учнів, коли вони востаннє читали книжку не зі шкільної програми. Не задля оцінки чи написання твору, а просто так – для задоволення. Насправді, шкільне навантаження не завжди залишає час на читання улюблених книжок. А от на канікулах можна нарешті приділити увагу цьому чудовому заняттю! До речі, якщо ви викладаєте українську або зарубіжну літературу, то порадьте учням кілька цікавих книжок сучасних авторів, які можна прочитати під час зимових свят, а згодом обговоріть їх у класі.

Відпочинок повертає втрачену мотивацію
Погодьтеся, бути однаково мотивованим та зарядженим на успіх упродовж довгого часу складно. Особливо якщо до головної мети (ідеального опанування теми) ще далеко. Численні дослідження доводять, що тривала концентрація на одному завданні суттєво знижує продуктивність. Так-так, навчальних предметів багато, тож довго концентруватися вдається далеко не завжди… І це ще гірше! Тож зовсім не дивує той факт, що наприкінці семестру школярі знесилені та не надто бажають вчити навіть улюблені предмети.

Чтайте також:  Українські школи завершують навчальний рік

А от якісний відпочинок згодом допомагає зберігати зосередженість навіть під час виконання складних завдань. І це дуже важливо!

Відпочинок вчить підтримувати баланс між роботою та вільним часом
А це саме те, чого інколи так бракує нам, дорослим! Необхідно ще зі школи вчити дітей цінувати власне життя, родину, хобі, особистійний розвиток тощо. Якщо вони зрозуміють, що жити – це не те ж саме, що і постійно працювати, то уникнуть багатьох проблем у житті.

Ви ж помічали, як багато людей живуть із упевненістю, що досягти успіху можна лише в одному випадку – присвятивши все життя роботі? Це відома помилка, яка може дорого обійтися. Інформаційні, фізичні та психологічні перенавантаження призводять до вигорання і втрати мотивації. А ми ж не хочемо, аби це сталося з нашими учнями? Тож ані батькам, ані вчителям не варто транслювати ідею «навчання – твоє життя». А що варто зробити? Дати дітям можливість відпочивати!

А воно того варте?
Насправді про доцільність домашніх завдань сперечаються вже дуже давно. Хтось каже, що варто хоча б зменшити їхні обсяги, а хтось налаштований більш радикально та вимагає взагалі заборонити домашні завдання як явище. До речі, такі експерименти проводили: наприклад, певний час французькі вчителі нічого не задавали дітям додому. Втім, результат був невтішний: успішність школярів знизилася.

Чтайте також:  Спалювання українських підручників з історії - це нацизм: посол Британії оприлюднила фото із книжками у багатті

Тож найкраще рішення – дотримуватися балансу. Якщо давати дітям забагато завдань, то це призведе до зниження продуктивності. Діти втомляться ще до початку нового семестру! Тоді як наша мета інша – допомогти їм повернутися до навчання із новими силами. Тож завдання на канікули, якщо воно все ж таки буде, має бути коротким, простим і цікавим.

А який варіант оберете ви?

 

Джерело.


Повернутись вверх