Я би не девальвував значення освіти для успішної кар’єри. Але й не зациклювався б
Тенденція така, що освіта скрізь девальвується потихеньку. Але вона потрібна. Просто не треба боятися помилитися у виборі освіти
Днями потрапило на очі інтерв’ю у YouTube. У ньому один український великий бізнесмен та успішна людина запитує іншого українського великого бізнесмена та успішної людини: “Чи потрібно мати хорошу освіту, і яку, щоб досягти успіху в бізнесі”. “Ні, – відповідає інший. – Освіта не потрібна, особливо наша. І взагалі, треба після школи йти реалізовувати себе. А вже згодом”.
Для мене це було дещо несподівано, але потім я поставив це питання собі. І зрозумів, що відповісти на нього складно.
Я не знаю, як там у цих мільярдерів. Можливо всі ці епли, вотсапи, телеграми та курячі стегенця їм самі на голову падають. Але решті доводиться ж працювати небагато.
Тенденції, цікаві у світі. Освіта скрізь девальвується потихеньку. Багато хто на сьогодні має дипломи вишів. Якщо ви думаєте, що пан Михайло Поплавський, ректор університету культури та мистецтв, – одна така заповзятлива людина, ви помиляєтесь. Факультети Тік-Тока, напевно, існують не тільки у нас. І в Америці, і в Британії є сотні, якщо не тисячі, університетів різного рівня.
Ряд великих американських компаній, таких як Starbucks, Hilton, Whole Foods, Apple, IBM, Google, Bank of America, взагалі не вимагають сьогодні університетського диплому при прийомі на роботу.
Це з одного боку.
А з іншого, у тій самій Америці сьогодні хороший випускник хорошого університету може легко отримати зарплату $100 000-120 000 на рік зі старту. Така ось суперечність.
Я б на запитання відповів так. Освіта необхідна. За неї варто боротись, за неї варто платити гроші. Причому не важливо, чи плануєш ти займатися бізнесом або бути найманим працівником. Не треба гнатися за поїздом. Почати “бізнесувати” ніколи не пізно. Я почав у 32, опинившись на вулиці.
Не треба боятися помилитись у виборі освіти. Це раніше вчилися “раз і назавжди”. Сьогодні все по-іншому. Потрібно вибирати базові речі. Я за математику та інженерні дисципліни. Вони вчать мислити системно. На їх основі можна саморозвиватися і рости в будь-якій сфері та в будь-якій країні. Хоч у своєму бізнесі, хоч у чужому. І все життя доучуватись і переучуватися.
Сьогодні при кожному великому університеті існують десятки онлайн-курсів на будь-яку тему та для фахівців будь-якого рівня. На яких завжди можна “догнатися” тим, чого не вистачає.
Але цього мало. Треба прагнути освіти в широкому значенні. Вивчати мови, історію, літературу, мистецтво. Багато хто вже розуміє, що це самостійний та цінний актив. Особливо для керівника. У правильних ВНЗ точно розуміють.
У мене син закінчив цього року магістратуру у Imperial College London. Топовий науково-технічний університет у світі. Далекий від усілякої лірики. Але у них для студентів є десятки безкоштовних онлайн курсів з історії, літератури, музики, живопису тощо.
Я свідомо не акцентую питання на темі “наша” освіта та “не наша”. Наша – це дещо інше питання, її можна обговорювати довго. Але сьогодні для будь-якого українського випускника, якщо він хоче і вміє навчатися, відчинені двері найкращих світових університетів, причому у багатьох країнах (наприклад, у Німеччині) безкоштовно.
До речі, покійний Борис Березовський, який, як відомо, був не лише багатою людиною, а й доктором фізматнаук, членом-кореспондентом Академії наук СРСР, на запитання про освіту одного разу відповів так: хороша освіта для того, щоб заробляти великі гроші не потрібна. Вона потрібна для того, щоб правильно витрачати зароблене.