facebook

Педагогічний етикет: сучасні норми поведінки вчителя у закладі освіти

Педагогічний етикет: сучасні норми поведінки вчителя у закладі освіти

Інформує Всеосвіта.

Коли вчитель вимагає від учнів дотримання певних правил, він мусить сам їх виконувати.

Вчителі завжди вимагають від учнів дотримання певних норм поведінки та виконання статуту школи, а чи готові самі вчителі слідувати певним вимогам?

Трохи фактів. Слово «етикет» вперше було використано Людовіком XIV. За його вказівкою, було запроваджено спеціальні картки («етикетки») для придворних із переліком обов’язкових правил поведінки.

Педагогічний етикет – це окрема складова великого поняття «етикет», адже вчитель допомагає учню не лише здобути певні знання, а і всебічно розвиватись, формувати власні оціночні судження про певні ситуації та вчинки оточення. А оцінювати, як відомо, можна і вчителя: його зовнішній вигляд, мову, жести, будь-що. Саме тому, педагог повинен мати високий рівень культури поведінки.

Виокремимо базові правила етикету, які можуть бути доречними саме для вчителів:

Мовленнєвий етикет вчителя – це вміння чітко та доступно структурувати власні думки та висловлювання. Мало досконало знати свій предмет та володіти певною термінологією, важливо ще й мати хист донести доступними поняттями тему дітям, щоб викликати захоплення та повагу учнів. Багато читайте – це збагатить вашу мову.

З 16 січня 2021 року набули чинності окремі норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Це означає, що спілкування в закладі освіти відбувається українською мовою.

Чтайте також:  Чи законно під час дистанційного навчання платити вчителям меншу зарплату?

Високі моральні якості. Треба розуміти соціальну відповідальність перед дітьми та їх родинами, адже розбудова та становлення нашої країни відбувається зі шкільної парти, за якою дитина проводить більшу частину часу. Саме тому, бажання до наслідування дій вчителя цілком закономірне, а отже і зразок дій має бути відповідним.

Давайте обіцянки, які точно зможете виконати. Якщо пообіцяли приз за перемогу в конкурсі, подаруйте його. Діти вмовляють поїхати на екскурсію, а вчитель постійно говорить «поїдемо-поїдемо» і нікуди з учнями не подорожує. Як гадаєте, будуть учні хотіти пізнавати навколишній світ з вчителем? Чи бачать вони зацікавленість педагога в спільній співпраці? Відповіді очевидні.

Пунктуальність. Завжди приходьте вчасно – це чудова звичка, а також гарний приклад для наслідування дітям.

У кожній школі є свій колективний договір, в якому зазначено, коли вчителю приходити до школи. В середньому це за 20 хвилин до початку першого уроку. У цей час вчитель спокійно готує дошку та кабінет для навчання, розкладає необхідний роздатковий матеріал, переглядає конспект уроку та енергетично налаштовується на роботу. Можливо, когось збадьорить філіжанка кави або ковток прохолодної води, дехто виконує дихальні вправи перед робочим днем. Найголовніше – це бажання віддавати знання дітям, а коли існує  внутрішня гармонія із собою, тоді й результативність роботи підвищується.

Чтайте також:  Знепритомніла на уроці фізкультури: у Полтаві померла 10-річна школярка

Прекрасно коли вчитель під час робочого дня має перерви та відпочинок поміж уроків. Це дозволяє перевести подих, налаштуватись на наступну тему, перевірити зошити, та зрештою, перекусити.

Привітання. Попри посаду та вік першою вітається людина, яка заходить до приміщення. (Чи ви зайшли до вчительської, чи в кабінет, де є маленькі діти немає різниці. Слова вітання будуть першими від вас).

З появою НУШ привітання з учнями набули нових кольорів. Тепер вчителі мають можливість проведення ранкових зустрічей на яких неспішно можна приділити час кожній дитині, запитати про настрій, обговорити погоду, поділитись враженнями від прочитаної книги. Це момент непомітного єднання вчителя з дітьми. За допомогою нескладних вправ ми дозволяємо дітям ставати емоційно близькими один до одного та до вчителя.

Цікавим буде використання методу сторітелінгу (у перекладі з англійської story означає історія, а telling – розповідати, отже сторітеллінг – це розповідь історій), коли педагог викликає певні емоції в учнів під час розповіді цікавих історій.

Також цікавим способом привітання є «Світлофор» з різними символічними зображеннями, де дитина має сама обрати що вона зараз бажає (обійняти вчителя, потанцювати з ним, дати п’ять…). Можна вітатись кожен день на різних мовах світу, можна це робити за допомогою емоцій, під час дотримання карантинних вимог використовувати нестандартні способи (привітання ліктями, колінками, ніжками, підморгуванням).

Чтайте також:  Українська освіта тримається на… переніалах

Зовнішній вигляд вчителя. Сучасні погляди суспільства на життя дуже прогресивні, а вимоги етикету достатньо консервативні.

Естетика в одязі – це насамперед емоційна складова. Завдяки їй учні краще сприймають вчителя як друга. Рекомендуємо проглянути  добірку яскравих образів педагогинь, які вони створили власноруч.

Щодо сумок або портфелів, то їх треба ставити на підлогу або стільчик. Клатч можна класти на стіл. У магазині «Всеосвіти» ви знайдете найзручніші для вчителя, стильні та якісні фетрові сумки, а також круті шопери для учнівських зошитів.

Не відкладайте корисні звички на вересень, а спробуйте на час відпустки перевтілитись у дипломатів. Вони навіть наодинці з собою поводяться так, ніби присутні на найважливіших перемовинах свого життя.

Джерело.


Повернутись вверх