Весною в школах стартував набір в перші класи. А це означає, що вже зараз мами й тата думають, в яку школу віддати дитину і як підготувати її до початку навчання. Розбираємося, чого найбільше бояться батьки майбутніх першокласників і що з усім цим робити.
Не зможе увійти в режим
Новий режим дня, велике завантаження, перевтома і небажання вставати в школу вранці – все це викликає у батьків занепокоєння. Ситуація ускладнюється, якщо дитина тривалий час перебувала поза чіткими рамками, наприклад, не ходила ні на які заняття, звикла проводити день в розслабленому режимі.
Що робити?
Дійсно, адаптуватися до змін непросто. За один-два тижні до початку навчання почніть піднімати дитину раніше, організуйте розпорядок, схожий на шкільний. Навчіть майбутнього першокласника самостійно наводити порядок на столі, збирати портфель. Це дозволить зробити перехід до шкільного режиму природним і плавним.
Дуже важливо детально пояснити дитині, як влаштована школа і що її чекає. Можна познайомити майбутніх першокласників зі шкільними предметами, показати, як працювати з підручниками, самостійно організовувати свою роботу.
Не увіллється в колектив і не знайде друзів
Раптом дитину будуть ображати в школі? Раптом ніхто не захоче з нею дружити? На жаль, ймовірність не вписатися в колектив є у будь-якого школяра. І ніколи не знаєш, що може стати причиною: захоплення танцями, занадто дорогий смартфон або, навпаки, занадто дешевий, тембр голосу або колір светра.
Що робити?
Допомагайте дитині створити коло спілкування поза садом або школою: так вона швидше навчиться вибудовувати відносини з іншими дітьми та заводити друзів. Це можуть бути гуртки, секції, спільні прогулянки з дітьми ваших друзів або колег. Підтримуйте будь-який дружній контакт з однолітками. Навчайте вибудовувати кордони та відстоювати свої інтереси, разом обговорюйте складні ситуації й придумуйте варіанти виходу з них. Навчайте, як розповідати про себе, показуйте, що всі діти різні, але відмінності не перешкода, щоб спілкуватися і дружити.
Буде засмучуватися через невдачі
У першому класі не ставлять оцінки, але є інші способи заохочення: наклейки-зірочки, словесна похвала. Якщо у школяра не виходить бути на висоті, він часто втрачає інтерес до навчання або, навпаки, починає витрачати надто багато сил, щоб отримати похвалу. Якщо щось не виходить, засмучується і втрачає інтерес.
Що робити?
Поясніть, що перший клас – складний період, багато може не виходити так, як хочеться. І це нормально. Не сваріть дитину, якщо щось не виходить, і не дозволяйте думати, що вона чимось гірша за інших дітей в класі. Вдома спробуйте створити ситуацію успіху, при якій у дитини точно вийде досягти результату, нехай і незначного. Показуйте, що ви поруч і вірите в її сили.
Попадеться поганий учитель
Багато з нас на власному досвіді переконалися, як складно буває в школі, коли вчитель не справляється з емоціями, схильний до стереотипів або звик зганяти свої проблеми на учнях. А може бути, педагог просто не побачить особистості в дитині й не буде враховувати її особливості.
Що робити?
Дуже важливо заздалегідь особисто познайомитися з учителем, розповісти йому про дитину, її особливості, інтереси. Обговоріть все, що вас турбує. Якщо відчуваєте, що вчитель не йде на контакт і розуміє вас, є сенс подумати про зміну класу. Пам’ятайте, що уявлення дітей про себе в цьому віці багато в чому формує саме педагог. Тому важливо, щоб він був на боці дитини, розумів і підтримував її.
У багатьох школах є підготовчі заняття до школи, які веде майбутній класний керівник. Прислухайтеся до того, що розповідає дитина про школу і в якому настрої повертається з цих занять додому.
Буде складно організувати логістику
Школа в одному місці, робота в іншому, а можливість взяти няню або попросити допомогти бабусю і з дідусем є далеко не завжди. Найскладніше жителям великих міст, де дорога від дому до роботи часом вимірюється годинами. Резонно, що питання «Як все встигнути?» призводить батьків майбутніх першокласників в жах.
Що робити?
Уточніть заздалегідь, в який час будуть закінчуватися заняття в школі. У багатьох навчальних закладах є додаткові гуртки та секції, куди можна ходити після уроків. Практично скрізь для першокласників є ГПД, уточніть, як вона працює і до якої години необхідно забрати дитину. Якщо немає можливості залучити бебісіттера, можна спробувати обговорити ситуацію з роботодавцем. Часто молодим батькам йдуть назустріч і дозволяють скоригувати графік: приходити і йти раніше, працювати з дому або допрацьовувати години у вихідний, якщо це необхідно.