“Треба мати спонсора”. Вчителька початкових класів назвала головні проблеми молодих педагогів в Україні
Інформує OBOZ.UA.
Молоді вчителі стикаються з багатьма проблемами, влаштовуючись до закладів освіти. Найголовнішою з них стає зарплата, адже вона не дозволяє жити повною мірою, оплачувати рахунки, ліки, продукти. У звʼязку з цим педагогам доводиться шукати підробіток.
На цьому зауважила вчителька початкових класів Катерина Дубова в інтервʼю Службі освітнього омбудсмена. За її словами, для того, щоб працювати у школі, потрібно мати спонсора, який зможе оплачувати таке дороге хобі.
“На жаль, вчительська зарплата не оцінюється так, як хотілося. І мій улюблений вислів – “щоб бути вчителем, потрібно мати спонсора, який може оплатити це дороге хобі”, оскільки вчительська зарплата, на жаль, не дозволяє жити повною мірою, оплачувати рахунки, ліки, продукти. Тому потрібно шукати підробітки”, – розповідає Дубова.
Вона ділиться, що працює вчителем, вихователем на пів ставки й проводить уроки для школярів, які виїхали за кордон. За її словами, вижити на одну ставку неможливо.
Також однією з проблем для молодого педагога стає його вік. Адже в нових колективах зазвичай старші працівники, через що може виникати ворожість або настороженість у колективі до нового співробітника. Дубова запевняє, що не всі можуть витримати таку атмосферу, адже часом потрібно комусь щось доводити, через що молодь звільняється.
Сама педагогиня обійшла не одну школу, щоб влаштуватися хоча б вихователем продовженого дня. Вона ділиться, що без диплома її не хотіли брати як спеціаліста. Крім того, в усіх державних закладах штат зазвичай вже укомплектований працівниками освіти. Тож коли молоді фахівці приходять до школи, де є вчителі-методисти, спеціалісти вищої категорії, то директор надаватиме перевагу працівникам з категорією, ніж молодим і ще не навченим.
Водночас педагоги мають багато документації, паперової роботи, а в університетах цього не навчають. Зокрема, молодий фахівець може не знати, як робити календарне планування, оформлювати виховний план, готуватися до уроків, як і де шукати матеріали. До цього додається клас з дітьми, яким потрібно приділяти увагу. Дубова зауважує, що деяка документація не дуже важлива і просто забирає час, який можна було б використати на навчання або спілкування зі школярами.
Крім того, для педагога стає викликом, що він має постійно бути на звʼязку, незалежно від того, чи це вихователь ГПД, чи асистент, чи вчитель початкових класів.
“Здебільшого це може порушувати твої особисті кордони, адже батьки можуть зателефонувати пізно ввечері або рано-вранці у вихідний, і ти намагаєшся виставити якісь певні межі, пояснити батькам, що вчитель – теж людина зі своїм особистим життям і потребує відпочинку”, – ділиться молода фахівчиня.