В 10 клас потраплять не всі: батькам пояснили, чи залишаться діти без середньої освіти
Правда і міфи про реформу старшої школи
В українських шкільних чатах і соцмережах активно поширюється недостовірна інформація про реформу старшої школи. Це створює напруження серед батьків та породжує побоювання про нібито масове закриття шкіл або обмеження доступу до освіти для дітей з сільської місцевості. Міністерство освіти і науки України офіційно роз’яснило, що насправді передбачає реформа та як вона реалізовуватиметься.
Ключова мета реформи — перехід до профільної старшої школи. Замість єдиної програми для всіх учнів 10–12 класів, діти зможуть обирати профілі навчання: гуманітарний, математичний, природничий, технологічний або інші. Таким чином учень зможе зосередитися на предметах, які відповідають його інтересам і майбутній професії.
Для реалізації цієї моделі в громадах мають функціонувати академічні ліцеї — окремі заклади, де навчатимуться виключно старшокласники. Вони будуть оснащені сучасними лабораторіями, технічними засобами, працюватимуть за модульною системою та з використанням змінних груп, що дозволить гнучко формувати розклади та підходити до викладання предметів.
Початкові школи (1–4 класи) та гімназії (5–9 класи) зберігаються у складі освітньої системи. Їх не закриватимуть. Реформа стосується лише старшої школи (10–12 класи). Навіть у випадках реорганізації закладів, змінюється лише статус закладу, а не сам факт його існування. Наприклад, школа може стати гімназією або ліцеєм залежно від того, які рівні освіти вона забезпечує.
Також залишається чинною норма про наближення початкової школи до місця проживання дитини. Жодна реформа не передбачає, що малюки змушені будуть їздити до інших населених пунктів.
Випускники 9-х класів (гімназій) матимуть вибір: продовжити навчання в академічному ліцеї (10–12 класи), вступити до закладу професійно-технічної освіти або до коледжу (передвищої освіти). Якщо школа, де вони навчалися раніше, стане ліцеєм, учні молодших класів можуть бути переведені до іншого закладу в межах громади — жоден учень не залишиться без місця для навчання.
У 2025 році держава інвестувала 1 мільярд гривень у розвиток нової профільної школи. Половина цієї суми — на облаштування сучасних кабінетів для пілотних 10-х класів у природничо-математичному напрямі. Інші 500 мільйонів спрямовані на створення STEM-лабораторій, кабінетів біології, фізики, хімії, географії та технологій. Фінансування реформи передбачено і на наступні роки.