facebook

Нардепка: На Прикарпатті можуть закритися 50 шкіл у 25 громадах через новий законопроект

Нардепка: На Прикарпатті можуть закритися 50 шкіл у 25 громадах через новий законопроект

У Верховній Раді зареєстрували законопроект №13120, який передбачає реформування ліцеїв. Перші зміни мають запрацювати вже у 2025. Зараз документ перебуває на розгляді у профільному Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
Як заявила народна депутатка Оксана Савчук, через це може статися масове закриття малокомплектних шкіл вже цьогоріч.

“Масове закриття малокомплектних шкіл може відбутися вже цього року. Автори законопроєкту №13120 під виглядом «оптимізації» й «підвищення якості освіти» фактично прописали закриття шкіл, де навчається невелика кількість дітей. Законопроєкт пропонує подовжити перехідний період для формування мережі комунальних ліцеїв до 1 вересня 2025 року, а якщо громади не встигнуть, то рішення за них прийматиме Уряд. З 2027 року ліцеї зобов’яжуть набирати не менше ніж 288 учнів у 10-12 класах. Якщо цього показника не буде досягнуто, держава припинить фінансування таких закладів, і їх утримання повністю ляже на місцеві бюджети (більшість громад просто закриють школи)”, – пояснює Савчук.

Нардепка додала, що у законопроекті також пропонується відокремлення початкової школи від ліцеїв, а це може призвести до закриття малих шкіл.

“Закликаю народних депутатів не підтримувати будь-які ініціативи щодо закриття шкіл. Терміново розглянути ті законопроєкти, які мають на меті допомогти профільній освіті, зберегти вчителя, закласти кошти на якісні підручники тощо. В Івано-Франківській області під загрозою опинилися 50 шкіл у 25 громадах (див. коментар). Законопроєкт №13120 не передбачає додаткових витрат із держбюджету – тобто держава просто перекладає проблему на громади, не пропонуючи реальних рішень. Освіта – це не та сфера, на якій можна економити! Уявіть, встановити непотрібні турнікети по школах, то кошти є, а зберегти школи пережити цей складний час у війні то коштів немає. А що Міністерство освіти? А нічого. Можем його ліквідувати як у США і нічого гіршого точно не буде”, – наголосила нардепка.

Чтайте також:  "Сільська школа приречена на вимирання". Ігор Лікарчук – про гучне рішення МОН, що відбивають бажання вчитися

Про що йдеться у законопроекті

Як йдеться у тексті законопроекту, упродовж 2024 – 2027 років в Україні мали сформувати ефективну мережу комунальних ліцеїв, які б надавали трирічну якісну профільну середню освіту протягом 10-12 років навчання. Втім, станом на зараз, такої мережі не розробили або її формування відбувається із порушеннями певних положень закону “Про повну загальну середню освіту”. Тому поточний закон потребує певних доповнень.

Положення законопроекту №13120 передбачає наступні зміни: подовжити перехідний період для створення мережі комунальних ліцеїв до 1 вересня 2025 року. Місцева влада мала це зробити до 2024 року, але не встигла. Якщо й далі затягуватимуть, повноваження передадуть Уряду; з 2027 року зробити обов’язковим поділ учнів 10-12 класів на групи при вивченні окремих предметів. Через це мінімальна кількість учнів у класах зросте з 5 до 24; відокремити початкову школу від ліцеїв – тобто початкові класи більше не будуть частиною ліцеїв; припинити фінансування ліцеїв, які не відповідають вимогам. Якщо заклад не буде відповідати нормам (наприклад, не матиме поділу на групи або не відповідатиме іншим критеріям), він втратить державне фінансування.

У пояснювальній записці автори законопроекту стверджують, що дані зміни не призведуть до додаткових витрат із держбюджету України на 2025 рік.

Чтайте також:  Пора закривати хвости: головні проблеми української освіти, які тягнуться з минулого року

Законопроект №13120 зареєстрували у Верховній Раді 18 березня 2025 року. Серед авторів проекту Сергій Бабак, Роман Грищук, Ольга Коваль та інші. Зараз документ перебуває на розгляді у профільному Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Автори законопроекту наголошують, запропоновані механізми передбачають зміни лише у Законі України “Про повну загальну середню освіту”.

Джерело.


Повернутись вверх