Профспілка надала роз’яснення щодо оплати праці педагогів під час війни
Вчитель має право отримати заробітну плату, якщо заняття не проводяться з причин, що від нього не залежать. Це можливо у тому випадку, якщо він виконує іншу організаційно-педагогічну роботу. Про цей та інші випадки нарахування заробітної плати йдеться в роз’ясненнях щодо оплати праці педагогів, які через військову агресію не можуть у повній мірі проводити безпосередню роботу з дітьми. Ці роз’яснення надало Управління соціально-економічного захисту Профспілки працівників освіти і науки України (ППОНУ).
У профспілці посилаються на наказ Міносвіти, в якому викладений порядок обчислення зарплат. Так, інструкція встановлює, що у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, його оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.
Водночас Галузева угода між МОН та ППОНУ містить рекомендації керівникам закладів освіти забезпечити оплату наступним категоріям:
оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини, зокрема на період оголошення карантину, в розмірі середньої заробітної плати;
оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників закладів освіти у випадках, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови, карантин тощо), із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням умов законодавства.
Як пояснюють у профспілці, перелік обставин, за яких може зупинятися освітній процес, в обох документах не містить чіткого формулювання, тож при оплаті враховуються обидва нормативні акти.
“На ці окремі дні може оголошуватися простій з оплатою праці, виходячи із розміру середньої заробітної плати, або ж здійснюватися оплата праці із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства”, – наголошує профспілка та уточнює, що такими умовами може бути виконання іншої роботи, зокрема дистанційно.
Аналогічні положення містяться і в Законі України “Про дошкільну освіту”. Зокрема, у статті 26 та частини 3 статті 23, які передбачають дистанційну роботу. Тож викладачі дошкілля також можуть використовувати інформаційно-комунікаційні технології.