Кількість першокласників до 2029 року скоротиться на 30%! Що це означає для шкіл?
Інформує Шкільне життя.
За прогнозами Міністерства освіти і науки України, до 2029 року кількість першокласників зменшиться щонайменше на 30% у порівнянні з 2024 роком. Громадам необхідно вже зараз адаптувати мережі шкіл до цих змін, аби забезпечити якісну освіту в нових реаліях.
Про це в коментарі Укрінформу розповіла заступниця міністра освіти і науки Галина Кузьмичова.
“Кількість дітей, які зараз навчаються у першому класі, на понад 30% менша порівняно з тими, хто навчається у сьомому. Якщо проаналізувати народжуваність останніх років, то у 2029 році першокласників стане ще на 30% менше. На основі цих даних ми маємо будувати інфраструктурну політику,” – зазначила Кузьмичова.
Якість освіти та роль громад
Галина Кузьмичова наголосила, що оптимізація мережі закладів освіти є необхідністю. Пріоритетом має стати якість освітніх послуг, а не збереження будівель.
“Ми не можемо і далі жити в ілюзії, що всі майже 13 тисяч шкіл в Україні мають перспективу. Більше 50% з них вже зараз мають наповнюваність менше 200 учнів, а в майбутньому ця цифра буде ще меншою. Це безпосередньо впливає на якість освіти,” – підкреслила заступниця міністра.
Ключова роль в оптимізації мережі шкіл відводиться громадам. Вони мають орієнтуватися на можливість забезпечення якісної освіти для дітей, а не на збереження застарілих будівель.
“Оптимізація – це не просто закриття шкіл, а створення умов, у яких діти отримуватимуть конкурентну освіту, яка забезпечить їм успіх на ринку праці,” – додала Кузьмичова.
Виклики та перспективи
Зміни у демографічній ситуації ставлять перед громадами серйозні виклики, але водночас відкривають можливості для створення сучасних освітніх просторів. Своєчасна реформа освітньої інфраструктури дозволить забезпечити якісні послуги, навіть у складних умовах демографічного спаду.