Конкурси чи примус? Освітня омбудсменка закликає скасувати в школах “платні” заходи й розвантажити вчителів і дітей
Інформує Нова Українська школа.
Освітня омбудсменка Надія Лещик закликала скоротити в школах кількість обов’язкових заходів, у яких педагоги та учні змушені брати участь, а також припинити тиск з боку органів управління освітою щодо звітування про проведення активностей.
Про це повідомили на порталі Служби освітньої омбудсменки.
Раніше ми публікували докладний матеріал, у якому розповідали, над якими напрямами та завданнями працюватиме Служба освітньої омбудсменки з новою керівницею. Прочитати його можна тут.
У Службі повідомили, що останнім часом до них надходять численні звернення від учителів, учнів та їхніх батьків. Скарги стосуються того, що органи управління освітою та директори шкіл вимагають від учасників освітнього процесу брати участь у численних заходах (конкурсах, олімпіадах та інших). Окрім цього, вони мають надавати обов’язкове звітування про участь в активностях:
- фото- та відеоматеріали;
- публікації інформації на сайтах закладів освіти чи в соціальних мережах;
- сертифікати, звіти чи інші документи.
Ці вимоги, за словами Надії Лещик, не лише перевантажують педагогів, але й порушують їхнє право на академічну свободу. До того ж участь у таких заходах часто враховують під час складання так званих “рейтингів закладів освіти”, що створює додатковий тиск як на вчителів, так і на учнів.
“Звертаємося до учасників освітнього процесу: якщо ви маєте листи органів управління освітою, накази керівників закладів освіти, у яких вам наказують прозвітувати (зокрема надати світлини) щодо проведених у школах заходів, просимо надсилати їх до освітнього омбудсмена. Ваша анонімність буде збережена. Закликаємо органи управління освітою та керівників закладів не порушувати академічну свободу вчителя”, – додали в Службі.
Особливу увагу омбудсменка звертає на комерційний складник багатьох освітніх заходів. Зокрема, деякі конкурси, положення про які затверджені наказами Міністерства освіти і науки України, передбачають обов’язковий фінансовий внесок для участі. Їх часто називають “благодійними”, але фактично такі змагання є платними.
“Ці накази МОН залишаються чинними, хоча деякі з конкурсів вже не проводять, у деяких конкурсів не працюють їхні сайти, тому чи проводяться вони, – не зрозуміло, а посилання вебсайту одного з конкурсів перенаправляє на сайт російською мовою з рекламою товарів”, – розповіли в Службі.
На думку освітньої омбудсменки, усі конкурси, що проводять за підтримки держави (або положення про проведення яких затверджено державою), мають бути безплатними для вчителів і учнів. Це дасть змогу уникнути можливих корупційних схем і забезпечить доступність заходів для всіх учасників освітнього процесу.
З огляду на це Надія Лещик надіслала до МОН лист із проханням скасувати накази, які затверджують проведення “платних” конкурсів.