Винні звичка і батьки. Дослідження показало, чому школярі продовжують розмовляти російською мовою
Школярі активніше спілкуються державною мовою у школі. Натомість за її межами менше 40% дітей говорять суто українською.
Згідно з опитуванням, 33% учнів вказало, що на це впливає звичка спілкуватися недержавною мовою, а 20%, що на це впливає мова, якою говорять у сімʼї. Такі результати озвучив голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак під час презентації дослідження.
“Якщо у школі діти активніше використовують державну мову, то за її межами (у колі друзів та вдома) цей відсоток знижується: менше 40% учнів спілкуються суто українською, п’ята частина – як українською, так і російською мовами однаковою мірою. Чинниками, що стримують використання державної мови в усіх сферах публічного життя, діти назвали звичку спілкуватися недержавною мовою (33%) та мову спілкування у сім’ї (20%)”, – йдеться у повідомленні.
Практично половина опитаних школярів вказали, що спілкуються українською мовою в усіх сферах життя. Також стало відомо, що учні, які переважно спілкуються російською, відповідатимуть російськомовному співрозмовнику українською.
Водночас, серед дітей на 8% зменшилась кількість тих, хто під час уроків та перерв спілкується між собою лише українською.
Третина старшокласників зазначила, що під час перерв розмовляють й українською, проте надають перевагу російській. Минулоріч такий показник становив 21%. П’ята частина школярів під час уроків говорять між собою переважно російською мовою, проте можуть підтримувати розмову й українською.
На Заході державною мовою користується 74% школярів, на Сході – 17%.
Натомість вчителі відмічають, що кількість школярів, які стали спілкуватися лише українською збільшилась на 18% у порівнянні з минулим роком. Водночас, відсоток учителів, які вважають, що їхні учні та учениці мають недостатній рівень володіння українською мовою, становить 18%, тоді як минулоріч таких було 26%.