facebook

П’ять наукових помилок, які в школах досі видають за факти

П’ять наукових помилок, які в школах досі видають за факти

Існує понад п’ять застарілих фактів, які не відповідають дійсності
В чому саме ннеправі вчителі

В школі нам розповіли деякі факти, що згодом виявились хибними, проте не всі з нас про це знають. Так, до прикладу, нам говорили, що основними кольорами пігментів і фарб є червоний, жовтий і синій, а за відчуття гіркого відповідає корінь язика. Натомість – це не так.
Шосте чуття
Скільки в людини основних механізмів сприйняття дійсності, так званих чуттів? Всі кажуть п’ять, та на справді – ні. Вчені стверджують, їх значно більше! 

Смак, дотик, зір, слух і нюх не охоплюють всіх способів, якими людина сприймає світ. Ми відчуваємо рух за допомогою акселерометрів, які розташовані у вестибулярній системі в наших вухах. Рух рідини через крихітні канали глибоко в наших вухах дозволяє нам відчувати рух і дає відчуття рівноваги, йдеться в публікації IFLscience.
Магнітне відштовхування
Що має магнетизм: людина, помідор чи металева скріпка? У школі, кажуть – скріпка. Насправді все перераховане вище!

З магнітними полями взаємодіє все, а не тільки металеві скріпки. Скріпки та інші предмети, що містять залізо, кобальт і нікель, є феромагнетиками, а це означає, що вони можуть притягуватися магнітними полями. У той час як вода в людях, овочах та фруктах, а точніше, ядра водню у воді – в людях, овочах та фруктах – відштовхуються магнітними полями. Ця взаємодія називається діамагнетизмом. Але залучені сили неймовірно слабкі. Тому зазвичай ви їх не помічаєте.

Чтайте також:  "Прозора корупція": журналіст проаналізував освітню реформу МОН на 1,64 млрд гривень

Міф про базові кольори
Раніше нам розповіли що червоний, жовтий і синій пігменти є основними, та це не так, наполягають теоретики кольору. І їм про це давно відомо!

Виявляється, так звані базові пігменти також можна створити за допомогою інших кольорів, а отже, вони не зовсім базові:)
Вас навчали, що основні кольори – це ті, які не можна отримати шляхом змішування інших кольорових пігментів, і що всі інші кольори можна отримати шляхом змішування цих основних кольорів. Червоний і синій програють в обох пунктах. Ви можете зробити червоний, змішавши жовтий з пурпуровим. У той час як суміш пурпурового з блакитним дає синій. Водночас величезна палітра відтінків недоступна, якщо почати лише з червоного, синього та жовтого.

Теоретики кольору знали це ще у XIX столітті, але чомусь це не потрапило до підручників шкільних програм.

Смаки відчуває мозок
В рамках шкільної програми учням розповідають, що язик має смакові зони, якими, власне, людина й сприймає смаки. Насправді ж це не так!

Ви, напевно, пам’ятаєте схему зі шкільного підручника анатомії – рожевий язик, на якому позначені різні зони сприйняття смаку. Ці мовні карти вперше з’явилися в 1942 році після того, як Едвін Борінг з Гарвардського університету неправильно витлумачив німецьке дослідження 1901 року. Всупереч помилці Борінга, карти незабаром почали з’являтися в шкільних текстах. Потім у 1974 році цю тему переглянули, і вся ідея була повністю дискредитована. Проте, через 40 років ці зображення все ще зберігаються в підручниках з біології.

Чтайте також:  Деякі шкільні вчителі агресивно захищають своє право не читати книжки

Жодних зон смаку на язиці не існує!

На картах – задня частина язика – найчутливіша до гіркого, кінчик – до солодкого, бічні поверхні попереду – до солоного, а ближче до задньої частини – до кислого. Тоді все це здавалося цілком правдоподібним, але, як виявляється, цей процес є набагато складнішим, а різні ділянки язика здатні розпізнати всі п’ять смаків. Водночас насправді смак сприймається мозком. Так, у 2015 році команда науковців із Колумбійського університету з’ясувала, що в головному мозку мишей, приміром, є спеціальні клітини, які відповідають кожному смаку.
Рідина, газ, тверде тіло – і це ще не все
Вчителі розповіли нам, що існує три стани матерії. Однак, забули додати, що взагалі-то їх більше, просто ці три – зустрічаються найчастіше!

Усі ми знали, що тверді тіла зберігають постійну форму, тому що молекули в них упорядковані. Вони можуть розплавитися до рідин, які зберігають постійний об’єм. Рідини випаровуються, утворюючи гази, що розширюються, займаючи доступний для них об’єм. Тобто, у нас є три стани матерії, і кінець історії.

Натомість їх більше. Рідкі кристали мають молекули, які впорядковані як тверді тіла, але є рідкими, як рідини. Ці властивості є життєво важливими для ваших клітин, шампуню та, звичайно, рідкокристалічних пристроїв із плоским екраном.

Чтайте також:  Як записати дитину у перший клас і що потрібно знати батькам майбутніх школярів

Дехто з вчених, сміючись над науковими неточностями в шкільних підручниках, пропонує внести туди необхідні правки.

Час переписувати підручники
Існує набагато більше, ніж п’ять “фактів”, котрі необхідно змінити в шкільних підручниках. Звісно, навчати дітей речам, які розуміють хіба що нобелівські лауреати, непросто. Втім, варто хоча б припинити вигадувати для учнів “інших світ”. Можливо, урок біології слід починати зі слів: “У нас багато органів чуття, ось п’ять, про які ми збираємося дізнатися”, переконані деякі вчені.

Джерело.


Повернутись вверх