facebook

Вплив школи, як і батьків, на читання дітей дуже вагомий

Вплив школи, як і батьків, на читання дітей дуже вагомий

Учителі, які читають і розповідають про прочитане дітям, – це один з найсильніших факторів впливу

Про результати PISA-2022 багато розмов, особливо про рівень читання школярів.

Додам кілька слів, бо часто лунають фрази щодо впливу пандемії та війни. Однак можу однозначно стверджувати, що корені проблеми глибші і давніші.

У 2016 році наша невеличка команда провела масштабне дослідження у Вінницькій області щодо факторів впливу на читання старшокласників. Зібрали й проаналізували 5022 анкети (опитано 70% від усіх 11-класників області). Уся презентація результатів – це понад 150 слайдів з графіками та діаграмами.

Загальні (дуже короткі) результати:

  • у домашніх бібліотеках школярів катастрофічно мало книг (чверть дітей (!) не мають навіть 20 книг, а 55% старшокласників – до 50 книг). Наші результати збіглися з міжнародним опитуванням 2015 року, де Україна посіла останнє місце за кількістю прочитаних книг у Європі (чверть громадян не прочитала за рік жодної книги).
  • серед факторів впливу на читання школярів найважливішими є кілька (і перші два для нас є оптимістичною інформацією):

1) цікаві уроки літератури;

2) інформація про прочитані книги, якою діляться вчителі;

Чтайте також:  А потім випускники "бігають по репетиторах". Декан українського вишу пояснив, чому обʼєднання ЗВО – погана ідея

3) вплив сім’ї (особливо…. а ось тут буде цікаво! особливо татів);

4) вплив друзів (приблизно такий самий, як сім’ї, однак менший, ніж учителів).

До речі, вплив інтернету (соцмереж) набагато менший, ніж інших факторів.

І ще один цікавий факт. В усіх наших опитуваннях, які ми робимо з 2010 року, нас цікавить двомовність підлітків міста Вінниці. Так ось, в опитуванні 2016 року про читання кореляція дуже цікава, однак прогнозована: російськомовні школярі читають більше, кількість книг у їхніх бібліотеках теж більша.

Чому я кажу, що результат прогнозований – бо попереднє наше опитування показало чітку кореляцію між рівнем освіченості сім’ї та мовою респондента: що вищий рівень освіти дідусів / бабусь і татів / мам, то більше в сім’ї російської мови.

Звертаю увагу, що це результати по Вінниччині.

Короткі висновки.

Окрім загальної світової тенденції щодо читання школярів, є наші містечкові фактори: нелюбов до книги.

Але позитивною є інформація про вплив школи. Учителі, які люблять читати і, головне, розповідають про прочитане дітям, – це один з найсильніших факторів впливу.

Такий самий вагомий, як вплив сім’ї, особливо татів. Тому порада проста: дорогі вчителі та вчительки! Читайте і розповідайте!

І ще. Якщо ми залучимо до цих розповідей татів, то отримаємо подвійний ефект.

Чтайте також:  Батьки увага: школярам дадуть лише 7 днів - названі дати

Або підемо довшим шляхом – виховаємо покоління хлопчиків, які багато читають, які потім стануть татами, які прищеплять любов до читання своїм дітям.

Автор: Тарас Ткачук, учитель.

Оригінал публікації

Джерело.


Повернутись вверх