facebook

Революційний курс нашої дошкільної освіти: що чекає на Україну?

Дошкільна освіта в Україні: підготовка до реформи

Реформа враховує сучасні виклики та тенденції, а також євроінтеграційні процеси

У Комітеті Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій наразі триває робота над підготовкою до другого читання законопроєкту № 8030, який впроваджує реформу дошкільної освіти.

Голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти та автор законопроєкту Володимир Воронов розповів про деталі реформи.

За словами автора законопроєкту, у документі врахований найкращий вітчизняний і світовий досвід, сучасні виклики та тенденції, а також євроінтеграційні процеси.

Основна філософія законопроєкту полягає в тому, що кожна дитина в Україні повинна мати можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів та здібностей.

Обов’язковою умовою має стати територіальна доступність дошкільної освіти та справедлива черговість зарахування дітей до дитячого садочка.

Вперше на рівні закону планується зафіксувати, що при наданні дозволів на будівництво треба враховувати демографічний фактор та передбачати дитячі садки з достатньою кількістю місць.

Водночас законопроєкт вимагає, щоб освітній простір для дітей та освітян був безпечним, здоровим, інклюзивним, розвивальним та цифровим.

Йдеться, зокрема, про наявність укриття в кожному садочку, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування, медичного обслуговування, цифровізацію управлінських процесів та підтримку роботи вихователів.

Чтайте також:  Законопроєкт щодо реформи дошкільної освіти: що зміниться для педагогів, батьків і дітей у разі ухвалення

Також передбачено різноманіття груп у дитсадках:

  • вікові;
  • різновікові;
  • інклюзивні;
  • спеціальні;
  • з різними освітніми програмами та розпорядками перебування вихованців.

Це можуть бути групи повного дня, короткотривалого чи сезонного перебування, на вихідні дні або ж із цілодобовим перебуванням. У ситуації, коли мама працює у режимі доби, батько на фронті або відсутній за певних причин, а бабусі та дідусі допомагати не можуть, це стане суттєвою допомогою.
Розвиток від народження
Однією з ключових ідей законопроєкту є запровадження дієвих механізмів для освітнього розвитку дитини від народження. Приміром, буде відтворюватися і розвиватися мережа ясельок та ясельних груп.

Очікується, що це стане потужною підтримкою для мами чи батька, щоб якнайшвидше повернутися до роботи, можливо часткової зайнятості, особливо якщо батько чи мати на фронті, а Україна потребує консолідації зусиль щодо економічного відродження та відбудови.

Також будуть створюватися дитячі садочки педагогічного партнерства, де вихователі та психологи будуть працювати з маленькими дітьми, які перебувають в садочку разом з одним з батьків, надавати батькам поради та допомогу. Такі садочки стануть у нагоді, приміром, мамам чи батькам-чоловікам, які за певних життєвих обставин залишилися на самоті і потребують особливої психологічної підтримки.
Форми здобуття дошкільної освіти
Законопроєкт визначає різні форми здобуття дошкільної освіти. Дитячі садки переважно працюють в очній формі, але разом з тим передбачена можливість обирати педагогічний патронаж, дистанційну, сімейну, мережеву форми здобуття дошкільної освіти.

Чтайте також:  Законопроєкт щодо реформи дошкільної освіти: що зміниться для педагогів, батьків і дітей у разі ухвалення

Приміром, якщо батьки обрали мережеву форму навчання, то дитина може зранку відвідати групу короткотривалого перебування в одному дитячому садочку, а після обіду опановувати іноземну мову та шахи в іншому.

Для дистанційної роботи, яка, в першу чергу, може бути застосована у періоди надзвичайного стану, вже розроблені освітні програми. Також вдалим може бути поєднання сімейної форми здобуття і дистанційної підтримки з боку вихователів.

Діти з особливими освітніми потребами отримають можливість педагогічного патронажу. Також для них у дитсадку можуть залучати асистента вихователя та асистента дитини.
Форми дитячих садків
Серед новел законопроєкту є різноманіття форм дитячих садочків. Зокрема, передбачено мобільний дитячий садок, який приїздить до дітей у віддалених населених пунктах, де не працює жоден інший надавач освітніх послуг у сфері дошкільної освіти.

До речі, вже є освітяни, які організували подібну роботу на деокупованих територіях, але чекають упорядкування законодавчого поля.

Також ми визначили, що дитсадочок можуть створювати, приміром, підприємства для дітей своїх працівників, ОСББ – для дітей жителів.

Свої дитсадочки можуть організувати інші заклади освіти чи громадські об’єднання.

Водночас документ містить пропозицію до місцевої влади у випадках нестачі місць у комунальних дитячих садках знаходити можливість купувати послуги у приватних дитячих садочків або ж компенсувати батькам витрати на дошкільну освіту за принципом «кошти йдуть за дитиною».
Центри підтримки батьків
Однією з ключових новел законопроєкту є створення Центрів підтримки батьків. Такий центр має бути мінімум один у кожній територіальній громаді.

Чтайте також:  Законопроєкт щодо реформи дошкільної освіти: що зміниться для педагогів, батьків і дітей у разі ухвалення

Вони надаватимуть батькам педагогічну та психологічну допомогу. Там можна буде отримати консультацію, пройти спеціалізовані курси та семінари, обмінятися досвідом з іншими батьками.

Особливо це буде корисно для батьків, діти яких не відвідують садочок. Також такі Центри підтримки можуть курувати діяльність сімейних дитячих садків.

Документ містить гарні новини й для вихователів: вперше на рівні закону визначений скорочений робочий час та гарантована щорічна відпустка 56 днів.

Окрім того, законопроєкт впроваджує адекватне педагогічне навантаження вихователя та інших педагогів, визначає можливість доплат та підвищень посадових окладів, визначає різноманіття способів підвищення кваліфікації, а також гарантує академічну свободу.

Джерело.


Повернутись вверх