facebook

Онлайн-булінг: що робити вчителю, якщо його цькують під час дистанційного навчання

Лікарка-психологиня розповідає, чому під час онлайн-навчання булінг щодо вчителів став масовим.


У зв’язку з переходом учнів на дистанційне навчання, вчителі почали масово ставати жертвами булінгу зі сторони дітей. Лікарка-психологиня, членкиня Асоціації корекційних педагогів України Наталія Липка розповідає про причини булінгу з боку дитини до вчителя і що з цим робити.

Ще 20 років тому батьки практично не втручалися у навчальний процес.

В цей період вчитель мав значно більший авторитет, ніж зараз. Тоді мама й тато школяра рахувалися з думкою педагога, брали до уваги його зауваження і прислухалися до порад щодо навчання та виховання малюка. Тепер відношення батьків до вчителів кардинально змінилося. Вони перестали поважати викладачів, більше не зважають на їх настанови, а деякі зовсім вважають педагога своєю прислугою, яка повинна забавляти дітей, поки ті на роботі. Школяр бачить таке ставлення мами й тата до вчителя, як результат, він починає поводитися аналогічним чином.

ЧОМУ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ БУЛІНГ ЩОДО ВЧИТЕЛІВ СТАВ МАСОВИМ?

Є кілька причин. Багато дітей думає, що вони “вийдуть сухими” із такої ситуації. І їх насправді ніяк неможна покарати, бо вони неповнолітні. Вчителі також не знають, як правильно чинити, адже тепер школяр не знаходиться поруч, його неможливо викликати після уроків і провести наодинці виховну бесіду. Проте найбільшою проблемою є поведінка батьків. Під час карантину увесь контроль за дитиною ліг на їх плечі. У мами з татом більше немає розвантаження, яке вони отримували, коли їх малюк ходив до школи. Як результат, батьки стають більш роздратованими, гірше контролюють свої емоції. Замість того, щоб спокійно вирішити якусь проблему, що виникає у школяра з навчанням, вони в його присутності починають критикувати систему освіти та вчителів. Саме їх коментарі дають зелене світло і спонукають дитину пізніше поливати брудом педагога. Щоб цього уникнути батькам необхідно припинити погано висловлюватися про педагогів при своїх дітях.

Чтайте також:  На зиму вводять подвійні канікули: скільки відпочиватимуть школярі

ЧИ ПРИЧЕТНІ БАТЬКИ ДО БУЛЕРСТВА ЇХНЬОЇ ДИТИНИ?

У зв’язку з тим, що батьки змушені практично весь день проводити з дітьми, останні їх сильно виснажують. Тоді мама й тато намагаються відгородитися від школяра, стараються проводити з ним якомога менше часу. Більшості просто не вистачає терпіння і навичок увесь час контролювати і виховувати своє чадо. У кінцевому підсумку дитина починає нудьгувати і в неї виникає емоційний голод. Щоб якось це компенсувати малюк береться цькувати свого вчителя, адже він єдиний, хто звертає на нього увагу. Також батькам необхідно слідкувати за тим, що дивляться та в які ігри бавляться школярі. Адже чимало негативу вони отримують ще й звідти.

Ще 20 років тому батьки практично не втручалися у навчальний процес

ЯК ДІЯТИ ВЧИТЕЛЮ, ЯКЩО ПРОТИ НЬОГО ЧИНЯТЬ БУЛІНГ?

Вчитель повинен занотувати усе, що відбулося під час заняття. Потім треба подзвонити дирекції школи та психологу. Якщо на одного учня складуть щонайменше три протоколи – це стане підставою, щоб до справи залучали ювенальну поліцію, яку викликає саме директор.

Щодо першого такого випадку правоохоронці повідомили: булінг проявлявся в систематичних образах і психологічному тиску з боку учня на вчителя. Учня визнали винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення (частина 3 статті 173-4: «Булінг учасника освітнього процесу»). Суд зобов’язав матір неповнолітнього сплатити штраф у розмірі 850 гривень.

Чтайте також:  "Запитувала в дівчини без ніг, чи може вона ходити". Освітня омбудсменка пояснила, чому в Україні не карають викладачів за булінг студентів

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ВАС БУЛЯТЬ УЧНІ?

Визначте, хто з дітей – лідер (зокрема, й лідер булінгу щодо вас). Спробуйте налагодити з ним контакт. Булінг учителів часто починається з того, що дитині потрібно встановити свій авторитет серед однокласників. І вона обирає найлегший, на її думку, спосіб: знущатися з учителя.

Можливо, варто більше уваги приділити цій дитині: спитати на перерві, як в неї справи, поцікавитися, який фільм їй сподобався з останніх. Важливо потоваришувати з учнем підлітку досить важко булити того, з ким у нього є певний зв’язок. Інколи навіть проста усмішка чи підморгування на уроці можуть стати кроком до примирення.

Будьте в постійному діалозі з колегами та дирекцією школи, тримайте їх в курсі ситуації.

ЧИ ВАРТО ПІДКЛЮЧАТИ БАТЬКІВ У ТАКІЙ СИТУАЦІЇ?

Як варіант, можна попросити, щоб хоча б один із батьків перебував поруч з учнем під час усіх наступних уроків. Зазвичай цього достатньо, щоб дитина більше не чинила булінг проти жодного з вчителів або однокласників.

ЯК ПІСЛЯ ТАКОЇ СИТУАЦІЇ ВЧИТЕЛЮ ПОВЕРНУТИ АВТОРИТЕТ СЕРЕД ДІТЕЙ?

Найважливіше, аби педагог припиняв будь-які ознаки булінгу одразу ж і не дозволив ситуації розвинутися. Проте, якщо авторитет вчителя усе ж похитнувся, тоді педагогу необхідно змінювати стиль викладання.

Чтайте також:  Дітей привчають до навчання у підвалах: реалії українських шкіл розбивають серце

Можна частіше давати дітям різні тести чи самостійні роботи. Саме в цей період вони фокусують всю увагу на вивченому матеріалі, а не на вчителеві. Необхідно, аби учні якомога більше мислили над предметом.

ЯКІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ НАД ЯКИМ ЧИНИЛИ БУЛІНГ?

Якщо над вчителем вчинили булінг, його в жодному разі не можна це приховувати.

Не панікуйте та не «ховайтеся в собі». Вам необхідно поговорити про це з рідними або колегами-вчителями, але без висновків – просто поділіться своїми емоціями та переживаннями. Одному важко побороти почуття приниження.

Пам’ятайте: булінг учителів – точно не привід соромитися.

Коли людина розказує про свою проблему, в її мозку задіюються аналітичні центри. Вона починає краще сприймати обставини і їй значно простіше знайти їх вирішення.

Булінг – один із різновидів насильства, який застосовується переважно в колективах з метою особистого самоствердження булера шляхом систематичного приниження “жертви”.

Існують різновиди булінгу:

фізичний;
психологічний;
економічний;
кібербулінг.
Передусім перші два види стосуються суто шкільного середовища.

Фізичний булінг — найчастіше проявляється в таких формах, як: побиття, ляпаси чи штовхання.

Психологічний булінг — у вербальному цькуванні: надання прізвиськ, обзивання, поширення пліток.

Джерело.


Повернутись вверх