facebook

Особливості дошкільної освіти в країнах Європи – основні відмінності з Україною

Особливості дошкільної освіти в країнах Європи – основні відмінності з Україною

У цій публікації ми проаналізували, як різні країни забезпечують дошкільну освіту, зокрема у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії (Англії, Шотландії, Північній Ірландії, Уельсі), Швеції, Польщі, Німеччині, Мальті, Франції, Ірландії, Данії. Основні відмінності дошкільної освіти викладені нижче.

Обов’язковість дошкільної освіти з 4-5 років

У європейських країнах немає поняття дошкільна освіта, але наявне поняття  рання освіта та догляд, що включає догляд для дітей до 3 років та ранню освіту від трьох (чотирьох) років. Багато країн встановлюють  обов’язковим відвідування закладу дошкільної освіти протягом одного-двох років перед школою. В Україні також наявна обов’язковість дошкільної освіти для дітей старшого дошкільного віку, але відсутній контроль за виконанням цієї вимоги та відсутня відповідальність за її невиконання.

Черга до закладу дошкільної освіти

Щоб потрапити до муніципального закладу дошкільної освіти в частині країн необхідно стати в чергу. Перевага в цій черзі у деяких країнах надається тим батькам, які працюють.

Мережа закладів дошкільної освіти

Муніципалітети (тобто – місцева влада) за кордоном, як і в Україні, відповідальні за здобуття дітьми дошкільної освіти, і для цього створюють усі умови: будівництво та утримання закладів, сприяють створенню приватних закладів. Якщо ж муніципалітет не має можливості чи місць, він може домовитися з іншою громадою про надання послуг дошкільної освіти дітям за відповідну компенсацію.

У деяких країнах муніципальні заклади дошкільної освіти приймають дітей лише з 4 років. А до цього віку батьки можуть користуватися лише приватними закладами або послугами няні, які є досить дорогими.

Гарантія місця дошкільної освіти

Є країни, в яких дитина має право на догляд та ранню освіту, але не зобов’язана відвідувати заклади дошкільної освіти до певного віку, а є країни, в яких дошкільна освіта – це обов’язок, і дитина зобов’язана бути присутньою в закладі дошкільної освіти. У межах права  на догляд та ранню освіту держава на вимогу батьків повинна гарантувати місце в закладі для будь-якої дитини відповідного дошкільного віку. А в країнах, де догляд за дітьми та рання освіта з певного віку обов’язкові, державні органи повинні гарантувати достатню кількість місць для всіх дітей вікового діапазону, на який поширюється обов’язок дошкільної освіти.

Державні та місцеві субвенції закладам дошкільної освіти за кожну зараховану дитину 

У багатьох країнах дітям, починаючи з 4 років, муніципалітет гарантує місце у дошкільному закладі. Якщо він не спроможний це зробити, то може домовитися з іншим муніципалітетом і відшкодувати батькам витрати за відвідування кожної дитини, які надходять одразу до закладу освіти. Сума відшкодування складається з основної суми (компенсації за догляд і освітню діяльність, навчальні матеріали та обладнання, харчування, адміністрацію, податок на додану вартість і витрати на приміщення) і в деяких випадках додаткової суми,  яка передбачена для дітей з особливими потребами).

У деяких країнах заклад дошкільної освіти отримує державні кошти за кожну зараховану дитину. У деяких країнах муніципалітет прямо направляє кошти для того садочка, який оберуть батьки. Це може бути як приватний, так і державний садок.

Сприяння розвитку приватним закладам догляду за дитиною

У багатьох країнах дозволяється організовувати невеликі заклади догляду за дітьми вдома. Це можливо після докладної перевірки умов та особи няні на відсутність у неї кримінальних справ та судових вироків.

Чтайте також:  У скільки років найкраще віддавати дитину у дитсадок: Марія Сичинська дала єдину пораду батькам

Плата за відвідування закладу освіти

Щодо фінансової доступності закладів дошкільної освіти, більшість сімей повинні платити за догляд та освіту дітей до 3 років. Є країни, в яких дошкільна освіта платна (наприклад, Німеччина), є країни, в яких батьки сплачують невелику частину суми за перебування дитини в закладі дошкільної освіти, а основну суму сплачує держава. Наприклад, у Данії державна субсидія покриває щонайменше 75% вартості одного місця, при цьому субсидії виплачують безпосередньо дитячим садкам, решту коштів вносять батьки, але батьківські внески залежать від їхніх доходів. У деяких країнах безоплатно відвідувати заклад дошкільної освіти можна певну кількість годин, а за перевищення цієї кількості повинні сплачувати батьки (наприклад, у Швеції, Польщі). У Польщі за перевищення безоплатних годин розмір плати не повинен перевищувати 1 злотого за годину занять.

У частині країн батькам, які мають невеликий дохід або інші труднощі, можуть забезпечити для дитини безоплатне відвідування садочка.

Територіальна доступність закладів дошкільної освіти

Є країни, в яких батьки мають право обирати будь-який заклад дошкільної освіти для дитини, оскільки немає територіального закріплення закладів дошкільної освіти до місця проживання дитини.  

Підходи до організації перебування дитини у закладах дошкільної освіти

У кожній країні свої підходи до дошкільної освіти, але головний акцент робиться на розвиток незалежності та самостійності, а також особистих, соціальних і технічних навичок дитини.

Читаючи відгуки українських батьків, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном і чиї діти відвідують садочки у країнах Європи, помічаємо: спільним є те, що  батьки та педагоги не переймаються за одяг та речі дитини, головне – це розвиток, безпека та радість дитинства. А розвиток відбувається не лише під час занять, а й під час прогулянок під дощем, по калюжах та бруду тощо.

Цікавим є досвід Швейцарії щодо впровадження проєкту «Дитячий садок без іграшок». Цей проєкт допомагає запобігати залежностям. Досвід проєкту зараз широко поширюється  в інших країнах.  У проєкті всі готові іграшки та ігрові пропозиції вилучаються на період від 10 до 12 тижнів,  і це створює ситуацію, де діти можуть випробувати свої здібності та обмеження. Як результат, діти розширюють соціальні й когнітивні навички, вчаться справлятися з нудьгою, розвивають креативність та вчаться втілювати ідеї. А у вільний від іграшок час діти інтенсивно граються, самі ініціюють та вигадують ігри, використовують різні предмети оточення та природи,  вирішують, що і коли.

У деяких країнах практикують день батьків. Це коли раз на тиждень одна з  мам працює вихователем, а інша – помічником вихователя. Звісно, що справжні вихователі присутні та спостерігають за процесом.

СИСТЕМА ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ЄВРОПИ

У Європі для позначення дошкільної освіти немає окремого поняття “дошкільна освіта”. Для визначення етапу життя дитини від народження й до початкової освіти (етапу раннього дитинства) вживається термін “рання освіта та догляд”, який вміщує два аспекти:
– догляд за дитиною (тобто послугу, яка призначена насамперед для того, щоб обоє батьків могли працювати, а дитина перебувала в безпеці та під доглядом);
– дошкільну освіту (послуги з освітнім компонентом, щоб підтримувати розвиток дитини та готувати її до початкової освіти). Про таку структуру зазначається у звіті Європейської комісії «Ключові дані про освіту та догляд за дітьми в ранньому віці в Європі» (2019 рік) (далі – звіт Єврокомісії).

Чтайте також:  У скільки років найкраще віддавати дитину у дитсадок: Марія Сичинська дала єдину пораду батькам

Забезпечення такою освітою дітей до 3 років зосереджено на догляді за дитиною, тоді як заклади дошкільної освіти для дітей старшого віку зосереджені на освітніх цілях.

Лідери Європейського Союзу встановили, що рання освіта та догляд є одним із головних соціальних прав європейських громадян. Рекомендація Ради Європейського Союзу щодо високоякісної освіти та догляду за дітьми раннього віку, прийнята у травні 2019 року, визначає 5 складників концепції якісних ранньої освіти та догляду за дітьми: доступ, персонал, навчальний план, моніторинг та оцінка, управління та фінансування.

Багато європейських країн структурують послуги дошкільної освіти відповідно до віку дітей. Зазвичай перехід від першого етапу такої освіти до другого відбувається у 3 роки. У нормативних актах часто встановлюються умови для дітей до 3 років і дітей від 3 років. Але в деяких країнах такий перехід може бути у 2,5 або в 4 роки.

Усе більше країн встановлюють обов’язковим відвідування закладу дошкільної освіти протягом останнього року перед школою. П’ять країн (Чехія, Хорватія, Литва, Фінляндія та Швеція) запровадили обов’язкове навчання в дошкільному закладі протягом одного року до початку початкової освіти. Період обов’язкового відвідування дитсадка було продовжено з одного до двох років у Греції та з одного до трьох років в Угорщині.

За даними інформаційного бюлетеня Європейської комісії «Обов’язкова освіта в Європі 2023-2024», у близько половині систем освіти країн Європи навчання у закладах дошкільної освіти принаймні один рік є обов’язковим. Деякі країни можуть вимагати відвідування дітьми програми дошкільної освіти неповний робочий день (250 або менше годин на рік). За повідомленням Посольства України в Швейцарії на лист освітнього омбудсмена від 24.08.2023 №23/1799-04, законодавством Швейцарії передбачається обов’язкове відвідування закладів дошкільної освіти дітьми від 4 років, які перебувають на території Швейцарії, незалежно від їх статусу. Після зарахування до закладу освіти кожна дитина зобов’язана відвідувати всі навчальні дисципліни та курси, визначені та затверджені офіційним розкладом.

ГАРАНТІЯ МІСЦЯ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
У Європі існує два підходи забезпечення доступності догляду за дітьми та ранньої освіти. Деякі країни надають юридичне право на догляд за дітьми та ранню освіту, тоді як інші роблять здобуття такої освіти обов’язком. Але кожен із цих підходів вимагає від державних органів зобов’язання гарантувати місце в системі догляду за дітьми та ранньої освіти. Водночас між підходами є принципові відмінності. Юридичне право означає, що дитина має право на догляд та ранню освіту, але коли це обов’язок — то дитина зобов’язана бути присутньою в закладі дошкільної освіти. У межах юридичного права державні органи на вимогу батьків повинні гарантувати місце для будь-якої дитини відповідного дошкільного віку. А в країнах, де догляд за дітьми та рання освіта з певного віку обов’язкові, державні органи повинні гарантувати достатню кількість місць для всіх дітей вікового діапазону, на який поширюється юридичний обов’язок.

За даними звіту Єврокомісії, станом на 2019 рік сім держав-членів ЄС (Данія, Німеччина, Естонія, Латвія, Словенія, Фінляндія та Швеція), а також Норвегія гарантували в закладі дошкільної освіти місце для кожної дитини з раннього віку (6-18 місяців), часто одразу після закінчення відпустки по догляду за дитиною. Місце в системі догляду за дітьми та ранньої освіти, що субсидується державою, гарантується з 3-річного віку в трьох Співтовариствах Бельгії, а також у Чехії, Іспанії, Франції, Люксембурзі, Угорщині, Польщі та Сполученому Королівстві (Англія, Уельс та Шотландія). Близько чверті європейських систем освіти забезпечують гарантовані місця з 4, 5 або 6 років. Більшість європейських країн гарантують можливість перебування дитини у закладах дошкільної освіти від 20 до 29 годин на тиждень. Гарантований час роботи, який покриває повний робочий день батьків, доступний лише в кількох країнах (Чехія, Данія, Естонія, Словенія і Норвегія).

Чтайте також:  У скільки років найкраще віддавати дитину у дитсадок: Марія Сичинська дала єдину пораду батькам

ФІНАНСОВА ДОСТУПНІСТЬ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
За даними звіту Єврокомісії, у Європі більшість сімей повинні платити за догляд та освіту дітей до 3 років. На 2019 рік середня щомісячна плата була найвищою в Ірландії, Нідерландах, Великобританії та Швейцарії. Майже половина Європейських країн гарантують місце в закладах освіти з 3 років, часто безоплатно. Все частіше країни пропонують сім’ям безоплатні заклади дошкільної освіти для дітей.

Доступність безоплатної дошкільної освіти помітно зростає з 3 років і ця тенденція продовжується з кожним роком до початку обов’язкової початкової освіти. Станом на 2019 рік лише Латвія гарантувала вільне місце в дитсадку для кожної дитини з 1,5 року. Більшість країн запровадили політику пріоритетного вступу та знижки для дітей із вразливих сімей, дітей одиноких батьків.

В опитуванні батьків здобувачів освіти, які перебувають за кордоном, проведеному Службою освітнього омбудсмена у серпні 2022 року, серед недоліків закордонної освіти батьки також виділяють відсутність державних дитсадків у деяких країнах. Цю проблему підтверджують і дані з медіа. За даними сайту «Евакуація.City», переміщені батьки розповідають, що, наприклад, у Нідерландах до чотирьох років діти можуть навчатися тільки у приватних закладах дошкільної освіти. За даними інформаційної довідки МЗС, у Бельгії для дітей менш як 2,5 років існує система ясел, що приймає дітей із тримісячного віку, але ясла платні, їх вартість розраховується згідно з доходами кожної окремої сім’ї.
У більшості європейських країн поряд із дитсадком пропонується дошкільна освіта вдома: няні доглядають вдома за дітьми до 3 років. Послуги няні складають значну частину послуг дошкільної освіти лише в кількох європейських країнах. Станом на 2019 рік Франція — єдина європейська країна, де більше маленьких дітей перебуває з нянями, ніж у яслах. У восьми країнах (Бельгія, Данія, Німеччина, Нідерланди, Фінляндія, Сполучене Королівство, Швейцарія та Ісландія) значна частка дітей до 3 років перебували під опікою нянь, але переважало надання послуг у яслах. Домашня освіта зазвичай більше орієнтована на догляд за дітьми, ніж на навчання. Зазвичай її контроль належить до сфери органів влади, відповідальних за сім’ю, дітей і до соціальних служб.
ПРОПОЗИЦІЇ ДЛЯ УКРАЇНИ ЩОДО ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

  1. Розробити механізми контролю за  здобуттям дітьми старшого дошкільного віку дошкільної освіти.
  2. Удосконалити статистику у сфері дошкільної освіти для прийняття управлінських рішень.
  3. Розробити формулу фінансового забезпечення на одного вихованця закладу дошкільної освіти.
  4. Розробити процедуру отримання закладами дошкільної освіти субвенції з місцевих бюджетів, зокрема приватними.
  5. Розробити державну платформу для електронного запису дітей до комунальних закладів дошкільної освіти.
  6. Спростити процедуру ліцензування закладів дошкільної освіти.
  7. Впровадити гарантію  місця в комунальному закладі дошкільної освіти.
  8. Розробити процедуру перерахування коштів за здобуття дошкільної освіти у старшому дошкільному віці між громадами.
  9. Змінити підходи до організації перебування дитини у закладі освіти та провести комунікаційну кампанію.

Джерело.


Повернутись вверх