facebook

Усе починається з садочка: яким має бути дошкілля XXI століття?

Усе починається з садочка: яким має бути дошкілля XXI століття?

Найгостріші питання роботи дошкільних закладів в умовах війни, цікаві кейси та новітні методики – все це про освітній форум «Дошкілля ХХІ століття: виклики, досвід, інновації». Наймасштабнішу подію про дошкілля організовує ГС «Освіторія» 16 жовтня у Києві в Освіторія.Хаб. Чому це подія, яку краще не пропускати навіть тим освітянам, які працюють у школі? Що цікавого та важливого чекає на учасників? Про це розповідає координаторка тренінгового центру ГС «Освіторії», кандидат філологічних наук Алла Демченко.

Від «камер зберігання малюків» — до партнерів школи
Цікавий факт: видатні освітяни, які захоплювалися ідеями оновленої школи, всебічної підготовки дитини до майбутнього, розвитку здібностей, а не нав’язування шаблонів, врешті-решт приходили до дошкілля.
Скажімо, Марія Монтессорі починала з роботи в школі та мала ідеї саме стосовно дітей шкільного віку. Нині ж у світі найбільш популярні її методики роботи саме з дітьми від року. Метод Монтессорі прижився у багатьох приватних та державних дошкільних закладах країн світу, зокрема, в Україні.

Український освітянин Василь Сухомлинський, здавалося б, усе життя присвятив організації ідеальної, наскільки це було можливо, школи. Але ідеї про вплив постаті вчителя та учнівського колективу на неповнолітню людину, як він писав, із часом переросли у пильну увагу до виховання дитини в ранньому віці. Саме дошкільний вік, на думку Василя Сухомлинського, визначає майбутнє людини, якою вона стане. Педагог, який здається на диво сучасним, залишив чимало праць, порад, навіть літературних творів для дошкільнят.

Чтайте також:  У Раді розповіли, чи підвищать зарплати вихователям дитсадків

Натхненниця української національної школи Софія Русова спочатку переймалася українознавством для дорослих, створенням умов у школі для розвитку вільної та творчої дитини, підлітка. Але зрештою стала класиком українського дошкілля.
Всі освітяни сходилися на тому, що без вдалої платформи, повноцінного дошкільного дитинства не буде нової, сучасної школи. Дошкільна ланка освіти — не про підготовку до чогось важливого (школи), вона сама є базовою, фундаментальною, партнерською до початкової, базової та профільної середньої ланок освіти.

У реальному житті, а не на папері, донедавна дитсадки вважали навіть не підготовкою, а такими собі «камерами зберігання» дітей. У безпеці, під наглядом дорослих — то й добре. Проте за реформою НУШ так далі тривати не може. Дітям, які, припустимо, у дитсадку навчилися боятися помилятися, соромитися та очікувати критики від дорослих, намагатися вгадати, чого від них хочуть, замість того, щоб виявляти природну допитливість, не легко буде розкритися навіть у найкомфортніших умовах нової школи. Перші знання про те, як це — навчатися, теж закладаються саме у дошкільні роки.

Кризові часи прискорюють зміни
Зовсім не дивно, що «Освіторія», яка вже 10 років розвиває Україну якісними освітніми проєктами, розпочала роботу з дошкіллям. Саме таким є новий напрям діяльності Тренінгового центру  ГС «Освіторія».

Перша співпраця розпочалася на освітньому фестивалі «Вчителі майбутнього», який відбувся у Львові у червні 2023-го. На запити освітян були запрошені спікери з Ізраїлю, які впродовж двох днів проводили панельні зустрічі та тренінги для працівників дошкільних закладів. Цей перший крок продемонстрував ефективність такої взаємодії та великий попит на сучасний досвід, як український, так і іноземний.

Чтайте також:  Виховання в дитсадках застаріло: педагогиня пропонує революційні методи розвитку дошкільнят

У Школі освітніх управлінців теж планують звернути особливу увагу на дошкілля, розробити модулі та подбати про підготовку тих, хто очолює заклади дошкільної освіти.

Також у 2023-му вперше національна премія Global Teacher Prize Ukraine відзначила фахівців дошкілля. Партнер Global Teacher Prize Ukraine — Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) — засвідчив цим повагу до українських вихователів, які продовжують підтримувати розвиток наймолодшого покоління українців попри воєнні виклики. До слова, саме після повномасштабного збройного вторгнення рф в Україну у шкіл та дошкілля стало значно більше спільних завдань та випробувань. Психологічна підтримка учнів та вихованців дитсадків, розвиток стресостійкості, пошук власних ресурсів вчителів та вихователів, пошук критеріїв безпеки закладів освіти — лише верхівка айсберга.

Головні напрямки Форуму дошкілля
Новою віхою стане форум 16 жовтня, на який запросили директорів закладів дошкільної освіти, вихователів, психологів, викладачів фізкультури, англійської мови, реабілітологів та інших працівників дошкілля. Бажання зробити освітянську зустріч якомога ефективнішою змусило зробити значну попередню роботу. Зокрема, провели анкетування майбутніх учасників стосовно того, які теми їх цікавлять, на яких спікерів вони очікують, яким формам роботи надають перевагу. Фахівці Тренінгового центру опрацювали близько 900 запитів і сформували на базі цього 5 напрямків, які охопить подія:

  • Інноваційні напрямки дошкілля: міжнародний та український досвід;
  • Психологічний та соціальний розвиток дошкільнят: виклики, досвід, інновації;
  • Сучасні методики навчання та виховання дошкільнят;
  • Безпека дітей та персоналу ЗДО в умовах воєнного часу;
  • Керівництво та управління ЗДО;
Чтайте також:  МОН визначило особливості роботи асистента дитини в дитсадках

Досвідчені освітні спікерки з Ізраїлю Сабіна Ененберг та Юлія Хромченко обіцяють приїхати попри останні жахливі події (атаку терористів ХАМАСу та смерть мирного населення), які відбувалися у їхній країні. Нині сам їх візит виглядає як демонстрація непохитності, а досвідом вони поділяться якраз стосовно психологічної підтримки, фізичної та психологічної безпеки дітей, батьків та вихователів. Є й історії, які мають зацікавити їх самих, адже в Україні є специфічні виклики. Наприклад, як працює очно дитсадок у прикордонному місті в  умовах воєнного часу, та ще й надає можливості дітям для психологічного відновлення. 
Український досвід представлять фахівці-практики з Києва, Львова, Чернігова, Харкова, Житомира. Йтиметься про нейропедагогіку та нейрофізіологію, розвиток мовлення дошкільнят, цифровий освітній простір. Українські фахівці ділитимуться інноваційними технологіями, такими як розвивальне читання, математика навколо нас, сторітелінг. 
Дошкілля — перша сходинка до соціалізації дитини, тож заслуговує на поважне ставлення та різнобічну підтримку.
Що не пропустити на Форумі дошкілля?

  • Панельна дискусія «Виховання під час війни: стратегії відновлення українського дошкілля». У дискусії візьмуть участь заступниця міністра освіти і науки Євгенія Смірнова, нейропедагогиня Марина Пристінська, фіналістка Global Teacher Prize Ukraine 2023 Вікторія Душина та низка інших експертів дошкілля.
  • Демократизація в дошкіллі: презентація результатів всеукраїнського дослідження.
  • Дошкілля XXI століття: про закордонний та український досвід дошкілля розповість Юлія Хромченко з Ізраїлю, директорка програми для Східної Європи в організації Early Starters.
  • Сторітелінг: як навчити дітей розповідати захопливі історії — майстерка від методистки класів дошкільної підготовки Новопечерської школи Наталії Осьмак.

Джерело.


Повернутись вверх