facebook

За що штрафують батьків в Україні та за кордоном?

За що штрафують батьків в Україні та за кордоном?

За що можуть оштрафувати українських батьків? Які нові стягнення планують ввести? Чи вірити жахам, які про це пишуть у соцмережах? На ці та інші запитання відповідають юрист ГС «Освіторія» Олександр Брижак і дитяча психологиня Юлія Борисова.

Перебіг дорогу з дитиною — 850 грн?
7400 грн — такий штраф 29 травня отримав у Рівному батько, який навчав 16-річну доньку керувати авто просто на проїжджій частині.

1700 грн штрафу призначили 25 травня мешканці Кривого Рогу, діти якої не відвідували без поважних причин дистанційні заняття.

Кожному, хто перебігає вулицю на червоне світло, загрожуватиме штраф — 850 грн. Але це якщо приймуть відповідний законопроєкт № 9289 від 11 травня про внесення змін до статті 127 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за залучення дітей до порушення правил дорожнього руху. Тобто якщо правила дорожнього руху дорослий порушуватиме не сам, а разом з неповнолітнім до 16 років. Такі самі штрафи очікують за інші варіанти поганого прикладу для дитини на дорогах:

  • якщо переходити дорогу не у встановлених місцях;
  • якщо перебігати перед машинами, що наближаються;
  • за порушення правил велосипедистами.

Нові штрафи активно обговорюють у соцмережах, а разом із цим знову загострилася дискусія: за які недоліки батьків можуть змусити заплатити — у прямому сенсі. Розпочалася вона в батьківських групах кілька місяців тому, коли в Кам’янці-Подільському поліція подала до суду на батьків трирічної дитини за розкидані у квартирі речі. На матір склали протокол за частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення: невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей, зокрема ухилення батьків від передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя неповнолітнім дітям. Жінці загрожує (справа ще не розглянута) або попередження, або штраф 850–1700 грн.

Годувала доньку, але занадто
Такі випадки — не новина, але користувачів соцмереж вразив прецедент: штраф загрожує виключно за безлад. Зазвичай ця стаття асоціюється з батьками-алкоголіками, у яких плачуть голодні діти. А тут представники поліції повідомили, що в родині ніхто не зловживає алкоголем чи наркотичними речовинами. Батько працює, мама в декреті, мають власне житло, належні меблі, продукти й одяг. А порушенням визнали те, що у квартирі скрізь валявся дитячий і дорослий брудний одяг та речі.

Майже в кожної людини колись траплявся безлад у квартирі: на час ремонту, великого прибирання, після надто бурхливих ігор дітей, під час хвороби — власної чи дітей, депресії. Тож у батьків чимало запитань: у яких випадках за це можуть оштрафувати? Чи може поліція або служба опіки просто так, без попередження, зайти до помешкання та оцінювати чистоту? Чи є якась межа: цей шар пилу — ще особиста справа господарів, а ось цей бруд — вже правопорушення?

Чтайте також:  Школи підготували дітям суворе ембарго: батькам не можна ігнорувати

Почнемо з того, як часто чистоту житла розглядають у суді. Якщо ввести у пошуковик Єдиного державного реєстру судових справ «безлад батьки», знайдемо 226 таких справ за останні 5 років. Та важко знайти таку, де поруч з антисанітарією не йшлося б про сп’яніння, наркотичну залежність чи психічний розлад у батьків. Лише справа, коли мати… занадто годувала доньку-школярку. Примушувала і карала за відмову їсти, і дитина за рік набрала 60 кг зайвої ваги та потребувала лікування. Тож бажання нагодувати дитину стало правопорушенням з того моменту, як почало загрожувати здоров’ю дівчинки.

За творчий безлад не карають
— За об’єктивних обставин непомитий посуд і творчий безлад як разові акції не будуть приводом для візиту поліції, — коментує юрист ГС «Освіторія» Олександр Брижак.

Але спочатку — дивимося законодавство. Як пояснив експерт, неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей — це бездіяльність, внаслідок якої обов’язки з виховання виконуються неякісно та не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати в різному: незабезпечення необхідних умов життя, неналежне виховання, навчання (брак контролю за відвідуванням школи та дозвіллям), відсутність безпечних умов перебування, невжиття заходів щодо лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов.

Експерт нагадав, де в законодавстві прямо закріплені обов’язки батьків щодо виховання дітей. Окрім Конституції, у якій закріплені базові гарантії для дітей, це Закон України «Про охорону дитинства» та Сімейний кодекс України. Зокрема, згідно зі статтею 150 Сімейного кодексу, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Відповідно ж до частини четвертої статті 155 цього ж кодексу ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

А ось частина перша статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за такі дії вже встановлює адміністративну відповідальність. Провина батьків може бути як у формі умислу, так і у формі необережності.

Які мають бути докази
Що ж конкретно означає «ухилення від виконання батьківських обов’язків»? Коли йдеться про незадовільні побутові умови, чітких закріплених критеріїв законодавством не визначено.

— Я проаналізував судову практику, — розповів пан Олександр, — та в усіх випадках, де накладено адміністративну відповідальність, маємо додаткові обставини: наприклад, у квартирі взагалі немає іграшок, книжок, постільної білизни, засобів гігієни. У школярів немає умов для підготовки уроків, їм ніде спати, ходять до школи в неохайному та недоглянутому вигляді, з брудними зошитами, не мають шкільного приладдя. У житлі немає газу, опалення, дров на зиму. Якщо йдеться про розкидані речі, то не про іграшки, а про те, чого взагалі не повинно бути на підлозі поруч із дитиною: недопалки, бляшанки, пляшки. У матеріалах може бути вказано, що антисанітарія панує в будинку місяцями, і про недопустимість цього неодноразово попереджали відповідні служби. Як бачимо, здебільшого маємо випадки системного антисанітарного стану приміщення та відсутності елементарної гігієни. Спільним тут є те, що умови проживання небезпечні для життя чи здоров’я дитини або навіть уже призвели до травматизму.

Чтайте також:  Не вміють читати: освітній експерт пояснив, чому учні 6 і 8 класів неправильно розв'язують задачі з математики

Немає вичерпного переліку доказів, які є достатніми у справах про невиконання батьківських обов’язків. Умови проживання дитини перевіряє комісія за участю представників органів державної влади, опіки й піклування, ювенальної поліції, служби у справах дітей, лікарів, свідків. Дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями батьків, фото або відео, свідченнями свідків (сусідів, учителів або вихователів закладів освіти, які відвідує дитина).

Чи безпечно у квартирі
Критерії визначення незадовільних умов проживання дитини можна виявити за актом, який складають за результатами обстеження. Цей документ має затверджену форму. Зокрема, встановлюється:

  • чи є ознаки погіршення стану здоров’я на момент огляду дитини;
  • чи має дитина зовнішні ознаки недогляду, занедбаності;
  • чи наявні ознаки незабезпечення дитини: належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, доглядом, який відповідає віку та сезону;
  • чи помешкання, в якому проживає дитина, пристосоване для її проживання, а саме: перебуває в аварійному стані, в антисанітарному стані, немає опалення, дверей, шиб у вікнах, наявні щури, таргани, клопи, миші, є небезпека з боку тварин, є небезпека пожежі, немає домашніх меблів, домашні меблі небезпечні або непридатні для використання.

Дуже спростимо: якщо дитина в безпеці — за одноразовий безлад не покарають.

А як же справа, про яку ми згадували на початку статті? Виявляється, спочатку поліція просто не повідомила всі обставини. Наприклад, що до них звернувся лікар, який допомагав травмованій дитині. Через те, що серед одягу на підлозі валялися порожні бляшанки, скло, вона сильно порізала руку.

А якщо раптом у квартирі виняткова ситуація? Скажімо, колишній чоловік влаштував скандал, потрощив речі, а сусіди, зачувши крики, викликали поліцію. Чи не звинуватять маму в тому, що умови на цей момент небезпечні для дитини?

Важливо усвідомлювати, що рішення ухвалює не поліція, а суд. На ньому завжди заслуховують пояснення батьків. Якщо ці факти об’єктивні, а не в стилі «відмазок», беруть до уваги. Суд має розглянути обставини, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність. Зокрема, випадок із колишнім чоловіком — це обставини реальної справи. Тому на суді матір не визнали правопорушницею, адже на її користь були свідчення сусідів, представників школи (про те, що зазвичай діти не брудні), фото житла у звичному стані — охайного, де дитина має всі належні умови.

Чтайте також:  «Попрацюй трошки на державу», - випускників вишів змусять відпрацьовувати навчання

Не критикувати, а допомагати
Дитяча психологиня Юлія Борисова нагадує: люди раптом, без явних причин, перестають доглядати за житлом через стресові розлади, депресію. І нині психологічні страждання більш поширені, ніж у мирний час. При цьому людина не завжди може усвідомити, що з нею відбувається. Натомість картає себе за лінощі. Але негатив дедалі більше відбирає психологічний ресурс, коло замикається. Тож членам сім’ї, рідним і сусідам варто не засуджувати, а запропонувати допомогу та делікатно порадити звернутися до психолога.

Звісно, якщо ситуація настільки запущена, що вже загрожує здоров’ю дитини, їй слід негайно допомогти: родину брати на облік, можливо, вилучати сина чи доньку. Але часом антидепресанти рятують від сумних наслідків.

Обговорення у соцмережах, на думку психолога, чудовий знак, адже більшість подумала про емоційні чи життєві проблеми мами. Люди більше, ніж до лютого 2022, згуртовані, налаштовані на підтримку, співчуття.

За що батьків штрафують в інших країнах

  • У Канаді за запізнення батьків із дитиною до дитсадка на більш ніж 10 хвилин — штраф 10 доларів.
  • У Великій Британії, Австрії, Франції, Італії, Іспанії штрафують за пропуски занять без поважних причин. І ними не вважаються потреби чи бажання батьків: поїхати з дитиною на родинне свято, відпочити разом, коли в батьків відпустка, відвідати хвору бабусю. Не відпустити можуть навіть дітей-біженців, яких батьки планують на кілька днів взяти в Україну побачитися з рідними. У школи слід просити дозвіл заздалегідь, але часто його не надають (і навіть без пояснень, чому саме). Якщо ж заборону порушити, буде чималий штраф (від 100 фунтів стерлінгів у Великій Британії до 100–300 євро в Австрії).
  • У Німеччині батьків штрафують за те, що вони не дають кишенькові гроші дітям. Законодавчо встановлено, скільки саме вони мають виділяти: наприклад, для 10-річної дитини — не менш ніж 10 євро на тиждень.
  • У регіонах на півночі Бельгії штрафують на 100 євро, якщо дитина… грається в сніжки. Усе просто: там гірські райони, де температура буває нижчою, ніж в інших регіонах. Якщо сніг заледенів, він не м’якіший, ніж камінь, вирішили законотворці.
  • Майже 6 тис. турецьких лір штрафу сплачують батьки, які зареєстрували дитину не за місцем проживання, аби вона ходила до кращої школи. У Туреччині учні відвідують ті заклади освіти, на території обслуговування яких проживають.

Джерело.


Повернутись вверх